K dispozici máme dva switche s vysokým krytím, jeden běžný pro Ethernet sítě a druhý manažovatelný s podporou PROFINET třídy B, což je ono. Ne každý výrobce switchů podporu PROFINET protokolu deklaruje a má na to certifikát. Použití běžných switchů bez této podpory může přinášet v PROFINET síti potíže, nelze zrcadlit porty pro pasivní diagnostiku ani vytvářet redundantní spojení.
PROFINET-Switch 8-port 700-857-8PS01, manuál zde. Kontakt na prodejce tady. Na první pohled jsou oba switche k nerozeznání, ale potřebujeme vědět kdo je kdo.
Jedním z vodítek může být MAC adresa a požadavek na IP adresu. Některá nastavení jsou totiž přístupná jen přes webový server switche.
Napájecí M12 konektor X2 větší, osm PROFINET M12 konektorů.
Napájecí konektor kódování L, PROFINET s kódováním D. Pro správné zapojení koukneme do manuálu. Poslední X3 konektor je zatím nezapojen, možnost jeho nastavení jako DI nebo DO je ve vývoji.
Kabely pro toto propojení jsme v tomto případě koupili hotové. Musí být robustní, neboť krytí IP67 je IP67. Nikde se nesmí dostat žádná nečistota nebo vlhkost.
Obecně u těchto produktů je nutno pečlivě konektory dotáhnout, občas se dá vidět i takový zajímavý klíč právě pro dotažení. Pak to ale již prsty nepovolíte.
Celý switch budeme potřebovat nastavit, hlavně jeho IP adresu a konfiguraci v HW konfigu TIA Portal a připojit do sítě. Některá další nastavení můžeme provést právě přes webový server, který má každý manažovatelný switch. Uvidíme dále. Zatím jej ale v HW katalogu TIA Portal nevidíme, není tam.
Stačí jej do HW katalogu TIA Portal instalovat pomocí GSDML souboru.
Tak a je tam. Celý postup importu parametrizačních souborů do TIA Portal je již notoricky známý, my jej jen připomínáme.
V konfiguraci nastavíme základní vlastnosti, další parametry jen přes webový server.
Celá hardwarová sestava včetně IP adres. Povšimněte si IP adresy switche - *.1.98.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nyní stačí si jen natahat v projektu topologii PROFINET sítě.
Tohle je taková běžná cesta, jak nastavit IP adresu u nového switche, nebo ji změnit u staršího. Přes HW konfiguraci v software pro jednotlivá PLC.
Jak ale na to když nemáme TIA Portal a chceme si switch přednastavit pro konkrétní projekt, nebo se jen přes webový server kouknout na možnosti nastavení?
Helmholz nabízí zdarma malý softwarový nástroj, který umožní najít síťový prvek na síti, a nastavit mu jméno a také IP adresu. A to nejen pro Helmholz produkty. Rozhodně stojí za to se mu trochu věnovat.
Software IPSet stáhneme z webu Helmholz tady a instalujeme na běžný notebook.
Nástroj je velmi jednoduchý, po spuštění stačí jen vybrat síťovou kartu.
Protože jsme měli switch připojen přímo k notebooku, IPSet najde právě jen jej. Je vidět IP adresa nenastavena, jméno taky ne. Stačí kliknout na tlačítko "Show".
Zapíšeme a nastavíme jméno, a také IP adresu.
A je to. Software pak vytáhne ze switche ještě informace o výrobním čísle, verzích SW a HW atd.
Ještě ale není konec, teď už se přihlásíme se na webový server switche, kde máme již přístupné všechny parametry.
A také můžeme nastavit vše potřebné, třeba právě zrcadlení portů.
My jsme jej ihned připojili do PROFINET sítě k PLC Simatic s I/O periferií IM151 a TB20. Nepotřebovali jsme již přiřazovat jméno a IP, neboť v HW konfiguraci máme stejné jaké jsme si nastavili dopředu.
Pokud znovu spustíme IPSet, najdeme již všechny účastníky na síti. Na řádku 2 máme další manažovatelný switch, který není zatím nijak nastaven. Nyní si můžeme zkusit tímto nástrojem změnit některý název nebo IP adresu. U PLC Simatic se nám to nepodaří, ale například u I/O periferie Phoenix Contact na řádku 3 to funguje bezvadně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Připravili jsme pro vás krátkou minutovou videoukázku manažovatelného switche. :).
https://www.youtube.com/watch?v=yLMg_zeBuTA&feature=youtube
Závěr:
Použití manažovatelných switchů v PROFINET sítích je nezbytné. Zvláště v případě rozsáhlejších celků a požadavků na jejich spolehlivost. Jsou provozy, které si výpadky nemohou dovolit a právě třeba při zrcadlení portů můžeme najít a diagnostikovat příčiny potíží nebo výpadků.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Kontakt prodejce Helmholz Česká republika, link tady.