• Blaja
  • PLC automaty
  • Bezpečnostní PLC Simatic S7 - HW parametrizace a safety funkce CPU online v PLCSIM

Bezpečnostní PLC Simatic S7 - HW parametrizace a safety funkce CPU online v PLCSIM

  • čtvrtek, 25 únor 2016 02:00

Minule jsme skončili u sestavení komponent v HW konfiguraci TIA Portal, nyní si ukážeme základní hardwarové nastavení a vložíme bezpečnostní funkci do CPU. To vše také na naší videoukázce.

Jakmile máme všechny komponenty v projektu, je to již jen otázka nastavení a vyzkoušení, abychom si aspoň jednu základní bezpečnostní funkci ověřili. Takovou tu klasickou, červený hřibový ovladač a dva výstupy pro kategorii zastavení 0 a 1.


Po správné instalaci S7 SAFETY a všech upgradech hardware do katalogu, jsme skončili u vložení správných komponent do konfigurace.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Ve vlastnostech CPU se objeví několik nových žlutých položek, jedna z nich stanoví přístup a ochranu SAFE části programu.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Vše co se v hardwarových vlastnostech CPU týká bezpečnosti, je označeno žlutě. Jestliže  Vám tyto položky vůbec nic neříkají, je dobré rozkliknout si nápovědu, pokud jste již někdy něco s SAFETY moduly třeba i jiných výrobců dělali, tak Vám bude většina nastavení srozumitelná.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Například parametry SAFE vstupů, vždy nejprve určíme, jestli se bude jednat o jednokanálové, nebo dvoukanálové připojení. To je to první označení 1oo2 a podobně. 1oo2 stanoví dvoukanálové připojení, proto i kanál 8 je v nastavení šedý, přebírá nastavení z kanálu 0. Tohle  je třeba shodné i s jinými SAFE produkty. Další příklad nastavení je Discrepancy time, tedy maximální časový rozdíl na vstupech při vybavení ovladače. Těch 10ms je třeba pro mechanický hřibový ovladač dost málo, ale do 50ms se vždy vejde.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.     

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Všechny vstupní i výstupní moduly mají nastavitelné běžné adresy, které se v SAFE programu použijí. Je to stejné jako s jinými, standardními I/O moduly.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Přímo v PLC programu pak přibyly nějaké funkční bloky, SAFETY program nevyužívá OB1, nýbrž jede nezávisle ve vlastní skupině (smyčce OB123).

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Z OB123 se vyvolává hlavní SAFETY blok, ve kterém si napíšeme náš SAFE program. Tady je potřeba si dát pozor hlavně na nastavení hlídání doby SAFETY cyklu. Těchto organizačních SAFETY bloků si můžete udělat více, stejně jako dalších bloků.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


SAFETY blok vypadá stejně jako běžný OB1, jedině žlutá barva napovídá, že se jedná o bezpečnost.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Instrukce, které máme pro SAFETY programování k dispozici, jsou podobné jako pro běžný PLC program, jen bezpečnostní funkce jsou nové.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Stejně jako instrukce pro ovládání programu. Nelze míchat žluté a šedé příkazy. Prostě SAFETY program běží nezávisle na vlastním PLC programu.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Nyní si ukážeme jen jednu instrukci pro nouzové zastavení kategorie 1, tedy jeden výstup odpíná okamžitě po vybavení hřibového ovladače, druhý pak po nastaveném čase, zde 1 sekunda.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Jako nějaký další časovaný výstup jsme na vyzkoušení využili Q70.2

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Nyní vše zkompilujeme a nahrajeme do PLC, tedy do simulátoru. Znovu připomeneme, že simulátor zruší všechna propojení na komunikační karty. 

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Jedné upozornění  v online režimu se týká nezabezpečení SAFETY PLC programu. Ve skutečné aplikaci bude nezbytné nastavit heslo pro přístup do SAFE části.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Ještě ukázka náročnosti paměti v CPU, není to nic hrozného. 

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Online zobrazení v TIA Portal pak vypadá nějak takhle. Vhodnější je ale použít pro simulaci okno v PLCSIM simulátoru.

Podívejte se na videoukázku níže, kde je tohle všechno vidět online.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Tady si totiž nastavíme proměnné na vstupech a v klidu sledujeme, co se děje na výstupu. Ukázka je samozřejmě velmi jednoduchá, ale v případě složitějších aplikací, je tohle k nezaplacení.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

S7-1200 Fail-Safe CPUs


Safety PLC Simatic S7-1200FC online in PLCSIM simulator TIA Portal V13.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


 

Závěr: 

Jestliže máte SAFETY instrukcí málo, dá se další knihovna stáhnou z webu výrobce, a například pro lisy jsou k dispozici od výrobce strojů hotové SAFETY bloky právě pro ovládání lisů. Ty jsou ovšem za úplatu. Různé typy SAFETY instrukcí a knihovny si ukážeme v dalším pokračování.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Simatic S7-1200 česky: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?vw=0&ctxnh=482d225dc1&ctxp=home 

Jak na update HW katalogu v TIA Portal:  https://support.industry.siemens.com/cs/ww/en/view/54163658

Trial verze S7-SAFETY: https://support.industry.siemens.com/cs/de/de/ps/6ES7833-1FA13-0YA8  

 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209