• Blaja
  • Archiv
  • Programovatelné bezpečnostní relé easySafety od Moelleru.

Programovatelné bezpečnostní relé easySafety od Moelleru.

  • čtvrtek, 12 březen 2009 02:00

Logo pohon Programovatelné bezpečnostní relé Moeller easySafety.

Nějak se nám safety aplikací vyrojilo. Ale běžné PLC relé jako například Zelio nebo LOGO! je v safety provedení od Moelleru přinejmenším zajímavé.

 Vše ve žluté barvě signalizuje bezpečnostní prvek už na dálku. I software je jedinečný v safety verzi. Musím poděkovat panu Tomáši Marcaníkovi ze společnosti Moeller za velmi ochotné zapůjčení vývojového software easySafety pro vyzkoušení, a i za fyzické předvedení jednoho vzorku bezpečnostího relé. Jedná se celkem o novinku (na trhu asi od 11/2008), tomu napovídá i verze software.

Ještě se zmíním o další super novince Moeller v oblasti displejů pro PLC a to 3,5" barevný s rozhraním PPI/MPI/Profibus s Windows CE. Měl jsem jej v ruce a směle může konkurovat Siemensu, hlavně cenou. Označení XV-102-B5-35...-10. Jedinou zmínku ale najdete zatím jen tady.


Instalace v první verzi 1, bez problémů.

8kB

Doporučuji nainstalovat i Help files, neboť bez nich se kolikrát neobejdete.

Pokud nemáte "easy" už dávno v ruce.

12kB

Opravdu se jedná o úplně první verzi, je to občas na ní vidět, jak bude řeč dále.

4kB

Vzorový příklad pro typickou bezpečnostní aplikaci. Obrázek je jen pro inspiraci, detail je přesně po instalaci software v helpu. Odkaz na můj samotný pokusný program je na konci článku.

15kB

Po spuštění je nabídka všech čtyř relé, chybí jen jednoduchá varianta. 14kB

Protože se jedná o bezpečnostní modul, i při zakládání projektu a jeho následném otvírání je nutné heslo. 4kB

Pokud jste už něco podobného zkoušeli, nebo četli tady na webu, tak opět jsou k dispozici předdefinované bloky pro všechny možné aplikace, aby se chovali tak jako mají. Jinak to ani nejde, každý typ ovládacího bezpečnostního prvku musí mít svůj blok.

8kB

Žlutá je i podkladová plocha vývojového prostředí v safety prostoru, tedy co je žluté je Safety, co není žluté již není. Nelze plnohodnotně přecházet programem z "safety" do "standard" části programu. To je ale samozřejmé, jinak by to nebylo "safety".

Proti jiným přístrojům je tady trochu atypické programování (např. timer), neboť jakákoliv funkce se musí připojit všemi vstupy. Zkuste si to a uvidíte. Je to naštěstí popsáno v helpu, takže...

3kB

Ukázka detailu specifikace výše uvedeného timeru. 6kB

A už jsme ve standardním prostoru, tam už se dají využívat všechny ostatní fukce běžného "easy" včetně dalšího připojitelného modulu, který už ale pochopitelně není Safety I/O.

Například D03 je 3. text na displej.

5kB

Detail parametrizace textu. V rozbalovacím prázném menu vedle řádků (pod znakem OP) je vidět, že by to chtělo rozšířit bílou oblast menu. Pokud je tam totiž něco zadáno je vidět jen první znak adresy a víc až po rozbalení. Tohle platí pro všechny bloky, matematiku, komparaci atp. Holt je to verze 1.

Nevím jak to je v běžném easysoftu, pokud s tím děláte, napište.

5kB

Simulátor už je asi standardní, není tam žádný viditelný zádrhel. 10kB

Simulace v plné kráse včetně komentářů. Bohužel uložený projekt si s sebou nenese všechna nastavení projektu, takže na jednom PC si v projektu nastavíte pro komentáře a popisy větší písmo a tučné, a na druhém PC je vše jinak, včetně zalamování řádků. Škoda.

I simulace na displej funguje.

Doba časovaného safety výstupu nejde ale nastavovat z bezpečnostních důvodů přes displej, ale jen po zadání hesla z programu. To není ovšem velké omezení, vyzkouší se to při oživení a pak už se to nemění.

9kB

Zajímavá funkce navíc, tzv. osciloskop. Navolíte si co chcete, vstupy, výstupy, a je to vidět v čase. Nahrávání se spouští  jako magnetofon. Tady jsou vidět dva safety výstupy, jeden přímý a druhý zpožděný 2 sekundy jako např. časová Preventa. 6kB

Adresný paměťový prostor je ale trochu jinak. Jste-li zvyklí například na Simatic s jejich adresací po bytech, tak zapomeňte! Stejné číslo narvané do MD10 není v MW10 atp, 3kB

ale v MW19. Je na to v helpu vzoreček a tabulka, stejně jsem v tom trochu plaval, zvyk je prostě zvyk. 3kB

Závěr : Bezvadné, dá se totiž k safety relé připojit další standardní modul s dalšími I/O (tyto ovšem už nejsou možné provozovat jako Safety I/O), což pro řízení jednoduchých aplikací stačí a nepotřebujete už žádný  bezpečnostní prvek. I když je to velká novinka, cena je velmi přijatelná cca 10tisíc. A pokud si uvědomíte, že pro připojení např. tří různých bezp. prvků (hřib, koncáky na dveřích a třeba infra závoru) potřebujete tři různé moduly, tak potom Vám to easySafety bohatě nahradí. Navíc na displeji můžete mít texty kde se co stalo, a co se má udělat (viz. můj přiklad).

Ještě bych doplnil, že EasySafety má v sobě zachovánu funkčnost z přístrojů řady Easy800 (detaily tady), tzn. že se EasySafety může využít jak k bezpečnostním, tak i k řídícím aplikacím.

Celý můj pokusný projekt zhruba podle vzoru v helpu (jen využívá časování na výstupu pro pozdější odpojení např. pohonů), si můžete pro inspiraci stáhnout v rubrice "Odkazy". Tak se nemusíte trápit se základem a můžete pokračovat dál. Pokud to někomu pomůže, poděkujte e-mailem (nebo pivem).


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209