Odpovědi na výše uvedené otázky si ukážeme prakticky. Na tři vstupy LOGO! máme připojena tlačítka, které budou nastavovat jednotlivé čtyři bity v LOGO! Ty přečteme i jako proměnnou a pokusíme se hodnoty uchovat i po vypnutí napájení. PLC program není nutné zálohovat, je uložen ve flash paměti. LOGO!8 již proto nepotřebuje žádnou baterku.
Vše vysledujeme na displeji LOGO!. Ve VW0 máme info jako proměnnou o nastavení prvních čtyřech bitů, VB1 jako bargraf je hodnota těchto jednotlivých bitů, neb VW0 = VB1 +VB0 s tím, že bity v bajtu VB1 mají nejmenší váhu. VW10 je proměnná z VW0 ale jen v jeden okamžik. Hodnotu VW0 přesuneme do VW10 jen při stisku klávesy "vlevo" na LOGO! tedy C3.
Trochu změna proměnných a také podsvícení displeje kvůli videu, abychom zjistili co je lepší. Změnu podsvícení máme přes klávesy "nahoru" a "vpravo".
Tak kromě hodin reálného času není v LOGO! standardně nic zálohováno, tedy nic si nebude pamatovat. Tyto hodiny a funkce s tím související se uchovají ve vypnutém LOGO! po dobu asi 20-ti dnů. Tuto paměť zálohuje kondenzátor, takže při zapnutí napájení se opět nabije a po vypnutí LOGO! běží opět přibližně dvacetidenní doba. Je to vyzkoušeno, vydrží to u nového LOGO! i přes celozávodní dovolenou, pokud netrvá měsíc.
Jak jsme si řekli, VM paměť a funkce nejsou v základním nastavení zálohovány. Některé funkce ani toto nepodporují, proto nakoukneme do nápovědy a v tabulce funkcí najdeme ve druhém sloupci velikost retentive memory, kterou funkce obsadí pokud, je tato možnost povolena.
Mimochodem jestliže potřebujeme vědět, jak máme LOGO! obsazeno a využity funkce, stačí v LOGO!SoftComfort stisknout klávesu F2 a v info okně vyskočí taková fajn tabulka.
Tak první část. Tlačítkem, nebo jejich kombinací, nastavíme RS obvod na "H" a zároveň i bit ve VM paměťové oblasti LOGO! Čtyři bity na ukázku stačí.
Červeným tlačítkem ještě provedeme i reset všech RS obvodů, ale až po jeho přidržení aspoň 2 vteřiny.
Samotný RS obvod si v základním nastavení nic nepamatuje, po vypnutí a zapnutí napájení začíná v nule. Ale pokud v jeho vlastnostech aktivujeme zatržítko "Retentivity", obvod si začne pamatovat svůj poslední stav i po ztrátě napájení.
Pokračujeme dále, proměnnou z VW0 přeženeme přes zesilovač B005, abychom ji dostali na displej LOGO! Zesilovač B005 nemá možnost nastavení remanence.
Ale hlavně ji přes funkci max/min přesuneme do VW10, ale jen při požadavku od klávesy C3. V módu 3 funkce jen kopíruje hodnotu proměnné ze vstupu na výstup, ale jen při "H" na řídicím bitovém vstupu.
Paměť pak funkce má právě jen při zatržené "Retentivity". Bez ní po opětovném zapnutí LOGO! bude ve VW10 jen nula.
Můžeme si vybrat i jinou funkci, jen musí umět být retentivní a umět pracovat s proměnnou.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pak si jen uděláme libovolnou kombinaci na vstupech a v paměti a vypneme napájení LOGO! Po zapnutí musíme najít na obrazovce stejné hodnoty.
Je to vidět na videoukázce v závěru.
Tohle je jedna z mála možností, jak zobrazit proměnnou v bajtu 1 v binárním formátu. Váhy jednotlivých bitů jsou v BCD tedy 1-2-4-8 zprava.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Kromě displeje naživo můžeme jeho zobrazení vidět i v online režimu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Funkce, funkční bloky s podporou uchování stavu v remanentní paměti si můžete vyzkoušet klidně jeden po druhém, podle potřeby.
Koukněte na video, jak to má vypadat. Two minutes video. :)
https://www.youtube.com/watch?v=gL3qhgGglrE&feature=youtube
Závěr:
Tak v oblasti paměti a uchování hodnot proměnných máme celkem jasno. Dobrá funkce pro uchování dat je také záznam na paměťovou kartu, o kterém najdete více v našem článku tady.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
LOGO! materiály najdete zde.
Siemens Česká Republika.