PC panel o úhlopříčce 17" s rezistivním dotykovým displejem o rozlišení 1280 x1024, je vlastně "all in one" řešení. Uvnitř se ukrývá úspornější procesor Intel Celeron DualCore s Intel HD Graphics.
Ze spodní strany najdeme větší počet průmyslových a spotřebitelských přípojek, výborné jsou dva sériové COM porty, několik anténních konektorů pro Wi-Fi připojení, 2x Gigabit LAN, 4x USB a další klasická rozhraní.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Na boku ještě hlavní vypínač a E-SATA rozhraní. Hloubka panelu je jen 61 mm, šířka 400 mm a výška 325 mm koresponduje se 17" diplejem.
Náš PC panel vyžaduje napájení 12 V, síťový adaptér je samozřejmě součástí dodávky, stejně jako několik Wi-Fi antén.
My jsme přidali jen USB klávesnici, myš a přišroubovali jednu Wi-Fi anténu.
Vše připraveno k zapnutí. Jistě Vás zajímá operační systém. Ten není součástí dodávky, na přání Vám prodejce Foxon může po předchozí specifikaci nainstalovat operační systém Windows nebo Linux. Po domluvě také provede některé úpravy HW (velikost RAM, jiný typ disku nebo velikost HDD/SSD apod.). Nebo si nainstalujete OS sami.
To jen pro úplnost, my jsme jako OS využili předinstalované německé linuxové distribuce, ale pro naše vyzkoušení dostačující, což není vůbec špatné řešení.
Celý panel je bezvadně robustní, nikde nic nefouká, nic nehlučí. V podstatě ani nevíte, že jede.
Předinstalovaná verze Ubuntu nabízí informace o osazení PC - 2GB RAM, Intel® Celeron® N2807 SoC 1.58GHz.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
SSD disk 60 GB je dostačující jak pro Linux, tak i pro Windows. Německý systém sice pro nás nebyl ideální, ale budiž, pro skutečné použití bychom samozřejmě instalovali aktuální Linux s českou lokalizací.
Displej je dotykový, odporový a nastavitelný pomocí utility. Využití u SCADA aplikací s dotykovým ovládáním se přímo nabízí.
Není potřeba se Linuxu nějak obávat, prostředí Ubuntu je přívětivé a ihned najdete to správné nastavení.
Pokud jste s Linuxem ještě nic nedělali, vezměte starší PC, co třeba někde doma ještě dýchavičně běží s Windows XP a instalujte na něj Linux, samozřejmě v češtině. Uvidíte, že pro brouzdání na internetu, přehrávání filmů a práci s poštou, Linux bohatě vyhoví. Budete bezstarostní ohledně licencí Windows, a například Eset podporuje i linuxové instalace.
My jsme vlastně jen připojili PC panel do Wi-Fi sítě a vše ihned jelo.
V Linuxu může běžet prohlížeč, e-mailový klient a další aplikace podle potřeby.
Přes softwarové centrum Ubuntu najdete tolik programů a aplikací, které jsou dostatečné pro běžné použití. Pokud je potřeba Windows a SCADA systém, není nic jednoduššího než instalovat do panelu OS Windows. Mimochodem, Siemens software LOGO! Soft Comfort je dostupný také ve verzi pro Linux.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Závěr:
Pro své vlastnosti - nehlučný provoz, zvýšenou stabilitu (zejména díky robustní hliníkové skříni) a absenci pohyblivých dílů, je tento panel ideální do průmyslového prostředí.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Foxon průmyslové PC panely tady.
ICO - Innovative Computer zde.
Linux OS ubuntu, více tady.