• Blaja
  • MaR
  • Rádiový transceiver 2,4GHz s rozhraním RS485, část 1

Rádiový transceiver 2,4GHz s rozhraním RS485, část 1

  • pondělí, 24 únor 2025 11:20

Kombinace přístroje (vysílače a přijímače) pro bezdrátovou sériovou komunikaci RS485 s podporou jak standardních protokolů, Modbus protokolu a navíc, protokolů pro dohled nad fotovoltaickými panely. Zapojení modulů pro síťová spojení od bodu k bodu, hvězda a mesh. Ukážeme si, jak to funguje, a protože nastavení pomocí software je nezbytné, rozdělili jsme náš test na dvě části.


Pro bezdrátové propojení jsou potřeba minimálně dva převodníky, záleží na typu zapojení bod-bod, hvězda nebo mesh.

podl 01


Na každém jsou jen svorky pro napájení 24 VDC a dva datové vstupy/výstupy D(A) a D(B) pro RS485.

podl 01


Označení přístroje RAD-EE-2400-RS485, číslo 10 81 818. Důležité je také výrobní číslo pod čárovým kódem, zvlášť při složitější síti s více přístroji. Vpravo jsou pak ještě vidět i dva DIP přepínače pro zapnutí nebo vypnutí zakončovacího odporu pro RS485 linku.

podl 01


Anténa není součástí převodníku, je potřeba zvolit typ antény podle umístění převodníku, ideálně na místo s dobrou viditelností na protikus. Dosah je totiž z principu závislý na překážkách pro signál.

podl 01


Nastavení každého převodníku se provede pomocí software PSI-CONF, spojení s PC přes USB port a je nutný speciální (červený) kabel, vzhledem k typu konektoru.

podl 01


Software PSI-CONF je univerzální pro všechny bezdrátové moduly od Phoenix Contact. Zobrazená podpora všech zařízení je přes menu "About", náš převodník je na prvním místě.

podl 01


Podpora všech bezdrátových převodníků a zařízení graficky.

podl 01


Nastavení pomocí "Wizarda", jinak to ani první moment nejde, vzhledem k univerzálnosti a možnostem je tato cesta nezbytná. My si vybereme jen spojení bod-bod, ostatní síťové možnosti necháme zatím tak.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

podl 01


Jedno zařízení Master a druhé Slave. Po nastavení bude každý modul identifikován v tomto nástroji také podle výrobního čísla.

podl 01


Aby se nám to nepletlo, názorná pomůcka včetně ID.

podl 01


Pro nastavení rádia je k dispozici velké množství kanálů.

podl 01


Jedno z nejdůležitějších nastavení, sériová komunikace. Všechno celkem známé věci, nic překvapujícího. Až na...

podl 01


...nastavení profilu nebo protokolu. Kromě základního a Modbus protokolu jsou ostatní protokoly určeny pro monitorování stavu řetězců FV panelů u FVE elektráren. Právě tyto komunikace musí převodník podporovat pro zapojení v zařízeních pro dohled nad FVE. Psali jsme o tom i v minulém článku zde.

podl 01


Sumář nastavení kde ihned koukneme, kde co jsme udělali špatně, pokud nám spojení nebude fungovat, nebo bude fungovat nevhodně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

podl 01


A nyní již jen stačí nahrát parametry do každého modulu.

podl 01


Předpokládá to instalaci driveru pro programovací červený adaptér neboli kabel. Pokud již není na PC instalován. Driver se instaluje a funguje ihned bez potíží, ke stažení na webu Phoenix Contact zde.

podl 01


Nemáme síť tak si nahrajeme parametry do každého modulu zvlášť.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

podl 01


Uložíme nastavení do jednoho převodníku, přepojíme kabel a přeneseme data do druhého. Zde je vidět i zmíněné výrobní číslo každého zařízení. To je fajn pro identifikaci více převodníků v síti.

podl 01


Žluté LED na přístrojích indikují že jsou oba přístroje bezdrátové spojeny. Poznámka, pro takové vzdálenosti na stole, nejsou antény potřeba.

podl 01


Pokud jsme k převodníku připojeni, máme k dispozici také diagnostiku jak aktivní, tak pasivní.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

podl 01


Kromě jiného i sílu signálu (RSSI) kde se dá říci že, "..signal strength of -30 dBm to -60 dBm is considered very strong, -60 dBm to -70 dBm is strong, -70 dBm to -80 dBm is moderate, -80 dBm to -90 dBm is weak, and below -90 dBm is very weak".

podl 01


No a také možnost porovnání projektů, což zvláště u větších projektů může být neocenitelné.

podl 01


Tak využijeme převodník USB-RS485, který máme pro nastavení některých frekvenčních měničů a připojíme se do jednoho modulu.

podl 01


Převodník se přihlásí jako COM14 a něco na ten port pošleme.

podl 01


Bohužel druhý převodník zatím nemáme ale protože spojení mezi moduly funguje tak připojíme na výstup "biograf" a koukneme, jestli něco projde.

podl 01


Prošlo. Přesně to, co jsme naměřili na vstupu jednoho převodníku najdeme i na výstupu druhého. Pro koumáky tak připomínám, že tento signál se dá i rozklíčovat a přečíst znaky.

podl 01


Závěr:

Tak a v další části už dorazily dva objednané USB/RS485 převodníky a vyzkoušíme si Modbus Master-Slave bezdrátovou sériovou komunikaci přes dva počítače, neboť nemáme žádného fyzického Modbus RTU Slave.

Druhou část článku najdete tady.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Rádiový modul RAD-EE-2400-RS485 - Phoenix Contact je zde.
Industrial Wireless přístroje najdete zde.
Produkty průmyslové komunikace on-line jsou tady.
Všechny výrobky od Phoenix Contact najdete zde.
Phoenix Contact Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209