• Blaja
  • PLC automaty
  • Loxone Miniserver pro ovládání inteligentní elektroinstalace v domech a firmách

Loxone Miniserver pro ovládání inteligentní elektroinstalace v domech a firmách

  • pondělí, 23 březen 2020 12:27

Jedná se o programovatelnou centrální řídicí jednotku k řízení všech prvků spojených s ovládání inteligentní elektroinstalace domů, kancelářských prostor, eventuálně výrobních hal. My si tuto jednotku ukážeme prakticky v několika článcích včetně dalšího příslušenství, neboť právě pro ně je dělaná. Miniserver je nyní ve druhé generaci, první generaci Miniserveru jsme se u nás věnovali několika články již před osmi roky tady.


Celý Loxone Miniserver vypadá takto, je určen k montáži na DIN lištu do rozvaděče. Je to programovatelný systém podobně jako PLC, přičemž hlavní rozdíl je v rozšiřitelnosti a připojitelnosti prvků pro ovládání světel, vytápění, klimatizace a dalších.
Prodej a technickou podporu u nás zajišťuje firma Loxone s.r.o. v Českých Budějovicích, kontakt zde.

loxone1 01

Na řídicí jednotce toho tolik není, jak je vidět kromě napájení a ethernetu máme k dispozici 8 x DI, 8 x DO, 4 x AI a hlavně dvě interní komunikační linky "Link" a "Tree".
Link (modrobílá svorka) je sběrnice, která slouží k připojení až 30-ti rozšiřujících modulů (extensionů) k miniserveru do vzdálenosti 500m.
Tree (zelenobílá svorka) je sběrnice, která slouží k připojení koncových prvků (tlačítka, senzory, aktory) k Miniserveru, maximálně 50 těchto prvků opět do vzdálenosti 500 metrů.
Tyhle interní Loxone linky slouží pro připojení Loxone prvků a zajistí jejich kompletní kontrolu a diagnostiku.
Samozřejmě se systém doplňuje dalšími Loxon moduly se standardními protokoly, jako Dimmer pro stmívání světel, DMX, DALI, 1-Wire, EnOcean, KNX a podobně.

Než začnete pátrat, kde stáhnete v pdf katalog a manuál pro upřesňující informace, nic takového není. Firma Loxone má všechny katalogy a manuály ohledně parametrů, nastavení a uvádění do provozu jen v online formě na internetu. Je to filozofie firmy, tečka.

loxone1 05


V miniserveru je ještě průmyslová paměťová karta pro ukládání veškerých dat a důležitý konektor pro připojení do sítě, eventuálně internetu. Všechny vizualizační a HMI ovládací prvky využívají síťové připojení k miniserveru jak pevné, tak pokud je router vybaven Wi-Fi, také bezdrátové, jak uvidíme dále.

loxone1 02


Připojení napájení 24 V DC a komunikačních linek je přes tyto odnímatelné svorkovnice. Jsou určeny jen pro tvrdý vodič do průřezu cca 1 mm, který se zastrčí a je zajištěn proti vypadnutí.
Abychom mohli vodiče pro naše zkoušky častěji odpojovat, využili jsme i standardní šroubovací připojení.

loxone1 03


Zkušební zapojení, jak je vidět napájení jsme rozvedli přes externí push-in svorky, obsadili nějaké výstupy a vstupní tlačítka a připojil miniserver do sítě. Pro první krok tohle stačí. Je nezbytné ještě instalovat programovací software "Loxone Config" a zprovoznit také ovládání a vizualizaci přes mobilní aplikace, eventuálně internetový prohlížeč a vestavěný webový server.

loxone1 04


Jak jsme uvedli ze začátku, samotný miniserver se doplňuje o velké množství příslušenství, proto máme k dispozici něco málo z běžného hardware. Celkové množství a druhy rozšiřujícího hardware Loxone je opravdu veliké, od běžných teplotních snímačů, přes otevřené sběrnice pro připojení svítidel až po komunikační moduly pro další zařízení třetích stran. Veškeré příslušenství pro Loxone miniserver najdete na e-shopu Loxone zde.
My pro vás spoustu těchto věcí vyzkoušíme a ukážeme si, jak to prakticky funguje.

loxone1 06


Miniserver po připojení do sítě různě poblikává než dostane přidělenou IP adresu, následně se uvede do výchozího stavu. Zbývá na notebook instalovat programovací software a něco naprogramovat. A pak taky přes HMI nebo PC zařízení monitorovat či ovládat.

loxone1 10


Pokud vás zajímá co ty dvě barevné stavové LED na miniserveru znamenají je potřeba vyhledat informace ohledně uvedení do provozu na internetu. Vypadá to asi takto.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone1 40b


Programovací software Loxone Config nyní v této aktuální verzi. Instalace proběhne rychle a bez potíží. Vše je kompletně v češtině a zdarma ke stažení zde.

loxone1 30


Samotný software používá tři okna, všechny důležité. Takový klasický strom projektu uprostřed, vpravo samotný program, vlevo pak vlastnosti jednotlivých označených prvků. My máme zatím takový jednoduchý prográmek, kde například nastavujeme z HMI délku pulsu a mezery na digitálním výstupu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone1 31b


Skladba a práce v programu je trochu podobná LOGO! systému od Siemens. Z nabídky se do programového okna umístí programové bloky, které jsou nabízeny v menu podle jejich funkce. Ty se pak celkem jednoduše spojí mezi sebou, tedy jejich vstupy a výstupy, tak jak je potřeba. Pokud jste již něco programovali, třeba právě s LOGO! systémem, nebude to pro vás složité, jestliže vám ale pojmy jako funkční blok a programování nic neříkají, tak to ani nezkoušejte.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone1 32b


Pak to bude vypadat asi takto. Zbývá podle obrázku ještě rozchodit ovládání Loxone z mobilních zařízení a z internetového prohlížeče notebooku.

loxone1 11


Aplikace pro Loxone Miniserver je také zdarma, v češtině a pro všechny systémy jak mobilních telefonů, tak tabletů.

loxone1 20


Po instalaci a spuštění aplikace na iPhonu potřebujeme jen IP adresu Miniserveru. Jak je vidět ani tady ještě není nic vidět, je potřeba definovat uživatele, jejich práva a podobně, což je obdobné jako u jiných aplikací, ale hlavně v programu Miniserveru stanovit které objekty budou v HMI viditelné a jak.

loxone1 21


Tohle nastavení je dostupné ve vlastnostech objektu v levém sloupci pod možností Vizualizace, občas se to hůře hledá. Například označený virtuální vstup pro nastavení proměnné z HMI, která udává délku impulsu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone1 33b


Na HMI vypadá takhle. Veškeré nastavení je možné měnit, názvy libovolně přejmenovat, vybírat si ikony a další a další věci. Vše bezvadně česky.

loxone1 22


Virtuální vstup Vi1. Tlačítky -/+ na objektu měníme hodnotu proměnné, která udává délku impulsu ve vteřinách. Je to pěkně vidět na naší videoukázce v závěru této části článku.

loxone1 23


Funkcí v programu je k dispozici hodně, ale pro obecnou ukázku programování jsme vybrali funkci Status, která umožní porovnávat jednu nebo více proměnných, zobrazovat nadefinovaný text podle stavu proměnné a eventuálně ovládat něco dalšího. Tady je vidět jak je toto detailní nastavení funkce Status dostupné přes položku "Upravit..." v levé části programu ve vlastnostech funkce.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone1 43b


Ovládání digitálního výstupu se stykačem běžným digitálním vstupem, přičemž některé objekty v aplikaci jsou jen signalizační.

loxone1 13


Kromě uvedené mobilní HMI aplikace, se pro vyzkoušení této Status funkce přihlásíme do webového rozhraní miniserveru, stačí do adresního řádku prohlížeče vyťukat jeho IP adresu a samozřejmě správné přístupové údaje.

loxone1 41


Zmíněný Status objekt je ten s názvem "Délka pulsu - stav" a monitoruje hodnotu virtuální proměnné Vi1. Pokud je větší nebo rovna 3, vypíše definovaný text a zobrazí zvolenou ikonu.
Tohle zobrazení funguje samozřejmě stejně i na dalších připojených mobilních HMI.

loxone1 44


Naše aplikace je velmi jednoduchá, je to jen první krok abychom měli vše vyzkoušeno a připraveno pro připojení prvků pro které je Loxone Miniserver udělán, tedy dalších zařízení pro ovládání a sledování chytré elektroinstalace.

loxone1 42b


Jak jste si jistě všimli, používáme miniserver v místní síti s Wi-Fi routerem, takže připojení jakéhokoliv monitorovacího zařízení ať již mobilního telefonu nebo pevného PC je velmi jednoduché.
Pokud byste se chtěli k Miniserveru připojit odněkud mimo místní síť, tedy realizovat vzdálený přístup, je nutné mít pro miniserver veřejnou IP adresu. Miniserver podporuje HTTPS a SSH a pokud necháte uživatelské jméno a heslo admin/admin, Miniserver se automaticky odpojí od internetu.
Eventuální připojení bez veřejné IP přes nějaký VPN server a speciální modem jak to mají v průmyslu výrobci strojů s PLC, například REX od Helmholz, nebo eWON a nebo třeba MoRoS od Insys, je otázkou individuálního řešení.
V každém případě, pokud nemáte tyto zkušenosti, je vhodné vzdálený přístup na Loxone Miniserver konzultovat s nějakým IT specialistou.

loxone1 12


První kroky s nastavením Miniserveru 2. generace na naší videoukázce.

https://www.youtube.com/watch?v=5nRNwFZQJBk&feature=youtube


Závěr:
Tohle byla první, úvodní část našich článků o inteligentní elektroinstalaci s Loxone. Až po sem mohla být přece jen nějaká podobnost s PLC, dále ale již půjde o připojení jiných prvků, přes jiné komunikační linky.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Loxone s.r.o. České Budějovice, kontakt tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209