Zaplatit za načerpané fosilní pohonné hmoty platební kartou je zcela běžné. Platby za dobití elektromobilů však v Česku probíhají především prostřednictvím RFID karet a čipů, které nejčastěji vydávají energetické společnosti nebo např. výrobci elektromobilů. K použití různých systémů je nezbytné pořídit si RFID karty různých společností a instalovat jejich aplikace, což pro uživatele snižuje komfort použití.
Dobíjecí stanice Siemens Unity 90 je vybavena integrovaným platebním terminálem Ingenico Self 2000, který elektromobilistům umožní zaplatit za dobitou elektrickou energii bankovními bezkontaktními platebními kartami. Použít je možné karty, chytré telefony s NFC podporou, chytré hodinky apod.
Zprovozněním tohoto řešení se elektromobilita přibližuje standardu čerpacích stanic, u kterých je možné využívat všechny dostupné formy plateb. Zavádění harmonizovaných platebních systémů je nezbytné také z pohledu Evropské komise, podle programu Fitfor55 by měly být od roku 2025 bezkontaktní platební terminály instalovány na všech dobíjecích stanicích.
V rámci této unikátní dodávky byla základní verze dobíjecí stanice Unity 50 výkonově rozšířena na Unity 90, tj. na výkon 90 kW. Dobíjecí stanice je navíc vylepšena o systém paralelního dobíjení, který umožní souběžné stejnosměrné (DC) dobíjení 1x 60 kW a 1x 30 kW (nebo 1x 90 kW). Kromě DC konektorů disponuje dobíjecí stanice AC konektorem Type 2 o výkonu až 22 kW. Výsledkem je, že na takto konfigurované stanici lze dobíjet až 3 elektromobily zároveň. Do budoucna lze také tuto stanici rozšířit na Unity 120, tj. na 120 kW.
Siemens společnosti E.ON dodá a nainstaluje celkem 60 kusů dobíjecích stanic Unity 50. Dobíjecí stanice Siemens jsou budovány v rámci Operačního programu Doprava, který přispívá ke zlepšení a zkvalitnění infrastruktury dobíjecích stanic a zvýšení hustoty této sítě.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Siemens, s.r.o.,Communications
Připojte se k nám na Facebooku zde.
Sledujte naše novinky na Twitteru tady.