Současným trendem každé oblasti podnikání je snaha snižovat náklady na výrobu s cílem zachovat a upevnit si svůj podíl na trhu, případně je spojen se záměrem prosadit se na nových trzích. Z tohoto důvodu se hledají nové způsoby jak tohoto cíle dosáhnout za předpokladu zachování kvality a kvantity výrobků.
Monitorovací systém by měl uživateli poskytnout co největší spektrum relevantních dat. Na jejich základě je schopen sledovat aktuální dějí sledovaného procesu, může provádět nejrůznější analýzy a vyhodnocovat pro následné zefektivnění monitorovacího procesu. Užitečné vlastnosti systému pro sledování a vyhodnocení výrobního procesu:
- analýza využití časového fondu
- analýza zmetkovitosti
- analýza poruchovosti
- analýza prostojů
- archivace dat za účelem auditu
- kontrola kvality
Před použitím systému pro monitorování strojů probíhala výroba na nízkotlakých lisech tak, že informace o nastavených parametrech lisu se ukládali do souborů, které byly uloženy v operátorském panelu lisu. To mělo za následek zdlouhavé dohledávání a manipulaci s daty. Podobně se pracovalo i s informacemi o poruchách stroje. Záznamy o výrobě se vedly na papírových průvodkách, které byly přiděleny operátorovi a ten na ně ručně zapisoval dobré a vadné kusy. Každý, kdo se pohybuje v oblasti průmyslové automatizace a pojem optimalizace výrobního procesu mu není cizí, uzná, že tato situace je neudržitelná.
Původní sběr dat z lisů spočíval v ukládání nastavených hodnot lisu na pevný disk operátorského panelu. Přístup k těmto datům nebyl nijak automatizovaný a zpracování těchto dat vyžadovalo značné úsilí, které předurčuje snahy o jejich zpracování k neúspěchu (pracnost, chybovost, nesystematičnost).
Dále aplikace slouží jako HMI, ve kterém umožňuje operátorovi zadat informace o aktuální výrobě. Mezi tyto parametry patří číslo zakázky, průvodka, typ výrobku, slitina a v neposlední řadě identifikace operátora, který na lisu pracuje. Mezi další povinnosti operátora patří posouzení posledního vyrobeného výrobku. K tomuto účelu jsou operátorovi poskytnuty hodnoty kritických parametrů, které mu při rozhodování pomáhají.
V druhém případě se pro instalaci počítače využilo možnosti použít nevyužitý otvor v hlavním rozvaděči lisu, do kterého se počítač připevnil. |
Celá aplikace zaznamenává a vyhodnocuje několik požadovaných parametrů stroje. Ty můžeme pro přehlednost rozdělit do následujících kategorií:
Nastavení stroje
- teplota taveniny (nastavená)
- tlaky a doby jednotlivých tlakovacích fází
- časy tlakování a tuhnutí
- tlaková kompenzace, zpožděné otevření formy
- maximální počet cyklů na naplněnou pec
Měřená data stroje
- teplota taveniny (skutečná), teploty forem
- celkový čas cyklu (i s manipulací po odlití)
- chladicí systém forem
Měřená data výrobku
- skutečné tlaky licích kroků
- SN odlitku
- čas odlití výrobku
Poruchy stroje
- poruchy vedoucí k ukončení výrobního cyklu
- poruchy nedovolující další výrobní cyklus
- ostatní poruchy
Na závěr ukázka hlavní stránky měřící a statistické aplikace MASA, která zpracovává data z nízkotlakých lisů řízených PLC Simatic S7. Klikněte si na obrázek pro zvětšení. |
Závěr:
Připojením nízkotlakých lisů do MASA systému pro monitorování a vyhodnocení strojů byl zákazníkovi poskytnut nástroj, který sleduje výrobní proces, slouží k průběžné kontrole výroby, je schopen výrobu zpětně vyhodnocovat a poskytuje možnost dohledat, za jakých podmínek byly odlitky vyrobeny. Poskytuje dostatečné množství dat, na základě kterých může zákazník mimo jiné nalézt slabá místa výrobního procesu, popřípadě upravit hodnocení operátorů podle jejich produktivity.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Elekt Labs s.r.o, výrobce systému MASA: http://www.elektlabs.cz
Online ukázková verze MASA aplikace: http://www.elektlabs.cz/m2demo/