• Blaja
  • Archiv
  • APP03 převodník U/I na U/I izolovaný a programovatelný

APP03 převodník U/I na U/I izolovaný a programovatelný

  • pátek, 30 červenec 2010 04:00

Logo pohon APP03 převodník U/I na U/I izolovaný a programovatelný.

Dokáže převést v podstatě cokoliv na cokoliv, co se týče napěťových a proudových signálů +-10V a +-20mA, a vše je rychle nastavitelné pomocí DIP přepínačů. Navíc je programovatelný, takže převod si v případě nutnosti uděláte jaký opravdu potřebujete v malém, opačném i atypickém rozsahu.

Převodníků analogových signálů je hodně, většinou buď pevné, nastavitelné pomocí přepínačů, nebo plně programovatelné. Převodník APP03 společnosti Mercos je kombinací obou variant, a jak jsme vyzkoušeli, vůbec ne špatnou. Rychlé nastavení pomocí DIP přepínačů je jasné z tabulky na boku přístroje, na speciální nastavení přes software se také podíváme dále.


Velikost modulu je minimální, při šířce 17mm (výška 90mm, hloubka 60mm) je to asi minimum možné velikosti. Napovídá tomu i osazení komunikačního konektoru "jack", aby úspora místa byla co nejmenší. Ve skutečnosti je ještě menší než vypadá na obrázku, takže ve skříni nebo skřínce zabere minimum plochy.

Z technických parametrů jsem vybral jen následující nejzajímavější, komplet je na webu výrobce a v katalogovém listu na konci článku.

  • Napájení: 24V AC/DC 2W, -15 až +20%, nezáleží na polaritě!
  • Kompletní galvanické oddělení INP signálů, OUT signálů a napájení.
  • Vstupní signály: +-0/4-20mADC aktivní/pasivní, +-0-10VDC, odpor 10ohm-500kohm.
  • Výstupní signály: +-0/4-20mADC aktivní/pasivní, +-0-10VDC.
  • Rychlé a přesné nastavení přes DIP přepínače.
  • Dále nastavitelné všechny dílčí možnosti z vstupních i výstupních rozsahů přes PC.
  • Rozlišení vstupu: 20bitů.
  • Rozlišení výstupu: 14bitů.
  • Odezva: 180ms.
  • Přesnost: +-0,1% FS (FS = full scalle, tedy z plného rozsahu).
  • Izolační pevnost: 120VDC
  • Doplňkové atypické nastavení pomocí software.

MERCOS převodník signálů APP03 


 

Všechny varianty parametrizace převodníku pomocí čtyř DIP přepínačů jsou v tabulce, takže si rychle uděláte představu, jaké varianty nastavení jsou možné. Myslím, že žádná nechybí. Za zmínku stojí také možnost aktivních nebo pasivních vstupů/výstupů. 

Maximální možnosti a variabilnost zaručí v podstatě používání jen jednoho přístroje také jako náhradní díl, kde stačí v případě nutnosti výměny, jen správně nastavit přepínače.

MERCOS převodník signálů APP03 


Programovací kabel je v USB variantě, dá se koupit i RS232. Provedení účelové, ale naprosto dostačující pro dannou věc a hlavně galvanicky oddělené. Kupuje se zvlášť, a stojí pár korun.

Spousta uživatelů jej ale ani nepotřebuje, neboť základní převodové poměry se nastavují rychle pomocí DIP přepínačů. Pouze jiné kalibrace a použití filtrů je podmíněno nastavením z PC.

MERCOS převodník signálů APP03 

 

Takže potřebujeme software a USB driver pro RS232 spojení s převodníkem. Obojí je k dispozice zdarma na webu výrobce, nebo si SW a driver můžete nechat poslat.

Instalace SW není žádná, celý software se spouští z vlastní složky jedním *.exe souborem.

Jiná věc je instalace USB převodníku. Tohle si obslouží samotné Windows po připojení převodníku k PC. Postup je klasický, jen vyžaduje dvě kola. V prvním se instaluje USB konverter a v dalším USB serial port. Zde jsou jen obě instalace sloučeny do jednoho obrázku. 

 

MERCOS převodník signálů APP03 

 

Většinou si Windows USB serial port přiřadí po instalaci někam nahoru, třeba na COM19 a některé programy (včetně tohoto), je potom nedokážou detekovat. Očekávají totiž klasiku, COM1, COM2, atd, takže doporučuji nastavit v "Advanced" vlastnostech portu jako COM2.

MERCOS převodník signálů APP03 


 

Po spuštění programu začíná okno s navázáním spojení. Jiná volba není možná, neboť program edituje vše přímo v převodníku, takže se nic nikde neukládá a nejede-li spojení, nelze nic nastavit!

MERCOS převodník signálů APP03 

 

Ve dvou, třech záložkách, je celé nastavení převodníku. Je to jasné z popsaných tlačítek. Pro jiné nastavení zesílení a poměru převodu je nutný vstupní signál. Podle velikosti vstupní veličiny si přes patřičné tlačítko software zapíše kalibraci do převodníku ve dvou bodech.

MERCOS převodník signálů APP03 


 

Také nastavení filtru signálu je možné jen s pomocí software a PC.

Díky okamžitému zápisu jakékoliv změny v nastavení do převodníku, je účinek filtrů dobře kontrolovatelný.

MERCOS převodník signálů APP03 


Při neustálém on-line připojení je k dispozici navíc měření a záznam vstupní veličiny. Stačí nastavit parametry a poté jej už jenom spustit. Vše se logguje a následně tlačítkem exportuje do excel formátu. Funkce funguje bezvadně.

Všiměme si, že i programátoři jsou jen lidé. Údaj měřené hodnoty (4000) je samozřejmě v milivoltech, a ne ve voltech.

MERCOS převodník signálů APP03 


Pokud náhodou máme převodník nastaven na pevno pomocí DIP přepínačů, nebo jej za chodu přepneme, upozorní nás na to software hlášením a kalibrační funkce se zablokují.

MERCOS převodník signálů APP03 


Veškeré běžné odzkoušení obstaral softwarový laboratorní zdroj žádané hodnoty a standardní multimetr pro změření výstupní veličiny. Přesnost udávaná výrobcem je určitě dosažená, není účelem testu provádět kalibrační měření.

MERCOS převodník signálů APP03 


 

Ano jistě, jedná se o "informatívné meradlo", multimetr v patřičné třídě přesnosti pro kalibrace by vypadal úplně jinak, stejně jako zdroj žádané hodnoty pro měření převodových charakteristik. Ale je dobře vidět skutečná velikost přístroje. 

MERCOS převodník signálů APP03 


Na videu je krátká ukázka z kalibrace a záznamu dat převodníku.

APP03 kalibrace + data

 

 


 Závěr: 

Všechny varianty převodů obsáhne kombinace čtyř DIP přepínačů, takže se dá použít vždy stejný převodník, záleží jen na jeho nastavení.

Díky volnému programování, se dá převod převodníku úplně otočit například 7-3V, rozšířit z 0-2V na 0-10V při zachování plného rozlišení atp. 14-ti bitový výstup zaručí rozlišení na 0,001V pro maximální rozsah, tedy 10,000V.

Příjemná je možnost záznamu měření a následný export do *.csv, naopak chybí možnost uložit celé nastavení do souboru pro opakované použití. V tomto případě to ale není zas tak nutné, ovšem v případě teplotního převodníku PP03 už tato možnost bude samozřejmě přístupná, neboť množství dat od kalibrací a kompenzací vstupů je u měření teplot podstatně větší. Jakmile bude tento nový teplotní převodník v prodeji, určitě se s ním zase seznámíme.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

MERCOS, měřící a regulační přístroje: http://www.mercos.cz/cze/

Převodník APP03, parametry: http://www.mercos.cz/cze/produkty-izolovany-prevodnik-analogove-signaly-app03

Převodník APP03, manuály, software: http://www.mercos.cz/cze/produkty-app03-ke-stazeni

USB driver pro všechny programovatelné moduly: http://www.mercos.cz/cze/produkty-USB-komunikacni-kabel-pu01


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209