PLC S7-1200 zkušenosti odjinud

  • úterý, 18 srpen 2009 04:00

Logo automaty PLC S7-1200 zkušenosti odjinud. 

Pan David Stonis z firmy Elekt Labs Velký Týnec napsal krátký článek o seznámení s novým PLC Siemens S7-1200. Takže si jeho zkušenosti přečtěte níže. Celý text článku je ponechán v původním znění, jen obrázky byly mírně rozměrově upraveny.

Měl jsem možnost otestovat novou centrálu od Siemens S7-1200, zde jsou první dojmy:


Co se týče designové stránky vypadá centrála velmi slušně. Stejně jako u řady 200 má plastové otvírací kryty nahoře a dole pod nimiž se nacházejí I/O, napájení, analogové vstupy a ethernet. Je tu ovšem jedna změna, vstupy centrály jsou nyní nahoře a výstupy dole. Na levé straně jsou umístěny signalizační diody stavu. Marně jsem ovšem hledal přepínač z run do stopu, ten na centrále není zabudován. Přepnutí se provádí pouze z programu.Komunikační moduly se připojují na levou stranu centrály, vstupy/výstupy na pravou. Na střed centrály se dají připevnit dodatečné analogy. Rozměrově je centrála cca o 20 mm šiřší než S7-200

97kB

Jak probíhá konfigurace centrály: Centrála se dá konfigurovat pomoci Step 7 Basic v.10 (resp. po nainstalování se program jmenuje TIA portal V10). Po vytvoření nového projektu, si v hardwarovce vyberete požadovanou centrálu. V dolní části programu jsou zobrazeny informace o centrále.Jedna z důležitých informací  je informace o IP adrese, resp. adrese na kterou se bude step   snažit připojit.Zde ovšem pozor! Centrála nemá z výroby přiřazenou žádnou IP adresu, takže její detekce se provádí pomocí záložky on-line access (stálo mě to půl hodiny, než jsem na tuto záložku přišel. V manuálu je první zmínka o tomto postupu na straně 216).

 

Pokud rozkliknete záložku online access, zobrazí se vám síťové adaptéry, které je možné použít k připojení k centrále. Vyberete si ten, přes který jste připojeni (centrála musí být ve stejném networku jako jste vy) a klikněte na Update accessible device. Pokud je vše nastaveno správně, měla by se po  pár vteřinách objevit záložka s připojenou centrálou, která má IP 0.0.0.0. Nyní je potřeba nadefinovat IP adresu, masku a pokud se budete připojovat i z jiné sítě, tak i výchozí bránu.

10kB

To se provede v záložce online diagnostic a assign IP adress. Po tomto kroku by měla být centrále přiřazena adresa. Pokud do ní nahrajete hardwarovku (resp. program) měla by přejít s modu stop do run. 

8kB

Co se týče programové a datové struktury, nemá s řadou 200 nic společného. Bloky jsou řazeny do struktur OB, FB,FC a DB tak, jak je tomu u řady 300 a 400.

14kB

Nebudu se nyní rozepisovat o jednotlivých funkcích a možnostech stepu, to ať si vyzkouší každý sám, jen se pokusím srovnat řadu S200 jejímž nastupcem by měla být řada S1200. (Alespoň co se prvních dojmů týká).

 Hardware:

Výhody

-Ethernet zabudovaný v cetrále

-Možnost přidání MC karty

-Dobrá cena (nejmenší cenrála cca 3800 Kč)

-Možnost propojení s řadou 300 bez nutnosti dalších modulů (aspoň to píšou v manuálu)

-Vysokorychlostní čítače (až 100 KHz)

-Analogové vstupy v základní výbavě

-Rychlejší procesor

 

Nevýhody

-seriový komunikační modul se musí zvlásť dokoupit

 Software:

Výhody

-Programování je velmi podobné STEP 7 (člověk se nemusí učit nic nového)

-Datové a programové bloky jsou stejné jako u 300 a 400 řady.

-“Přehlednost“ (mám na notebooku rozlišení 1600 x 1200, takže se mi na displeji zobrazí celý program bez nutnosti posouvacích lišt. V menším rozlišení to asi bude poněkud horší)

-Nové instrukce

 

Nevýhody

- u diagnostiky jsem nenašel grafy, které v mickrowinu byly docela výhodou

- nemožnost programovat v stl (jde nastavit pouze lad a fbd)

- nenašel jsem, že by šel program do plc nahrát bez toho, aby šla centrála do stopu (a tím i shodila všechny výstupy. U microwinu byla možnost náhrát program za běhu).

-pomalejší otevírání programu

 


Takže to by bylo asi vše z prních dojmů z nové centrály. A jen ještě taková perlička na závěr. Při downloudu programu do centrály lze stisknout tlačitko flash led, kdy centrála začne blikat statusovými ledkami. Obyčejně se tato funkce používá, když máte více centrál a zrovna nevíte na kterou jste fyzicky připojeni.Spustíte tuto funcki a jdete se podívat do rozvaděče, jaká je to centrála. Zde ledky blikají asi sekundu, takže bez přítele na telefonu to nemáte šanci určit :-).

Ing. Stonis David
PLC programator
Elekt Labs s.r.o.
Chaloupky 158
783 72 Velký Týnec
Czech Republic

e-mail:stonisd(zav)elektlabs.cz


 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209