• Blaja
  • PLC automaty
  • Miniserver Loxone rozšíření o bezdrátový modul a teplota vlhkost senzor

Miniserver Loxone rozšíření o bezdrátový modul a teplota vlhkost senzor

  • pondělí, 20 duben 2020 07:32

Air Base Extension je bezdrátový modul 868 MHz pro připojení až 128 bezdrátových zařízení. Připojuje se na Loxone sběrnici Link +/- a my se podíváme, jak to prakticky funguje i s bezdrátovým teplotním snímačem.


Bezdrátový "master" modul Air Base Extension - 100114 více online zde, určený k připojení na Loxone Miniserver. Nic nepotřebuje jen napájení a Link +/- sběrnici.

loxone2 03


Není nutný ani manuál, snad jen pro správnou polaritu napájení, což je názorně na přiloženém letáku. Funguje na obvyklé frekvenci 868 MHz pro Evropu a 915MHz pro US. Na této frekvenci jede spousta různých bezdrátových zařízení, a jak uvidíme dále, můžeme nastavit také různé kanály, pokud by někde "bylo plno".

loxone2 04


Air modul se přidá jednoduše na DIN lištu do sestavy Miniserveru. Na rozdíl od minulého zapojení jsme již využili i napájecí zdroj Loxone a vytáhli delší DIN lištu. Modul ovšem nemusí být přímo v sestavě Miniserveru, klidně se dá strčit někde kde je místo, vyžaduje jen napájení a komunikační Link +/- sběrnici.

loxone2 07


Když bezdrát tak taky něco k tomu. Maximální počet připojených účastníků je 128, což asi zkoušet nebudeme, pokud by to nestačilo, dá se vrazit do sestavy další tento Air modul. Máme k dispozici Room Comfort Sensor Air - 100264 vice online tady, tedy pokojový snímač teploty a vlhkosti, určený k montáži do instalační krabice, nebo si jej můžete z přípravku vytáhnout a osadit i jinde. Funguje jak na napájení 24 VDC (9..28 V) tak i na baterie, ty jsou přiloženy.

loxone2 01


Vždy ale jen jedna varianta napájení. Vytáhneme napájecí svorky a máme místo pro baterky a naopak. Baterie vydrží podle výrobce minimálně 2 roky. Senzor má pracovní teplotu okolí -20..55 °C a měří v rozsahu -40..125 °C teplotu a 0..100 % vlhkost.

loxone2 02


Tak a hotovo, uvidíme jak to bude s nastavením a další parametrizací jak bezdrátové základny, tak senzoru.

loxone2 06


Než nějaké hodnoty teploty a vlhkosti ze senzoru na mobilu nebo PC uvidíme, musíme si vše správně nastavit v software Loxone Config.

loxone2 20


Není to komplikované, náš Air modul si přidáme do hardwarové sestavy jako extension. Detailní popis toho jak na to, najdete na odkazu tady.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone2 11b


Máš modul stačí jednoduše potvrdit v hardwarové sestavě.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone2 12b


Ve vlastnostech Air base najdeme také zmíněné detailní nastavení kanálů jak pro EU tak pro US.

loxone2 14


Tak a zbývá najít nějaké Air zařízení, tedy náš teplotní senzor. Dá se to udělat více způsoby, například využít učící tlačítko na senzoru. Opět popis nastavení najdete zde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone2 13b


My jsme si jej dali vložit a vyhledat ručně, je to jedno jaký způsob se použije, nakonec se snímač dostane do seznamu připojených zařízení.

loxone2 15


Teď přišla řada na to uspořádat si kategorie a místnosti v projektu. Tyto se pak budou zobrazovat na externím zařízení. Vše se dá libovolně přejmenovat, nadefinovat nové a v případě většího projetu se bude jistě s tímto často pracovat. Taky jsme zjistili, že ke snímačům je dobré si vložit ji jejich bezdrátový status. Prostě tohle se vyvíjí tak jak projekt roste.

loxone2 16a


Jak jsme si ukazovali minule, abychom na mobilu nebo PC něco ze senzoru viděli, nesmíme zapomenout jej uvolnit pro použití ve vizualizaci. Taky nastavit další parametry, třeba jak často bude aktualizovat data do Miniserveru (1..120 minut).
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone2 17b


Veškerou konfiguraci a změny vždy nahrajeme do Miniserveru a potom máme online zařízení zelené a v pořádku funkční.

loxone2 18


Ve statusu zařízení je tabulka se stavem Air Base Extension a připojených senzorů. Stav baterky  a online/offline snímače je i na mobilu, ale sílu signálu ze senzoru můžete vidět jen tady. Dosah se nevymyká dosahu běžných zařízení v tomto frekvenčním pásmu, záleží hlavně na provedení samotného snímače, tedy antény a pak umístění antény Air Base  modulu. Pokud tento je někde v rozvaděči, je vhodné použít externí anténu, tak jako se to dělá u průmyslových zařízení. Nám jedna čárka ubyla přes dvě železobetonové zdi a přibližně deset metrů.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone2 19b


Na mobilní aplikaci je vidět stav baterie a zda je senzor online. Tohle jsou ale údaje tak pro nás, neboť...

loxone2 09


... běžného uživatele zajímá akorát hodnota teploty a vlhkosti. Proto se podíváme, jak senzor měří. Tohle je zobrazení na PC přes webový server Miniserveru.

loxone2 26


Elektrická trouba zahřátá na minimální teplotu 75°C. Ne že bychom chtěli senzor upéct, ale my se podíváme na tepelnou setrvačnost, což je parametr který je specifický právě pro tyto senzory.

loxone2 21


Šup tam s ním ale jen na chvili, plasty by mohly přijít při vysoké teplotě k újmě, ale chvilku to snad vydrží.

loxone2 22


Data na mobilní aplikaci, neměli jsme to srdce trápit senzor dlouho, ale i tak je vidět že reakce na skokovou změnu teploty je pomalá, není vhodné aby snímač, vzhledem k použití v domech třeba pro regulaci topení, reagoval ihned. Lineární zpoždění musí být.

loxone2 23


Tohle je zajímavé, poprosili jsme sousedy u našich kanceláří, aby nám snímač vrazili k sobě do ledničky. Na tento údaj jsme se dostali asi za hodinu (nevíme ale jak často lednici otvírali), což je ta zmíněná linearita. Tento údaj je uveden i v parametrech senzoru.

loxone2 24


Když už tam byl tak se podívejte, co to udělalo se sílou signálu. Ta plechová lednice je pro něj smrtelná, ale jak nás informovala technická podpora, pokud máte v blízkosti ještě jiné Air zařízení, tak to funguje jako retranslace pro to se slabým signálem.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone2 25b


Při pokusech nastane situace, která pak v praxi není až tak častá. Za dva dny zapnete Miniserver
a ten na vás poblikává výstražnou žlutou nebo červenou LED. Na mobilu u senzoru vidíme, že ten není online.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone2 31b


Informace je k dispozici také pod ikonou stavu systému (srdíčko v červeném kruhu z předešlého obrázku), kde navíc vidíme i další údaje. Vše nastalo tím, že senzor je na baterie a při vypnutí Miniserveru ztratil spojení. Protože jede na baterky, zkoušel několikrát spojení navázat, ale pak tyto pokusy opakuje s delší časovou prodlevou. Takže stačí počkat (nejdelší prodleva je cca 52 hodin), nebo se dobře trefit do časové prodlevy, nebo ...

loxone2 32


... vytáhnout na chvilku baterku, eventuálně použít k obnovení spojení učící se tlačítko na senzoru. Status senzoru se ihned změní na online a vše funguje. Tento stav nenastane, pokud je senzor napájen z externích 24 VDC, tak jako Miniserver.

loxone2 33b


Koukněte na videoukázku, jak nám to měřilo.

https://www.youtube.com/watch?v=_XFN0QQR4ro&feature=youtube


Závěr:
V této části jsme nic nepřidali do vlastního programu v Miniserveru, vše jsme vyzkoušeli jen s parametrizací a nastavením hardware, abychom mohli sledovat údaje ze snímače. Tak jak jsme si ukázali minule, dále není problém proměnnou teploty v programu Miniserveru třeba ořezat o desetinná místa, nebo zavést do funkce pro regulaci teploty jak pro vytápění domu tak třeba pro regulaci akvária. Tam bychom ale museli použít jiný senzor s rychlejší odezvou.
I takový si ukážeme a ne přímo od Loxone, ale od třetí strany.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Loxone s.r.o. České Budějovice, kontakt tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209