Charakteristický velký displej a dva ovládací prvky. Před sebou máme Energy meter 750-230, objednací číslo 2540910000.
Detaily, katalogy ke stažení a technické údaje máme v online katalogu tady. Doporučuji přečíst, neboť se nejedná o nic úplně jednoduchého.
Celou řady těchto přístrojů k měření energie najdete zde.
Připojení všech signálů ze zadní strany, hlavně ethernetový port RJ45. Podporované protokoly v tabulce. Modbus TCP je takový standard, který využijeme i my.
Protože přístroj měří energii, její spotřebu a spoustu věcí okolo, musí umožnit připojení takových signálů, ze kterých tyto údaje přístroj spočítá. V podstatě napětí a proudy, respektive vstupy pro proudové transformátory. Navíc má zařízení konfigurovatelné digitální vstupy a výstupy pro uživatele.
My jsme zkoušeli jen jednofázové připojení, možnosti přístroje jsou velmi široké, ať už se jedná o nastavení, komunikaci, nebo seřízení přes speciální software ecoExplorer go®. Pro základní vyhodnocení má přístroj vestavěný webový server a můžete si prohlédnout údaje online jen s běžným internetovým prohlížečem.
Přístroj připojíme do Ethernetové sítě s naším PLC UC20-WL2000-AC a takto nějak by to mohlo vypadat.
PLC WL2000-AC se programuje komplet přes webový server, jak jsme si ukazovali v minulých článcích, tak využijeme jednu z aplikací pro připojení. Tady jsme se velmi rychle nechali unést aplikací Modbus TCP která ale slouží k nastavení PLC jen jako Modbus klient.
Nastavení PLC jako Modbus TCP server (nebo Master) je doménou vestavěného programovacího prostředí Node-RED. IT programátoři tohle znají, my jsme na to hleděli trochu jako na orloj, ale zase uvidíte, že s technickou podporou se to dá zvládnout.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Hlavní okno programovacího prostředí Nod-RED. Tohle taky běží ve webovém serveru, takže spuštění je vlastně jednoduché. Protože o tomto programování nic moc nevíme, nechali jsme si celé nastavení komunikace a jeden komunikační tag udělat u technické podpory Weidmueller, která fungovala bezvadně a v podstatě online.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Definice spojení na Modbus klienta, tedy náš Energy Meter. To je celé nastavení, IP adresa, port a typ spojení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Celý náš program Nod-RED. Jedním prvkem přečteme proměnnou z adresního registru, dále vydělíme stem pro zobrazení údaje na dvě desetinná místa a zapíšeme do globální proměnné v PLC.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Cesta pro čtení frekvence z Modbus TCP registru 3526. Ve jménu registru jsme se uklepli o jednu, platí 3526.
Tady bychom se trochu zastavili. V manuálu máte popis registrů hlavně od adresy 19000, kde jsou proměnné typu Real, tedy 32 bitová čísla. V Nod-RED je ale vhodnější číst tyto hodnoty z registrů, kde jsou jako 16 bitové Short proměnné. Seznam všech těchto proměnných a jejich adres stáhnete jako archiv s excel souborem v online katalogu nebo přímo zde.
Samozřejmě pak číslo vrazíme do globální proměnné v PLC. Nemusíme si dělat starosti s nějako cestou a definicí, pokud jsme před tím statickou proměnou v PLC definovali a uložili, objeví se nám v nabídce roletového menu. Je to FREQ2.
Tady je máme, není rozdíl v použití velkých a malých písmen názvů proměnných. V Nod-RED se vše zobrazí velkými písmeny.
Zbývá zase nějaká vizualizační obrazovka, je vidět, že data pro pole frekvence máme navázána na proměnnou freq2. A tak dále.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Vizualizace hodnot na mobilu je velmi rychlá a hlavně efektní.
Frekvenci vizualizace zobrazuje přesně na dvě místa, dá se to samozřejmě ořezat i na celé číslo.
Takto nám vizualizace vypadá na PC.
A takhle ještě vypadá webový server v Energy Meteru, stačí naklepnout IP adresu do prohlížeče.
Koukněte na videoukázku nastavení měření energie s 750-230. Two minutes video.
https://www.youtube.com/watch?v=C2-rn8iiRRo&feature=youtube
Závěr:
Neměli jsme žádnou zátěž, to vše z výše uvedených důvodů, nejedná se opravdu o přístroj pro měření spotřeby varné konvice v kanceláři, vstupy má jen pro proudové transformátory. Na druhé straně jakmile se zvládne komunikace není problém si v PLC poskládat data které potřebujeme a dále s nimi pracovat. S těmito přístroji se často setkáte na přívodních polích rozvaděčů technologických celků i jednotlivých zařízení, kde poskytují rychlý přehled o energii a dovedou také zaznamenávat spotřebu, reagovat na výpadky nebo poklesy napětí. Tyto přístroje toho ale umí podstatně více, stačí kouknout do manuálu.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku: