• Blaja
  • Archiv
  • Bezpečnostní programovatelný modul z Siemens ET200S IM151-7 F-CPU

Bezpečnostní programovatelný modul z Siemens ET200S IM151-7 F-CPU

  • středa, 16 prosinec 2009 02:00

Logo pohon Bezpečnostní programovatelný modul z Siemens ET200S IM151-7 F-CPU.

Existuje mnoho různých programovatelných bezpečnostních systémů jako například Pilz PNOZmulti, Banner SC22, Moeller Easy safety, Phoenix Contact Trisafe, Siemens 3RK3 atp. Co si ale vytvořit svůj safe programovatelný modul na bázi safety prvků Siemens a programovat si jej ve Stepu7?

Jak bylo zmíněno výše, bezpečnostních modulů a programovatelných systémů je na trhu celá řada, neboť podle evropské směrnice 98/37/EC, nelze již bezpečnostní prvky připojovat jakkoliv do obvodů řízení strojů. Přesto si ale vytvoříme svůj další s použitím bezpečného PLC ET200S a  Safety I/O modulů. Proč? Je to elegantní řešení "vše v jednom", kde za Safety moduly umístíme běžný Power modul pro ET200S, a za něj už I/O moduly pro posbírání a ovládání signálů třeba v rozvaděči. Safe ET200S IM151-7 F-CPU má na sobě totiž MPI/Profibus port, takže celou sestavu připojíme jako Slave na sběrnici, a v Master systému můžeme ovládat jednotlivé další moduly, které jsou připojené za safety částí. Taky existuje další možnost a to připojení OP panelu k CPU.


Takhle vypadá IM151-7 F-CPU, za který připojíme jednotlivé ET200S moduly. "F" v názvu u všech dílů Siemens znamená, že se jedná o bezpečný Fail-safe prvek. Vše je ale nutno nejdříve naparametrizovat, vyzkoušet, a protože jde o bezpečnostní aplikaci, nestačí jen Step7, ale je nutný další software, a sice S7 Distributed Safety. Ten se celý instaluje do Stepu7, takže si ukážeme, jak to udělat bez potíží.

ET200S Safe CPU 


Spustíme řádnou instalaci poslední verze S7 Distributed Safety, kterou si stáhneme z webu Siemens z odkazu na konci článku.

Spolu s S7 Distributed Safety se nainstaluje i S7 F Configuration Pack. Vše ale proběhne automaticky, nic nemusíme potvrzovat. Nedá se ani zvolit cesta kam se co nainstaluje, jedná se totiž o plnou implementaci do Stepu7.

ET200S Safe CPU 


Po instalaci a před samotným spuštěním Stepu7 nezapomeneme na autorizaci, tahle na verzi 5.4 stačila.

ET200S Safe CPU 


V Simatic Manageru není na první pohled žádná změna, na druhý si všimneme nové "žluté" ikony vedle simulátoru. Tou budeme později spouštět editaci a konfiguraci bezpečné části PLC a programu.

ET200S Safe CPU 


Vytvoříme si pokusnou HW kombinaci. 1x IM151-7 F-CPU , 1x power modul a 1x modul se safe 4xDI/3xDO. Pokud si myslíme že je vše OK, spustíme kompilaci projektu.

Do čtyř safe vstupů můžeme zapojit hřibové dvoukanálové ovladače, koncové spínače dveří a třeba havarijní polohy pohyblivé části stroje. Kombinace jedno a dvou kanálových prvků je možná, záleží na bezpečnostní kategorii.

ET200S Safe CPU 


Nesmíme zapomenout v HW konfiguraci nastavit ve vlastnostech IM151-7 F-CPU povolení pro safety část. Všechny safety části vyžadují pro nastavení nejdříve zadání hesla, jinak se nedá nic změnit. To je ale nutná praxe u bezpečnostních prvků.

Takže neváháme a upravíme přístup na Fail-safe PLC, jinak by nám nic safety nejelo. Hlavně si zapamatujeme heslo!

ET200S Safe CPU 


Dáme celou sestavu uložit a zkompilovat. Chvilku to trvá, jedná se přece jen o více dat než u běžné HW kombinace.

Taky místo skutečného PLC můžeme použít simulátor a vše, včetně bezpečné části, vyzkoušet s ním. Tedy zapneme PLC simulátor a nahrneme všechno do něj.

Tím je celá HW konfigurace hotova a správně naparametrizována.

ET200S Safe CPU 


Po návratu do Simatic Manageru je vidět, že po správné HW kompilaci safety PLC se objeví mnohem více žlutých programových bloků. Například dole v rámečku jdou dva datové bloky s parametrizací Power modulu a I/O modulu safety části sestavy. Globální parametry IM151-7 F-CPU jsou v DB408.

OB1 je klasický, z něj se bude jen vyvolávat FC100 běžným příkazem CALL, který je tady nastaven jako hlavní "OB" blok pro safety část.

Žlutý FB1 je náš otevřený blok pro safety uživatelský program. Tam si budem psát všechny naše příkazy.

Můžeme si vytvořit další obyčejné FB, FC a DB bloky pro standardní program, a v nich si řešit úlohy běžného PLC.

ET200S Safe CPU 


Pokud potřebujeme, nebo spíš musíme vytvořit safety datový blok, konkrétně pro časovač, musí být instanční a spřažen s FB186, tedy OFFdelay timerem. Je to stejné jako vytvoření časovače v PLC kde nám chybí timery. Pomůžeme si časovačem přes datový blok, kde jeden timer obsadí jeden datový blok. Spousta lidí tohle vůbec nezná, ale je to často používané.

ET200S Safe CPU 


Už jsme v našem FB1 kde si píšeme safety program. Ukázka je pro časovač, ale v knihovně aplikačních bloků máme k dispozici všechny možné bloky pro různé HW komponenty seřazené od FB187 do FB217, což je mimochodem bezpečný monitoring polohy dveří. Další bloky jsou třeba pro práci s proměnými, DP komunikace, converty atp.

ET200S Safe CPU 


Důležitá poznámka. Nelze v safe části pracovat s proměnými z běžných částí programu, ale naopak můžete si přečíst třeba stav bezpečnostních vstupů pro nějaký monitoring, status atp. Ani nejde nikam odkládat výsledky operací. Proto je vhodné si naparametrizovat v FB1 oblast proměnných pro instanční datový blok, já jsem si udělal 16bitových proměných, 8 integer a 8 wordů pro nějaké pokusy. Zapoměl jsem ovšem na byte, ale pro pokusy to tolik nevadí, jak uvidíme dále.

DB10 je datový blok pro timer FB186, což je OFF delay timer.

ET200S Safe CPU 

 

Pokud se náhodou spleteme a použijeme v bezpečné části programu adresu z nosafe části, upozorní nás na to Step7 červeným podkladem proměnné. Proto ta vnitřní oblast proměnných z předchozího obrázku.

ET200S Safe CPU 


Tady už je ukázka bloku FB217 (F_SFDOOR) pro bezpečný monitoring dveří. Připomínám, že se jedná o certifikované bloky z nainstalované knihovny "Distributed Safety (V1)". Opět je vidět, že každý FB blok vyžaduje vlastní DB! Tady mě chybí výše zmíněný byte, kde by byla vidět diagnostika modulu, naštěstí FB jej nevyžaduje.

Trochu jsem tady přeskočil dopředu, tuhle funkci jsem totiž přidával až na závěr, kdy už byl článek napsán, takže je vidět i v on-line režimu.

ET200S Safe CPU 


Teď už konečně zavřeme editor a použijeme novou ikonu v Simatic Manageru, nebo přes horní menu Options - Edit safety program spustíme Safe konfiguraci a kompilaci. Všechny objekty které můžeme přidat do spouštěcího "OB" jsou v patřičné složce "All objects". Přes "F-Runtime groups.." zvolíme vytvořenou spouštěcí funkci, tady FC100. Je to intuitivní a nelze to splést. Tady už je vše buď OK a nebo nelze použít, prostřední možnost totiž neexistuje.

ET200S Safe CPU 


Potom  ve složce F-runtime máme přidané bloky safe programu, kde editovatelný náš je FB1.

Jakákoliv další změna v parametrizaci, či struktuře se musí provést přes tuto funkci, zkompilovat a uložit do PLC IM151-7 F-CPU. Tedy i přidání dalšího modulu do našeho FB1 se musí zde zkompilovat a nahrát do PLC.

Není to ale nic složitého, otevře se znovu tento editor a spustí se jen kompilace s následným downloadem do PLC. Jen je třeba znát heslo.

ET200S Safe CPU 


Kompilace je nezbytná, jinak nic do IM151-7 F-CPU nenahrajeme. 

ET200S Safe CPU 


Pro download programu do IM151-7 F-CPU bude od nás vyžadováno heslo. To je obvyklé při programování všech bezpečnostních aplikací.

Nahrávání funguje taky do simulátoru a můžeme provádět i komparace mezi PG a PLC IM151-7 F-CPU.

ET200S Safe CPU 

 

Jestliže máme vše v pořádku, otevřeme ze Simatic Manageru v editoru bloků ten náš volný FB1, a zkusíme on-line režim. Vše se nám zobrazí stejně jako v PLC Simatic.

ET200S Safe CPU 

 
 

V simulátoru sepneme bezpečný vstup I35.0, a podle podmínek z PLC programu nám spínají safe výstupy Q35.0,1,2.

ET200S Safe CPU 


Napadá mě stále víc možností použití takové sestavy. Všude kde je třeba řešit bezpečnost a zároveň mít menší PLC. V safety části bude vlastně náhrada nějakého programovatelného modulu, a v obyčejné části si poskládáme ET200S moduly jak potřebujeme pro ovládání stroje. Dále máme možnost na MPI/Profibus port připojit jakékoliv OP od Siemense.

Navíc programování ve standardním a známém prostředí Stepu7.

Z odkazu dole si můžete stáhnout balík s nejpodstatnějšími manuály a katalogy, jakož i tento zkušební PLC program (heslo ve Step7 pro přístup do safety části je 12345) včetně souborů pro simulátor. Jako obvykle totiž z celé záplavy pdf-ek jsou podstatné jen dvě nebo tři. Stejně tak výtah z katalogu pro IM151-7 F-CPU a připojitelné safety moduly.

Ještě jsem pro Vás přidal dvě bezvadné příručky, kde si můžete přečíst několik obecných věcí ohledně bezpečnosti strojů, seznámit se s platnými normami a příklady zapojení podle jednotlivých kategorií bezpečnosti. Jsou tam zajímavé věci a vše samozřejmě česky.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Balík (cca 7MB) obsahující hlavní manuály, katalogy a Step7 program použitý v článku: zde!

Dvě příručky (cca 12MB) ohledně bezpečnosti strojů: tady! 

Download software S7 Distributed Safety V5.4+SP5: web Siemens.

Bezpečnostní systémy Simatic na českém webu Siemens: jsou tady.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209