PoE napáječe, switche a propojovací panely pro Ethernet

  • neděle, 03 červen 2018 15:56

Z velkého portfolia produktů Phoenix Contact pro Ethernet máme pro vás novinky, tentokrát zajímavé propojovací panely, PoE napáječe - injektory a PoE switche.


Menší přístroje tzv. propojovací panely Ethernet - PROFINET, větší pak PoE injektor nebo-li napáječ pro zařízení, které vyžadují napájení přes ethernetový kabel, tedy PoE. Zbývá ještě PoE switch, ale ten si ukážeme až dále v článku.

ethernet 01


To je ono, propojovací panel PP-RJ-IDC - 2703019. Názvů má tento přístroj několik, setkal jsem se i s adaptérem. Mnozí z vás možná ani neví, o co jde. Přístroj se připevní na DIN lištu v oblasti svorkovnic, z horní strany se připojí Ethernet nebo PROFINET vedení, které bude pokračovat na stroj. Pod víčkem se nachází svorkovnice, která je propojená s RJ45 konektorem a do které se bez žádných přípravků a konektorů připojí Ethernetový kabel od stroje.

ethernet 02


Zde je vše názorně vidět. Pro zapojení je grafické znázornění zapojení kabelů jak pro Ethernet přímý (568B) nebo křížený (568A), tak pro PROFINET. Viděl jsem tohle použití několikrát u větších instalací PROFINET, při kabeláži nejsou potřeba žádné kleště a koncovky, udělá to v podstatě téměř každý. A nemylte se, cena není nijak závratná v podstatě obdobná jiným výrobcům.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ethernet 03b


Tyto připojovací panely se dodávají v několika variantách odvodního připojení. Na obrázku máme verzi s IDC konektorem (ten černý), push-in připojením a ještě je dostupná varianta se šroubovými svorkami a také RJ45. Všechny verze mají grafické zobrazení pro připojení na víčku.
Kompletní souhrn všech připojovacích panelů Phoenix Contact najdete tady.

ethernet 04


My jsme si z jedné strany připojili RJ45 kabel, dále pokračovali napojením jednotlivých žil a vyvedli ven dvě žíly pro nějakou indikaci PoE napájení. Což není nijak jednoznačné pro změření. Není to žádná žárovka, co se rozsvítí a zhasne, ale o tom bude řeč dále.

ethernet 05


Další z výrobků je PoE injektor nebo napáječ INJ 2113-T - 1004066, jak kdo chce. Princip je jednoduchý, z jedné strany RJ45 linka bez PoE a dále pokračuje již PoE vedení. Montáž a použití obdobné jako u propojovacího panelu, jen tento díl vyžaduje samozřejmě napájení a to umí i redundantní připojení, proto ty čtyři napájecí svorky.
Opět seznam injektorů Phoenix Contact najdete zde.

ethernet 10


Injektory se dodávají na výstupní straně také ve verzi s konektory IDC, push-in, šroubovými a RJ45. Zde je varianta připojení push-in.

ethernet 11


Bez připojeného PoE zařízení se chová jako běžná "spojka" nebo-li spojení kabelů. S galvanickým oddělením zdroje, přepěťovou ochranou, rychlostí 10/100/1000 MBit/s a také rozšířeným teplotním rozsahem - 40 °C až +75 °C. To vše znamená průmyslové provedení zařízení.

ethernet 12


Detaily z katalogového listu, injektor také umí monitorování proudu ve stínění kabelu, což indikuje jednou z LED.

ethernet 15


Jak je vidět bez PoE spotřebiče funguje stejně jako by tam nebyl. Verze injektoru s 2 x RJ45..

ethernet 13


Ovšem switch z řady 1000 je plnohodnotný přepínač 4+1 port s redundantním napájením a také kontaktní indikací výpadku jednoho zdroje. Rychlost 10/100 MBit/s, velký teplotní rozsah -40 až +75 °C, a široký rozsah napájecího napětí 18 až 57 V AC/DC.
Seznam PoE přepínačů Phoenix Contact najdete tady.

ethernet 20


Disponuje automatickou detekcí přístrojů napájených proudem dle normy IEEE 802.3at nebo 802.3af a každý PoE port má navíc indikační LED připojeného napájeného zařízení, což je ta malá vedle každého RJ45. Funguje jako PSE, v souladu s normou IEEE 802.3at.
Je třeba připomenout, že PoE napájení existuje vícero provedení, proto doporučuji si pro detaily něco málo přečíst.

ethernet 21


Pokud redundantní napájení vypadne, kromě červené LED indikuje toto i vyvedený reléový kontakt R1 a R2. Je zajímavé sledovat, jak různí výrobci značí bezpotenciálové kontakty na svých zařízeních. :)

ethernet 22


Tak a už to jede, není co zkoumat, opět bez PoE zařízení switch pracuje zcela normálně, dvě zelené LED indikují redundantní napájení.

ethernet 23


Pokud jedno napájecí napětí vypadne, jak bylo uvedeno, signalizuje to červená LED a pomocný reléový kontakt. Switch funguje samozřejmě dále.

ethernet 24


Asi takto jsme si to všechno propojili, HMI je připojeno přes propojovací panel.

ethernet 25


Teď si na piny s PoE napájením (4,5 a 7,8) připojíme osciloskop a mrkneme co to dělá. Switch umí přenést na uvedených pinech napájení. Opět doporučuji něco přečíst o napájení a detekci PoE zařízení. Připravili jsme si ještě odpor cca 26 kOhm pro první krok detekce PoE zařízení. Není to úplně primitivní.

ethernet 30


Takto to vypadá, switch stále zkouší něco najít, nárůst je způsoben připojením odporu a PSE zdroj měří parametry, aby našel PoE zařízení. Samo že nic nenašel, bohužel nemáme co připojit, ale je vidět že to nějak fachčí.

ethernet 31


To bylo jen na závěrečnou ukázku, normálně uživatel něco takového neřeší, připojí kameru, dále třeba IP teploměr nebo něco jiného a musí to jet.

ethernet 32


Závěr: 

Pro oblast Ethernetu se jedná o téměř nepřeberné množství výrobců a zařízení, ale ne vše je vhodné pro průmyslové použití. V současnosti spousta z vás se jistě setkala s průmyslovými IP kamerami, které právě PoE napájení využívají.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Phoenix Contact Česká republika zde.
Další informace ohledně průmyslového Ethernetu Phoenix Contact najdete tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209