• Blaja
  • Archiv
  • Newport iDRN-ST : programovatelný převodník k tenzometru

Newport iDRN-ST : programovatelný převodník k tenzometru

  • úterý, 10 únor 2004 20:51

Logo pohon Newport iDRN-ST : programovatelný převodník k tenzometru. 2kB

Newport electronics Pro připojení tenzometru je zvlášť důležitá kalibrace. Vyzkoušel jsem si v malém testu programovatelný převodník iRDN-ST od firmy Newport.

Dobrých programovatelných převodníků není zas tak mnoho, takže jsem uvítal možnost firmy Newport electronics Karviná, k zapůjčení a vyzkoušení převodníku iDRN-ST. Jak to chodí ale hlavně jak se to kalibruje (neboť když vážit, nebo měřit sílu, tak jen přesně), jsem vyzkoušel se zajímavými výsledky.
Jedna z důležitých vlastností každého převodníku je kalibrace a stálost nastavení (nejde to kontrolovat 3x do měsíce), proto mě zajímala hlavně ta kalibrace, ostatním parametrům se dá věřit, neboť firma Newport měla vždy přístroje perfektní a bez chyb.

Software DRN configuration0,6kB pro nastavení je zdarma na internetu teď ve verzi 1.9.0. Kabel na propojení PC a převodníku má na straně PC standartní 9pin cannon a na druhé zakončení konektorem RJ12 (telefoní 6pin). Protože se jedná o standartní zapojení, použil jsem kabel dodávaný k displeji Siemens OP3 (má taky telefoní RJ12) a fungoval bez potíží.
Připojení tenzometru čtyřdrátem na oddělávací svorkovničku, dále svorky napájení, napěťový a proudový výstup. To je vše, v jednoduchosti je síla. Viz. obrázek vpravo. Na samotném přístroji jsou ještě natištěny parametry sériového portu, takže rychlost, paritu atd. nastavíte podle potisku a pokud máte kabel v pořádku, oznámí Vám software pěkným oknem nalezené zařízení.
12kBZajímavé je, že zapojení pinů na RJ12 je uvedeno pouze na samotném přístroji a ne v manuálu, takže dokud jej nemáte, nic nevíte.
12kB

V hlavním okně programu nenajdete menu "Load" nebo "Save", vše se skrývá pod "Write to" a "Read from". Dají se tedy parametry nastavení jednotlivých převodníků ukládet, číst a zapisovat dle libosti.
Zkusil jsem i tisk, jenodušeji už to snad ani nejde, ale na těch několik parametrů to stačí.
16kB

Protože software je společný pro všechny druhy vyráběných převodníků (bude o tom ještě zmínka), vyberete si v nabídce patřičný model, maximální citlivost vstupu (30 nebo 100mV) a pokud nemáte originál tenzometr od Newportu, tak Non-ratiometric.
Externí napájení tenzometru (Excitation) je taky možné, ale to jsem nezkoušel.
3kB

A tady je to hlavní o co jde, kalibrační údaje.
Já jsem měl tenzometr TEDEA 20mV/20kg, dlouhodobě pokusný, ovšem již hluboce za svým výkonostním zenitem, neboť i v nezatíženém stavu byl stále rozvážen asi o 1,5mV (cca 7%). Závaží jen do 3kg, takže kalibrace by měla být 3kg = 10V na výstupu.
A tady nastal obrovský problém. Do kalibračních oken In1,In2,Out1,Out2 nešlo zadat číslo s desetinou čárkou (tak jak je vidět na obr. vpravo). Tím pádem by bylo vše mimo. Dotazem na tech.podporu se ale podařilo vše vyřešit, ovšem taky tím byli překvapeni a dalo jim to hodně úsilí. Řešení je ale jednoduché, viz. níže..
6kB
Jedná se totiž o americký program, kde se používá jako oddělovač zásadně tečka a ne čárka jako u nás, program proto čárku neakceptuje. Musíte proto v nastavení Windows "Ovládací panely" >>"Místní nastavení" (to je ta ikona se zeměkoulí) >> záložka "čísla", nastavit desetinný oddělovač na tečku (viz. obr. vpravo, změnit čárku na tečku).
Jak prosté, ale nevíte-li o tom tak nic nezkalibrujete.
5kB

V menu "Display" je krásně vidět rozvážení tenzometrického můstku i s maximálními a minimálními hodnotami. Obrázek vpravo je nezatížený stav (samozřejmě ideální je hodnota blížící se nule), přečtete hodnotu a zapíšete ji do kalibračního okna In1 v záložce "Reading config". 9,5kB

Zatížil jsem tenzometr třemi kilogramy, přečetl opět hodnotu a zapsal do kalibračního okna In2 v záložce "Reading config".

Samozřejmě kalibrační okna Out1 a Out2 nastavíme na 0 a 10V, aby jsme dostali co největší rozlišení a přesnost, pokud chceme proudový výstup, zatrhneme current a nastavíme opět požadovanou hodnotu, např 4 a 20mA, vše v záložce "Reading config".

9,5kB

To je vše, jednoduché a funkční.
Celé nastavení uložíme (zapíšeme) do souboru, nebo vytiskneme a máme doklad o nastavení. Kdykoliv se můžeme přesvědčit o seřízení a porovnat hodnoty při další kalibraci za několik měsíců.
Protože výrobce zaručuje správnou funkci v rozmezí teplot -5 až +55 C s přesností +/- 0,2%, strčil jsem převodník na cca 1 hodinu do ledničky (přibližně +5 C) a rychle zapojil. Změna údaje na výstupu nepřekročila několik setin voltu proti pokojové teplotě.

Jediné omezení které existuje, je nemožnost nastavení napěťového výstupu od -10Vdo +10V (max. rozsah je -1V až +11V) a tím měřit např. kroutící moment na obě strany otáčení motoru. Ovšem většina ostatních aplikací (vážení, měření tlaku v zařízení,...) tuto funkci stejně nepotřebuje.

2kB

Výrobce nabízí ještě další typy převodníků, v konfiguračním software si vyberete model jaký potřebujete, termočlánky, Pt100, čítače, AC napětí atd. (více o jednotlivých typech a co umí, si můžete přečíst v pěkné a jednoduché nápovědě).

Pro tenzometr je to při ceně cca 12000,-Kč za jakýkoliv kus přijatelné, ovšem pro takovou Pt100 je to diskutabilní.

2kB

Děkuji firmě Newport electronic Karviná Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., za poskytnutí přístroje k otestování a technickou pomoc při řešení potíží s desetinou čárkou.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209