OPC server s komunikací OPC UA

  • středa, 18 září 2019 06:58

OPC Unified Architecture (OPC UA) je nový průmyslový M2M (machine-to-machine) komunikační standard vyvinutý OPC Foundation. Zdaleka ne všechny produkty již mají tento protokol zabudován, proto si ukážeme a vyzkoušíme jedny z těch, které to již umí. Důležitých informací je hodně, proto je článek trochu delší než obvykle.


To je ono. eWON  Flexy s OPC UA serverem, dále notebook s OPC serverem KEPServerEX 6, který už není pouze OPC server, ale komunikační platforma, podporujícím OPC UA komunikace a dále softwarový OPC Quick Client pro připojení k OPC serveru. Vše dodává firma Foxon z Liberce.
A nepostradatelný žlutý pomocník, který neustále kouká přes rameno.

opcua 01


Jako zdroj signálu použijeme eWON Flexy průmyslový router II. generace pro vzdálenou správu zařízení. V routeru jsou uživateli k dispozici dva sloty pro dodatečnou montáž modulů, například Wi-Fi, MPI/PROFIBUS rozhraní, RS232, LTE a tak dále.

opcua 06


V eWON Flexy máme jeden rozšiřující modul FLX3402, a sice DI/DO s digitálními a analogovými vstupy a výstupy v konfiguraci podle svorkovnice. Tyto signály zpřístupníme v OPC UA serveru eWONu a tímto komunikačním kanálem načteme do OPC serveru v PC.

opcua 04


Pro propojení s OPC serverem použijeme stranu LAN, tedy stranu určenou pro průmyslovou síť. Není problém vše realizovat také přes WAN a vzdálené VPN spojení, což jsme také vyzkoušeli, ovšem rychlejší a pohodlnější pro náš test jsme to měli právě jen s jedním propojením k PC.

opcua 02


Abychom mohli I/O signály měnit, využili jsme eWON simulační kartu, což není nic jiného než modul s ovladači a potenciometry zasunutý do svorkovnice modulu digitálních a analogových signálů na eWONu. Samozřejmě že by šla použít i data ze spojení na nějaké CPU, ale primárně nám jde o OPC UA komunikaci, takže jako zdroj signálu postačí tato simulační karta.

opcua 03


Samotný router je třeba správně nakonfigurovat, což se provádí přes webové rozhraní, neboť eWON má k tomuto vlastní webový server. Nastavení nebylo úplně jednoduché, na první dobrou nám to nejelo, takže jsme zároveň s tímto otestovali technickou podporu prodejce. Jeho technici reagovali okamžitě a přes vzdálenou plochu během dvou dnů vše správně nastavili. My jsme na to nespěchali, ráno jsme jim v kanceláři připojili notebook do internetu a oni, jakmile měli chvilku, vždy něco nastavili a vyzkoušeli. Proto ty dva dny. Mimochodem v tomto čase jsme zrovna otestovali komunikaci přes VPN a WAN připojení eWONu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 10b


Zajímavá je možnost nastavení portů WAN nebo LAN. Stačí na patřičném místě kliknout na grafiku portu, ten se přepne do WAN a zčervená. Nebo naopak všechny zelené znamenají všechny LAN.

opcua 11


Aby to bylo naprosto jasné každému, ještě se podle tohoto nastavení barevně změní také indikační led u RJ45. Červená WAN, zelená LAN.

opcua 05


My si v eWONu ukážeme jen několik klíčových nastavení, právě kvůli některým nám spojení na OPC server dobře nefungovalo. Tohle je důležitá stránka se security parametry.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 12b


Čas, čas a zase čas (nejedná se o známý song od Pink Floyd). Ten musí být správně, když nemáme připojení do internetu, je nutné jej nastavit ručně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 13b


OPC UA server. Do schránky nebo poznámek si poznačíme URL koncového bodu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 14b


A samozřejmě vytvoříme nějaké tagy. Vytvořené tagy žijí a ukazují aktuální hodnoty. Přepínač MODE nahoře umožní každý tag editovat nebo přidat nový.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 15b


Asi takto a je nezbytné povolit logování. Další nastavení, jako alarmy a podobně, nejsou pro nás momentálně důležitá. Teď jsme proti původnímu seznamu proměnných přidali další vstup DI4.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 16b


Který jsme nazvali „DI4_new“, abyste jej dokázali ihned na dalších screenech identifikovat.

opcua 17


Pokud již máme spojení s OPC serverem založeno a funkční (což už v tuto chvíli máme), ve statistice vidíme jedno aktivní spojení. Jestliže jsme ještě OPC server nekonfigurovali, bude hodnota nulová. V každém případě je to v eWONu zatím vše a jedeme do PC nebo notebooku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 18b


V PC (nebo notebooku) instalovaný OPC server KEPServerEX 6, výrobce Kepware s podporou OPC UA.

opcua 20


Standardně si vytvoříme jeden kanál s driverem OPC UA.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 21b


A nastavíme adresu koncového bodu, což je ta, kterou jsme si měli před chvílí někam poznačit, ideálně do schránky, takže stačilo jen vložit. To vše jen proto, abychom neudělali chybu, hůře se to pak hledá.

opcua 22


Ke kanálu přiřadíme jeden eWON, název libovolný, jako OPC UA client, přičemž eWON je OPC UA server. Jednotlivé tagy do eWONu vygenerujeme v položce „Tag generation“.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 23b


Protože spojení na eWON, které jsme vybrali, je funkční, stačí označit tagy, které chceme importovat do našeho OPC serveru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 24b


A je to. Je vidět, že nám zde chybí jeden vstup, a to ten „DI4_new“, na který přijde řada později. Také můžeme přes nabídku vkládat nové tagy ručně, nebo smazat stávající a podobně. To by bylo zatím u konfigurace OPC serveru vše.

opcua 25


Je čas na nějakého klienta k našemu OPC serveru, vybereme si OPC Quick Client od stejného výrobce, Kepware.
Tady ovšem klidně může být jako klient nějaký SCADA systém, vlastní aplikace a podobně.

opcua 30


Založíme nové spojení na OPC server, vybereme místní, tedy ten, který je instalovaný na stejném PC, tedy KEPServerEX 6. Pokud bychom chtěli klienta spouštět z jiného PC v síti, najdeme server na vzdáleném počítači.

opcua 31


Nebudeme vyhledávat nic ručně, to by nám zabralo moc času, necháme proto automaticky vytvořit tagy, a pak si vymažeme, co nebudeme potřebovat.

opcua 32


„A je to“, jak praví náš žlutý pomocník. Všechny tagy dostupné v eWON serveru načtené přes OPC UA jsou nyní na našem klientu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 33b


Je čas přidat náš tag „DI4_new“ v OPC serveru. Ten jsme si dříve vytvořili v eWON Flexy. Bez toho nic do OPC serveru nenačteme, každý tag pro OPC UA je nezbytné nejprve definovat v eWON Flexy.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 34b


Asi takto to pak vypadá, OPC server s přidaným tagem „DI4_new“. Samozřejmě tahle definice a přidávání tagů platí vždy, proto naše ukázka zahrnuje jeden tag, pro další ostatní je to již vždy stejné. Velmi potřebné je u OPC serveru informační okno v dolní polovině obrázku. OPC server KEPServerEX 6 totiž běží zdarma na zkoušku jen dvě hodiny, od 8:32 do 10:32. Po této době je nutné buď úlohu znovu spustit, nebo jednoduše restartovat počítač.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 35b


Také je nutné náš nový tag přidat i do OPC klienta, který z OPC serveru tyto proměnné načítá a zobrazuje.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 36b


Zase takto. Je to vše velmi jednoduché, pokud spojení funguje, můžeme si přidávat a ubírat cokoliv podle potřeby.

opcua 37


Další ukázka rozdělení tagů do skupin podle významu a potřeby. Náš nový tag jsme v OPC serveru jednoduše myší přesunuli do nové složky „Digital“.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 40


OPC klient okamžitě zjistí, že mu náš jeden tag chybí, není v OPC serveru tam, kde je definován.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 41b


Stačí ale klienta znovu načíst nebo spustit, a ten si automaticky novou složku s tagem DI4_new vytvoří.
A to je ohledně OPC serveru s OPC UA komunikací všechno.

opcua 42


Zbývá ještě zmínit jednu zajímavou funkci eWONu Flexy. Umí vytvořit uživatelské obrazovky pro webový prohlížeč, kde jsou zobrazeny definované proměnné, v tomto případě signály z připojené eWON simulační karty na I/O rozšiřující modul FLX3402.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 50b


Tak se nám podařilo soustavu trochu uregulovat, bezva jsou i real time grafy, prostě tohle by bylo na samostatný článek, nebo v případě dotazů kontaktujte technickou podporu ve firmě Foxon, kde vám vše ochotně vysvětlí.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

opcua 51b


Závěr:

OPC UA je momentálně v kurzu. Jde o technologii založenou na obecně používaných komunikačních standardech, jako jsou TCP/IP, HTTP a SOAP. To znamená, že OPC UA může fungovat i na jiných platformách než Windows. OPC UA komunikaci je možné zabudovat i do vlastních PLC automatů a jiných zařízení. A ne každé zařízení tuto technologii podporuje, proto existují různé OPC UA softwarové převodníky nebo gatewaye, například pro SCADA systémy, které zatím UPC UA nepodporují.
Co se týče technické podpory, u těchto zařízení se nemusí zákazníkovi podařit vše bezchybně nastavit na první pokus, zvlášť, když to dělá jednou za čas. Proto je správná podpora velmi důležitá.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Web prodejce Foxon s.r.o. Liberex je tady.
Prodejce eWON Flexy zde.
Prodejce KEPServerEX 6 tady.
Výrobce KEPServerEX 6 + videa a ukázky zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209