Do sestavy si přidáme jeden EL modul, 8x digitální výstup 24 VDC/0,5A.
EL2008 si bere napájení pro výstupy z interní sběrnice s kontakty v drážkách, po zasunutí je napájení modulu ihned propojeno. Komunikační sběrnice a systémové napájení jede přes měděné kontakty. Zapojení jasné z obrázku na modulu.
Musíme si modul, nebo další moduly, postup je pak již obdobný, přidat do hardware, deklarovat I/O a taky něco doklepnout do PLC programu, aby nám výstupy nějak poblikávaly.
My si náš připojený modul načteme skenováním sestavy. Zatím v HW máme CX7000.
Tak a tohle nám SW našel připojené, zařízení EtherCAT a porty na PLC které jsme minule nepotřebovali a ani nyní nebudeme potřebovat. Takže si načteme jen EtherCAT.
EtherCAT sběrnice je tady interní na kontaktech modulu, proto se tak jeví. V RJ45 konektoru na tomto nejmenším PLC EtherCAT není, je to jen Ethernet s ne všemi funkcemi, slouží hlavně pro programování a ADS komunikaci. EK1200 je integrovaný coupler který slouží k napájení a umožní připojit jak EL tak KL teminály - moduly, EL1008 modul DO a EL9011 je koncový kryt kontaktů.
Aby se nám to nepletlo, uděláme si další konfigurační soubor proměnných GLV_DO s osmi digitálními výstupy.
Zároveň si ukážeme ještě jednu věc, pokud si nějak přejmenujeme deklarované proměnné, TwinCAT nám automaticky přejmenuje tuto proměnnou(é) všude.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Jmenuje se to "Refactoring".
Nyní již známým způsobem přiřadíme deklarované proměnné jednotlivým fyzickým výstupům.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Dopíšeme si to do programu a pokud si nepamatujeme názvy těch proměnných, což asi moc ne, použijeme asistenta z menu nebo F2, který nám velmi pomůže najít správnou proměnnou.
Nakonec jsme si napsali takového jednoduchého hada na výstupní LED podle proměnné INT1. V jazyku strukturovaného textu ST na to stačí pár řádků.
Tady je náš had a klidně si můžete LED rozsvěcovat ne vodorovně ale svisle.
Pokud bychom chtěli zůstat v LADDERU je stejný zápis trochu složitější, jeden výstup ovládáme ze segmentu 6. ST jazyk je přece jen vhodnější, ale záleží na každém, na co je zvyklý. Můžete si to vyzkoušet napsat do nového LADDER bloku ovládání těch osmi LED na výstupech.
Nyní si vezmeme kompaktní průmyslový PC, na DIN lištu a nasimulujeme si připojení k PLC z jiného vývojového PC. Nenechte se zmást, měří 70 x 80 x 100 mm a je to plnohodnotný PC k nainstalování TwinCAT runtime nebo TwinCAT engineering, případně obojího.
Není to žádné kapesní "ořezávátko", na to, jak je to malé to jede velmi svižně. Je na něm nainstalován TwinCAT a my je použijeme pro připojení k naší sestavě PLC.
Jedna síťová karta do našeho notebooku, druhá do PLC, každá má svou IP a uvidíme.
Tak přes připojení ke vzdálené ploše se dostaneme do kompaktního Beckhoff PC. Tento nástroj je na každém PC součástí Windows.
Tak a jsme tam, nyní v okně na našem PC máme PC Beckhoff s IP x.x.10.30.
Tohle nám maká v tom malém PC.
Spustíme si TwinCAT, který je na tom Beckhoff malém PC nainstalován a načteme si naše PLC, přes otevřít projekt z cíle. V tomto Beckhoff PC nemáme totiž program, co v PLC běží.
Musíme si také na síti to naše PLC najít.
A je to, celé PLC se načetlo do našeho TwinCAT.
Abychom mohli jít do online režimu, potřebuje sladit systémy, což není problém, vybereme to z roletového menu nahoře.
Hotovo, nyní klidně skočíme do online přes známou zelenou šipku vpravo.
Tak už nám to fachčí jak má, náš známý had. :)
Klikněte na obrázek pro zvětšení
A zkusíme druhou možnost. V našem PC jsme si projekt v TwinCAT archivovali a překopírovali na Beckhoff PC. Takže si tentokrát vybereme otevřít projekt z archívu.
Stačí najít ten správný archív. Všechno děláme stále přes vzdálenou plochu na Beckhoff PC.
Samozřejmě že když si k PC Beckhoff připojím klávesnici, myš a přes HDMI monitor, tak vzdálenou plochu nepotřebujeme. Ale ta vzdálená plocha je taková pohodlnější a rychlá.
Tohle je bezvadné, různé verze TwinCAT a není problém otvírat projekty vytvořené v jiných verzích, jak nahoru, tak dolů. Na Beckhoff PC je sice stejná verze build (4024) TwinCAT, než na našem PC, ale v případě jineho buildu se použije Remote Manager a ten si to přepne na jiný build. Nestane se, že vám systém napíše, že musíte mít jinou verzi buildu a podobně.
Hotovo, otevřený projekt z nižší verze TwinCAT.
A je to.
Koukněte na krátké video, jak to funguje. One minute video.
Závěr:
Tak to bychom měli s kratším seznámením s nejmenším PLC Beckhoff a také jsme trochu nakoukli na průmyslové PC. Těch jsou ovšem celé řady od nejmenších až po velké a velmi výkonné PC.
Zbývá nám ještě jedna velmi užitečná možnost, a to safety funkce, tedy žluté bezpečnostní moduly použít v naší sestavě a napsat nějaký kousek bezpečnostního programu. Jak uvidíme není nutné žádné další nebo nové PLC ale všechny safety moduly připojíme jednoduše do naší sestavy.
Předchozí článek o CX7000 najdete zde.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
PLC řady CX7000, vše tady.
Všechny katalogy od Beckhoff najdete zde.
Beckhoff Česká Republika, hlavní stránka tady.