Celý automat je v praktickém kufříku, nejde jen o samotný přístroj, ale o příslušenství jako baterie, nabíječka, nástroj pro mechanické uvolnění zaseknutého mechanismu, koncovky a kleště pro zastřižení vodiče.
Je akorát do ruky s váhou necelého půl kilogramu, pohání jej lithium-iontová baterie 7,4 V. Pracovní takt menší než 2 sekundy, na jedno nabití namáčkne až 2000 koncovek. Ovšem opatrně, jak uvidíme dále, jedná se o excelentní mechanické provedení a rozhodně není vhodné jej pouštět z ruky na podlahu. Jinými slovy pozor na mechanické pády a poškození zařízení, do kapsy bych jej v žádném případě nedával, nebezpečí pádu je tam vysoké.
Každý tento automat je jen na jeden průřez vodiče, je to na něm jasně napsáno a také tyto dva kontrolní otvory slouží k ověření průměru drátu.
Zastřižený vodič jednoduše vložíme do otvoru přístroje ...
... a během okamžiku je vodič zbaven izolace a namáčknuta koncovka. Paráda.
Koncovky potřebuje nástroj v páskovém provedení, ideálně od Phoenix Contact, není to ale podmínkou. Zkoušeli jsme i pásek jiného výrobce, ovšem ten měl umělohmotnou část koncovky o cca 0,5 mm vyšší a pásek již nešel založit do přístroje.
Detail mechanismu, který vše provede: odstraní izolaci, nasune koncovku a zamáčkne ji. Po vytažení hotového vodiče se vrátí mechanismus do výchozí polohy.
Lithium-iontová baterie je umístěna v tubusu přístroje. Blikání zelené LED signalizuje připravenost k provozu.
Kromě zelené LED jsou na přístroji další dvě a podle tabulky zjistíte možný problém, stav nebo nabití baterie. Tyto kombinace svitu LED jsou důležité, opravdu se nejedná o nějaké super jednoduché zařízení a uživatel potřebuje vědět, že má třeba vyměnit pásek s koncovkami, nebo použít menší či větší průřez vodiče.
Nám se stalo také, že jsme použili drát 0,75 mm, rozdíl velikosti izolace mezi 0,5 je velmi malý, lehce se spletete a přístroj se „kousnul“. Pak přišla tato tabulka s následným popisem odstranění chyby velmi vhod.
Také nás při práci s tímto nástrojem napadlo, proč na něm nejsou nějaké kleštičky nebo něco, abychom nemuseli neustále sahat do pro další nástroj na zastřižení drátu. A jsou, je možné dokoupit víčko pro zbytky izolace s instalovanými kleštěmi.
Neměli jsme možnost vyzkoušet třeba přístroj 0,75 mm s vodičem 0,5 mm, zda koncovka pořádně drží.
Jak je vidět na našem videu, čtvercové namáčknutí koncovky na vodič drží extrémně dobře, nepodařilo se nám jej utrhnout.
Naše 2 minuty video s prací s tímto přístrojem a testem zamáčknutí koncovky.
https://www.youtube.com/watch?v=5QSWNRs7fLU&feature=youtube
Závěr:
Nelze opomenout cenu, která, jak jistě mnozí z vás tuší bude vysoká. Připravte si několik desítek tisíc, ale na druhé straně si je potřeba uvědomit pro koho je asi přístroj určen.
My jsme si s ním výborně pohráli a fungoval bezchybně, pokud jsme neudělali chybu my v manipulaci. Když nám jej kolegové z Phoenix Contact předváděli, tak se vlivem špatného vodiče mechanismus také zasekl, ale právě pro tyto případy je v sadě i zmíněný nástroj pro mechanické uvolnění a vytažení vodiče. Takže jsme také vyzkoušeli i LED diagnostiku, když se to kousne. :)
No a zda si třeba tento přístroj pořídíte do firmy nebo ne, to není to podstatné.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Support a soubory ke stažení k tomuto CRIMPHANDY najdete tady.
Phoenix Contact Česká republika zde.