Tohle bylo vždy zajímavé téma, jak zobrazit číslo aby bylo viditelné z 10-ti a více metrů bez brýlí a jednoduše se ovládalo z PLC. Podařilo se mi získat a nasadit takový displej s rozhraním Profibus DP, který funguje. Není to jednoduché, neboť cena níže popsané verze (60mm výška číslice, 4 řády, jednostraně) je cca 35 tis. Kč, což je i pro silnější jedince dražší špás.
Výrobce Siebert, (na webu má gsd soubory a manuály), nabízí veké varianty rozměrů a typů až do cca 250mm výšky a 8 číslovek (tam už se ale cena pohybuje přes stotisíc korun). U nás jej zastupuje AutoCont control system a jsou velmi ochotní. Dodávka trvala necelé 3 týdny. Vše po zapojení fungovalo ihned perfektně, na rozdíl od nejmenovaného slovenského výrobce zobrazovačů s Profibus-DP rozhraním, kde to byl výzkum na týden a stojí to za ... Není to tak jednoduché udělat funkční displej na Profibus, zatímco na RS232 jich jsou tuny.
Takhle to vypadá, když už to šlape. Varianta bez nápisu "mm" je ještě o 100mm užší, vše je v Rittal skřínce včetně průchodek. Opravdu provedení do průmyslu, mě se líbí, kolega tvrdí že je to moc obyčejné. K dokonalosti chybí jen profibus konektor v dodávce. Ten ale nemá žádné zařízení. Výška displeje je dostatečná pro většinu variant použití.
Čísla se "mrskají" opravdu rychle, není pozorovatelné žádné zpoždění.
|
|
Jakmile si stáhnete a nainstalujete patřičný gsd soubor (je samozřejmě i v dodávce s displejem), je pak v HW katalogu ve složce MMI s velkými možnostmi variant (16bit proměná, 24 bit proměná atd.).
Mimochodem dá se koupit varianta s I/O vstupy a výstupy a pak můžeme celý displej ještě využít jako periferii pro sběr dat.
|
|
Lehce přihrajete na sběrnici masteru. Adresy přes PQW prostor, já jsempoužil jednu ze základních variant, 4 Bytes, z toho první dva jako controlword a další dva na 16 bit proměnou. Jednodušší to již být nemůže.
Můžete použít i přenos a zobrazení ASCII znaků (různá céčka, éčka a podobně), což jsem ale nezkoušel.
|
|
Ani ve vlastnostech DP slave displeje není nutno, kromě bus adresy (zde = 12), nic nastavovat. Jen se ujistěte o správnosti gsd souboru, "sieb06a1.gsd". |
|
Ve stepu 7 jsem si udělal funkci na obsluhu displeje, budu jich mít víc, tak ať to nemusím parametrizovat pořád dokola. Jak je vidět, jede to bez potíží.
Číslo 11 do nultého byte controlwordu udává desetinou tečku na druhé číslovce zprava a jas displeje na 50%. Vše je perfektně popsáno v manuálu.
|
|
Takhle to vypadá vevnitř, zdánlivě jednoduché, ale jen zdánlivě. Není mnoho výrobců podobných displejů s komunikací, mimochodem jejich ceny jsou dost podobné.
Platí na 100% : "za málopeněz, málo muziky", můžete si ovšem koupit všechny běžné komunikace a dokonce i paralerní přístup. Eventuálně vymontovat ze skřínky (je to LEGO) a instalovat do vlastních prostor.
|
|
Závěrem : Nesetkal jsem se s problémy typu vypnutí a zapnutí napájení displeje a jeho automaticky náběh a pokračování v zobrazování, jako u zařízení jiného výrobce. Vše funguje, vyzkoušel jsem všechny možné varianty vypínání a zapínání. Adresy a parametrizace přes malý interní displej jedou perfektně, dokonce ukazuje hodnotu (9795) velkého displeje.
Samozřejmostí je ovládání různých blikání displeje, zhasnutí, několik stupňů jasu, test všech segmentů a nastavení desetiných teček. Tyto nejdou nastavit dvě najednou (na co taky?), ale rychou výměnou dvou bitů v controwordu a tím vypínánía zapínání teček, docílíte okem nepozorovatelný svit i několika najednou. To jen pro zajímavost, praktické využití mě nanapadá.
|