• Blaja
  • MaR
  • Skutečná aplikace s bezpečnostními laserovými skenery

Skutečná aplikace s bezpečnostními laserovými skenery

  • pátek, 03 březen 2017 08:13

Podívejte se, jak vypadá příprava na praktickou aplikaci hlídání bezpečného prostoru stroje s laserovými skenery. Právě tady platí to vojenské přirovnání "těžce na cvičišti - lehce na bojišti", ono to ani jinak nejde. Při zprovoznění není již čas na nějaký výzkum a vývoj, vše musí být připraveno dopředu a bez chyby.


Se společností IBITEK-Czech s.r.o. se ponoříme do přípravy na realizaci takové aplikace. Jedná se o hlídání prostoru u automatického zařízení tak, aby nemohlo dojít k jeho spuštění, pokud se v daném prostoru pohybuje pracovník. Nebylo to úplně jednoduché, proto to použití tří specifických skenerů společnosti Sick a programovatelné řídicí jednotky "Flexi-Soft" také z produkce Sick. Vše se ovládá z PLC systému Simatic řady S7-300.

ibitek sick 01


Samotné skenery jsou velmi "chytré" krabičky, dokážou bezpečně monitorovat vymezený prostor a případný pohyb v něm a spolehlivě zachytit a vyvolat patřičnou reakci. Aby vše nebylo tak jednoduché, skenery musí dostávat informaci a receptuře ve stroji a podle toho používat různou přednastavenou konfiguraci. Jinými slovy, jednou je vymezený bezpečný prostor například úzký a širší, podruhé zase úplně jiný. Těchto "receptů" některé skenery zvládnou i pár desítek, ovšem záleží na typu. Například S3000 expert jich umí 32.

ibitek sick 02


Bez konfiguračního software Flexi Soft Designer by v podstatě nebylo žádné nastavení možné. Flexi Soft umí mimo jiné bezvadně sledovat stav zařízení a jak je vidět okamžitě vyhodnotí například nepřipojení nebo nějakou poruchu v komunikaci se skenery.

ibitek sick 03


Na každém skeneru jsou navíc signalizační a částečně ovládací prvky, my jsme použili typy řady S3000 s datovou komunikací s řídicí jednotkou.

ibitek sick 04


Celá sestava obsahuje řídicí PLC CPU2, dále moduly s bezpečnými vstupy a modul bezpečných výstupů. Veškerá data z nadřazeného řídicího systému běhají s digitálním I/O rozhraním, tedy jen přes vstupy a výstupy.

ibitek sick 05


Safety konfigurace a paměť CPU2 je uložena v napájecím "modulu".

ibitek sick 06


Tady je výborně vidět možnost nastavení prostoru, jak pro varovnou, tak pro bezpečnou oblast skeneru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ibitek sick 10b


On-line diagnostika ve Flexi Soft Designer nechybí ani pro jednotlivé vstupy sestavy CPU2.

ibitek sick 11


Nic ale nefunguje samo, je nezbytné napsat Safety program do Sick CPU2. Vše se odehrává samozřejmě pomocí Flexi Soft Designeru. Je to podobné jako u jiných programovatelných safety modulů, například Pilz.

ibitek sick 12


Ovšem safety program je nutné odladit, právě tady je online režim také nezbytný.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ibitek sick 13b


Právě u takové zakázky je nezbytná příprava v domácím kancelářském prostředí, aby pak při instalaci u zákazníka nedošlo k větší prodlevě ve výrobě než je nezbytně nutné. I když to místy vypadá na trochu chaos, opak je pravdou.

ibitek sick 14


Závěr:

No a proto, že taková aplikace se nedělá denně, vznikla tato ukázka. Třeba jen pro inspiraci nebo něco dalšího.
Příště Vám ukážeme opět skutečnou zajímavou aplikaci, tentokrát vzdálený monitoring PLC ovšem trochu jinak. Možná budete překvapeni, jak se dá taky provádět vzdálená správa PLC.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Realizace IBITEK-Czech s.r.o. více tady.
Bezpečnostní laserové skenery Sick, více zde

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209