Axioline IO Profinet 8xIO-Link + 4xDI

  • neděle, 09 duben 2017 17:51

I když je tato periferie Phoenix Contact připojena k PLC přes Profinet, funguje ještě jako IO-Link master pro dalších osm kanálů. Kromě toho má na sobě ještě 4 klasické digitální vstupy. Že ale nic v PLC ohledně IO-Linku nebudete potřebovat, přesto bude vše dobře fungovat, to si právě ukážeme.


Všechny tyhle "vodotěsné" periferie vypadají podobně, přesto se některé liší v podstatných věcech. Tato AXL E PN IOL8 DI4 M12 6M, typ číslo 2701519 je IO-Link master a umí připojit další zařízení na IO-Link sběrnici a výrobce zaručeje krytí IP65/67. Přes nadřazený Profinet je pak zapojena k PLC Simatic S7-1200, parametrizace s TIA Portal verze V13.
Co se týká otočných přepínačů pod krytem, stejně jako u minulých přístrojů, kde jsme to zapomněli vysvětlit, slouží tyto "točítka" k nastavení části IP adresy pro připojení do Ethernetu a aktualizaci firmware z PC.

axiolineiol 01


Zkontrolujeme verzi HW, je tam jasná dvojka, tak pozor na přiřazení jména stanice v Profinet síti.

axiolineiol 02


Není nutné hledat pro HW katalog GSD soubory, v minulém balíku všech Axioline komponentů je máme již připraveny, stačí vložit objekt do projektu podle objednacího čísla. Čtyři vstupní bajty informují o stavu klasických I/O, které jsou na portech 1 až 4, ale stejně informují i o stavu na vstupech IO-Link. Nic nemusíme hledat.
Důležitá věc: osm IO-Linkových kanálů je v továrním nastavení parametrizováno jako digitální vstupy a opravdu tak fungují.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axiolineiol 10b


Tady je ta zmíněná nepřesnost on-line. Výstraha na stanici AXL E PN IOL8 DI4 M12 6M.

axiolineiol 11


Opravdu se na to často zapomíná, proto "rubneme to do onlajnu" a přiřadíme stanici jméno. A bude po problému.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axiolineiol 12b


Protože periferie je hlavně IO-Link master, můžeme k ní na každý kanál něco připojit. Třeba tohle AXL E IOL AO1 I M12 R, typ číslo 2700282, nám sice moc napoprvé o sobě neřekne, ale jedná se o analogový výstup. Z jedné strany IO-Link do našeho modulu, z druhé klasický 4-20mA analogový výstup s rozlišením 13 bitů. Phoenix Contact ve stejném provedení vyrábí taky napěťové analogové moduly vše jak výstupy tak také vstupy. Jen to označení trochu mate.

axiolineiol 04


Z HW katalogu do patřičného kanálu natáhneme náš analogový výstup. Ihned se mu přiřadí vstupní/výstupní adresa, na ní pak nastavujeme hodnotu analogového výstupu. Je to vidět na videoukázce na závěr. Na každý kanál můžeme přiřadit z HW katalogu co potřebujeme a také jej ještě dále rozšiřovat. Ani produkty jiných výrobců nejsou zapovězeny, pak je jen nutné použít patřičný konfigurační IOLink soubor.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axiolineiol 13b


Analogový modul s M12 konektorem zatížíme ampérmetrem a uvidíme, jak to bude fachčit.

axiolineiol 06


Přes VAT tabulku zapíšeme do QW44, tedy do analogového výstupu takovou proměnnou, abychom na analogovém výstupu dostali 12mA. Maximu 20mA odpovídá hodnota 27648, tedy stejná jako u klasických analogových signálů.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axiolineiol 14b


Přesně jak to má být, 12mA. Jen je třeba modul strčit do správného konektoru, což se nám napoprvé nepodařilo.

axiolineiol 07


Jestliže parametrizujeme poslední kanál pro jeden bajt dalších výstupů a nic na něm fyzicky nebude, není v onlajnu červený, ale přece jen nás zelený "klíč 13-17" informuje o tom, že se něco děje.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axiolineiol 15b


I na periferii vše jede, jen LED SF informuje o nějaké chybě.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axiolineiol 05b


Diagnostický buffer oznamuje přerušený vodič na HW s identifikačním číslem 272.

axiolineiol 16


Pokud to nevíme co má HW-ID 272, stačí mrknout do hardwarové konfigurace, je to ten nepřítomný jednobajtový výstup.

axiolineiol 17


Dáme vše do pořádku a vyzkoušíme si další kanály. Černá klema na X03 aktivuje klasický digitální vstup, svítící symbol IO-Linku na X02 indikuje právnou funkci analogového výstupu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axiolineiol 08b


Takhle jsme to pro Vás zkoušeli. Mimochodem pokud Vás zaujal stupeň krytí modulů IP65/67 a přemýšlíte, který údaj platí, nepřemýšlejte.
Podle technické podpory Phoenix Contact:
1. znamená to, že jsou tyto přístroje testovány a certifikovány na odolnost proti vodním tryskám ze všech směrů (IP65) a proti dočasnému ponoření (IP67).

axiolineiol 03


Videoukázka nastavení a funkce analogového IO-Link výstupu periferie Axioline E.

https://www.youtube.com/watch?v=N2Pb50VZoL4&feature=youtube


Závěr: 

Nic v PLC Simatic s podporou funkce IO-Link jsme nepotřebovali, což je logické a výhodné. IO-Link master je v samotném Axioline dílu a my přes Profinet jen čteme nebo nastavujeme patřičné proměnné.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Detailní informace a manuály Axioline E jsou tady.
Článek Axioline E systému Phoenix Contact je zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209