Miniserver Loxone a senzor přítomnosti s rozhraním Tree

  • neděle, 23 srpen 2020 14:28

Loxone Tree je kabelové sběrnicové rozhraní Miniserveru vyvinuté speciálně pro integraci senzorů a aktorů, my si s tímto vyzkoušíme nový multisenzor přítomnosti.


Přítomnostní senzor Tree určený pro připojení na Tree sběrnici plus napájení 24 V DC. Detekuje přítomnost osob v prostoru nejen podle pohybu ale také na základě zvuku. Jak to uvidíme dále.

loxone51 01


Pro naše připojení a vyzkoušení se dá úspěšně použít ethernetový kabel, jen jsme neměli zelený pár pro Tree. Pro profi zapojení v domě je k dispozici originální Tree kabel, kde stačí dát barvu na barvu a hotovo.
Více o sběrnici Tree najdete zde.

loxone51 02


Senzor jsme si připojili ještě přes RJ45 konektor pro rychlé odpojení a připojení.

loxone51 03


Vždy při připojení k Miniserveru se otestuje dostupnost aktualizace Miniserveru. Samozřejmě vyzkoušíme jak taková aktualizace firmware funguje.

loxone51 10


Je to otázka velmi krátké doby, nenastaly žádné potíže, všechno proběhlo OK.

loxone51 11


Jdeme na Tree sběrnici, postup instalace Tree zařízení do Miniserveru je obdobný jakou třeba u Air bezdrátových zařízení, navíc přesný návod jak na to najdete tady. Je vidět, kolik různých zařízení se dá na Tree sběrnici připojit, všechny z produkce Loxone.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone51 12b


Ideální je naučit senzor online, je potřeba jej detekovat, přečíst a uložit také výrobní číslo senzoru.

loxone51 13


Jedná se o novinku, senzor není jen běžný přítomnostní senzor detekující pohyb a jas, umí toho ještě více. A sice detekuje také okolní zvuky a jejich úroveň.
Jak jsme si ukazovali minule, pro připojení každého prvku existuje v programu Miniserveru funkce, která je k tomu určena. Takže senzor využijeme třeba jako doplnění v logice ovládání osvětlení. Má přesně výstup informace velikosti  okolního osvětlení, dále výstup detekce pohybu a jako novinku výstup přítomnosti, který sdružuje informaci o detekci pohybu a úrovni okolního hluku. Jedna podmínka nebo druhá pak rozsvítí osvětlení.
Zajímavě je vyřešeno nastavení úrovně hlasitosti v menu vlevo "Hranice hlasitosti".

loxone51 14b


Snímač jednoduše zaznamenává úroveň okolního hluku a uživatel jen nastaví hranici pro přítomnost. Funguje to bezvadně. Například v kanceláři hraje rádio a není žádný velký pohyb osob, ale hlasitost rádia senzor vyhodnotí jako přítomnost a osvětlení svítí.
Další vylepšení představuje zvlášť signál pro alarm.

loxone51 15b


Tady už ukázka připojení senzoru do funkce "Ovládání osvětlení" v programu Miniserveru. Nic, žádnou logiku v programu nevymýšlíme, tento funkční blok všechno zvládne. My jsme připojili signál přítomnosti "P", tedy jak pohyb, tak zvuk. Pro případ že není potřeba v místnosti využívat detekci hluku, připojíme jen výstup "Mv". Stejně tak jako informaci úrovně okolního osvětlení "Alb", která zajistí, aby světlo nesvítilo, když je dostatečné okolní osvětlení. Tuhle funkci třeba nevyužijeme někde v předsíni, kde je vždy tma a je nutno svítit.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone51 16b


Jakmile senzor detekuje jakkoliv přítomnost, rozsvítí světlo.

loxone51 04


Koukněte na naši videoukázku, jak senzor detekuje přítomnost.

https://www.youtube.com/watch?v=g_TuAFUYyvI&feature=youtube


Závěr:
Trochu jsme se ještě vrátili k tématu detekce pohybu s tímto novým senzorem přítomnosti a jeho připojením do funkčního bloku Miniserveru. Příště máme již modul Modbus RTU a připojení slave zařízení.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Loxone s.r.o. České Budějovice, kontakt tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209