Siemens na svém stánku představí návštěvníkům příklady, jak mohou výrobci či uživatelé strojů s využitím vhodných softwarových nástrojů efektivně navrhovat, provozovat i spravovat svá strojní zařízení. S pomocí digitálního dvojčete výrobku, stroje, ale i celé výrobní linky lze analyzovat a simulovat celý životní cyklus produktu a jednotlivé kroky realizovat co nejefektivněji. Ty zahrnují návrh výrobku a jeho optimalizaci, přípravu výroby, zprovoznění výroby, měření jejího výkonu, vzdálené sledování a vyhodnocování.
„Siemens je v současné době jediná společnost na trhu, která dokáže kompletně obsáhnout celý hodnotový řetězec a nabídnout efektivní nástroje pro výrobce i uživatele všech zařízení,“ vysvětluje Tomáš Duba, ředitel úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty společnosti Siemens. Ačkoliv výrobce zařízení i jeho uživatel potřebují v průběhu životního cyklu výrobku jiné softwarové i hardwarové nástroje, Siemens dokáže oběma nabídnout řešení, která spolehlivě fungují, výrazně zvyšují efektivitu a jsou navzájem kompatibilní.
„Všechny tyto výhody budeme demonstrovat na kompletním výrobním stroji firmy Bozhon a horizontální vyvrtávačce HCW 4S od společnosti Škoda Machine Tool. Oba stroje mají vytvořené digitální dvojče, jehož virtuální zprovoznění včetně sběru a vyhodnocování dat na platformě MindSphere – otevřeném operačním systému pro průmyslový internet věcí (IoT) – výrazně zvyšuje efektivitu daného přístupu,“ doplňuje Tomáš Duba.
Co návštěvníci uvidí v expozici Siemens:
Příběh stroje v pěti krocích.
Ukázka komplexního řešení společnosti Siemens pro zvýšení efektivity výroby, které pokrývá celý životní cyklus výrobku od jeho návrhu přes výrobu až po servis. Řešení je unikátní ve své komplexnosti, která pomáhá jak výrobcům strojů, tak jejich uživatelům optimalizovat proces od návrhu po realizaci produktu. Pět fází života stroje představuje řešení Siemens, která umožňují všechny s nimi spojené úkoly dělat s maximální časovou a finanční efektivitou.
Jak se tiskne Bugatti Chiron.
Nové křídlo vozů Bugatti Chiron je o polovinu lehčí než dřív a zároveň stejně pevné. A to jen díky simulačním programům od Siemens PLM Software, titanovým komponentům z 3D tiskárny a vyztuženým trubicím z karbonových vláken. Návštěvníci stánku Siemens si mohou opravdové křídlo na vlastní oči prohlédnout.
Model jako živý.
S novými řešeními Siemens pro CNC stroje se letos budou moci návštěvníci veletrhu seznámit prostřednictvím horizontální vyvrtávačce HCW 4S od společnosti Škoda Machine Tool. I když reálný stroj dosahuje výšky 10 metrů, do expozice se vejde: vše ukáže unikátní funkční model (v poměru 1:15) a digitální dvojče. Reálný stroj, model i digitální dvojče totiž ovládá stejný řídicí systém Sinumerik.
MindSphere, otevřený operační systém pro průmyslový internet věcí (IoT).
Otevřená cloudová platforma MindSphere pro IoT doplněná o reálné aplikace českých i světových partnerů Siemens je veletržní novinkou letošního ročníku. Sběrem dat a inteligentní komunikací mezi stroji zvyšuje jejich efektivitu, umí optimalizovat výrobu a šetří peníze.
Seznamte se: montážní stroj a jeho dvojče.
Digitální dvojče může zkrátit čas potřebný pro výrobu nového stroje až o třetinu. Montážní stroj čínského výrobce firmy Bozhon kompletuje mobilní telefony. Vznikal tak, že zatímco v Německu navrhovali a uváděli do provozu jeho virtuální podobu, reálného dvojníka zatím paralelně vyrobili v Číně.
Servis budoucnosti.
Chytré hodinky obsluze zobrazí zprávu o poruše stroje, takže může okamžitě zjednat nápravu. Technik se přes čárový kód stroje připojí do systému a vidí celou jeho servisní historii. Utopie? Ne.
Tuto službu zajistí propojení systému pro údržbu Comos MRO a aplikace Condition Monitoring.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Mezinárodní strojírenský veletrh Brno, termín konání 1. - 5. 10. 2018.
Online verze zde.