Vzorová aplikace první verze, dvě tlačítka pro zvyšování výstupního napětí - proměnné nahoru a dolů, červené pak pro reset například pro rychlý stop.
Data si dáme i na displej LOGO!, proměnná 180 na výstupu odpovídá výstupnímu napětí 1,80 VDC, pokud budeme mít analogový modul. Nebo můžeme řídit přes síť externí zařízení, jednotku.
Tahle verze motorického potenciometru je jednodušší, má své mouchy, ale pro jednoduché aplikace dostatečná. Samozřejmě že se dá naprogramovat různými jinými způsoby. My jsme zvolili verzi s použitím obousměrného čítače nahoru a dolů a využijeme i jeho resetovací vstup. Dvěma vstupy spustíme generátor pulsů, které pak bude počítat čítač.
Výstup čítače jen upravíme a pošleme do analogového výstupu a také do VM paměti na adresu VW0.
Takhle to funguje online. Přidali jsme ještě na výstup Q4 společnou signalizaci, že je výstupní hodnota na maximu nebo na minimu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Na zmíněný signalizační výstup máme připojeno relé, abychom vše dobře viděli i na videoukázce.
Nyní analogový výstup na 0 V.
Dá se vše vidět také online na displeji v LOGO!Soft Comfort software.
Koukněte na video, jak motorový potenciometr funguje. One minute video. :)
https://www.youtube.com/watch?v=eod5rGXOJ54&feature=youtube.
Závěr:
Tohle bylo jednodušší, ale ukážeme si i verze trochu složitější, kde budeme v motorickém potenciometru matematicky počítat inkrementy a dekrementy. Pak se nám otevřou i další možnosti pro motorický potenciometr, jako za provozu měnit rychlost potenciometru.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
LOGO! materiály najdete zde.
Siemens Česká Republika.