Jedná se o CPU1516F-3 PN/DP označení 6ES7 516-3FN01-0AB0. Technické detaily detaily najdete tady. V současnosti (03/2020) se uvádí na trh i verze s označením 6ES7 516-3FN02-0AB0, opět detaily zde, která se liší hlavně svou kompaktní verzí, tedy nemá již odnímatelný displej. To jen pro doplnění, jak nás informoval jeden z bývalých kolegů.
Důležitá je verze firmware v CPU, naše má 2.8.1.
V technických parametrech je opravdu uvedena konfigurace s firmware V2.8 jen pomocí TIA Portal V16. Opět ale kolega J. nám potvrdil, že se nemusíme vzrušovat, fachčí to i s nižší verzi TIA Portal. Jak?
My jsme ale chtěli vyzkoušet obě verze a pro úplnost jsme instalovali i poslední update do TIA Portal V15.1, Update 4 z konce loňského roku. Tyhle Update jsou taky hezký balík, vyžadují 4GB, ale naštěstí již instalace jede celkem rychle.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
V hardwarovém katalogu ani po posledním update tuto centrálu s posledním firmwarem nenajdeme, dáme ale na radu kolegy a nebudeme se vzrušovat. Kdyby to náhodou nešlo, SW TIA Portal by nás dále nepustil. Mimochodem, tady není k dispozici ani nejnovější 6ES7 516-3FN02-0AB0.
Při nahrání do CPU nás software jen upozorní, že firmware v projektu je nižší než v PLC, do kterého chceme projekt nahrát.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nahrání prošlo a také online režim jede jak má. Opět jsme provedli konzultaci s kolegy, kteří tuhle CPU používají na složitější aplikace, zda neměli s touhle variantou problém, ale vše jim vždy fachčilo.
Na displeji CPU je i vidět verze firmware a také verze konfigurace. Tu již nemusíte pracně hledat přes online diagnostiku jako u nižší řady PLC.
Nakonec jsme zkusili i verzi TIA portal V16, tam je již CPU s patřičným firmware k dispozici. Stejně jako ještě novější 3FN02, o které jsme se zmínili na začátku článku. Ta sice vyžaduje primárně TIA V16 ale s nižší verzí TIA také půjde nastavit, viz. manuál: "Engineering with V16 (FW V2.8); with older TIA Portal versions configurable as 6ES7516-3AN01-0AB0".
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ještě nám TIA Portal suše oznámí nekompatibilitu verzí TIA a následná nutnost parametrizace jen přes V16. Pak jen stačí nahrát projekt do PLC.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Asi takto. Mimochodem v záložce Resources v informačním menu je detailně vidět, kolik pro konkrétní projekt potřebujete které paměti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Opět pohled na displej CPU ohledně verzí firmware v projektu.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Support TIA Portal V16 zde.