Router REX300 a VPN komunikace RS232, část 2 myREX24

  • úterý, 27 říjen 2015 03:00

Ve druhé části do našeho VPN spojení zapojíme myREX24 server a službu shDIALUP a zkusíme již VPN spojení mezi dvěma PC s pomocí routeru REX300. Že to zase nebude raz-dva uvidíte sami.

Nyní dojde na "lámání chleba". Uvidíme, že to co jsme si říkali v prvním díle ohledně různého zapojování účastníků, se stane skutečností.


Pro vysvětlení si pomůžeme jednoduchým schématem, aby bylo jasně vidět, co a jak a kam se bude spojovat. Stále zatím použijeme jen dva PC, jeden s shDIALUP službou, která vytvoří VPN tunel, druhý pak připojený na sériový port routeru REX300. IP adresy na REXu nejsou nyní zase až tak podstatné, slouží k již známému připojení routeru do internetu a k jeho VPN nastavení. Tentokrát nám půjde o RS232.

REX300 Helmholz


Tento router REX300 má rozhraní RS232 vyvedeno na RJ45 konektor v horní části. Jak jsme si uvedli v prvním díle, zapojení CANON9 s RS2323 má přece jen nějaká pravidla, ale v případě připojení signálů na jiný konektor si to již každý výrobce udělá podle sebe.

REX300 Helmholz


Výše uvedené by ani tak nevadilo, když jsou dostupné přesné informace, co a jak je na jednotlivých atypických konektorech zapojeno, tedy jaký druh signálu. Tohle je tabulka z manuálu Helmholz k REX300, kabelový konektor RJ45 jsme tam přidali pro srozumitelnost. Rozmístění pinů na RJ45 je naštěstí jasné a tabulka signálů nám řekne kde je jaký signál. Lehce pak vytvoříte nějakou redukce z RJ45 na CANON9, abychom k REX300 připojili  nejprve PC a pak nějaké zařízení. Fungovat nám ale nic nebude. Proč? Jednoduše proto, že vyvedení signálů na piny RJ45 v REX300 je v tabulce naopak. Signály jsou zapojeny opačně, RxD není na RJ45 pinu 7 ale na pinu 2 , TxD není na 6 ale na 3 a tak podobně. Proto si opravte tabulku, číslování začíná odspodu. My jsme totiž měli starší manuál právě s touto chybkou.

REX300 Helmholz


Nepřichází se na to nijak lehce, použití osciloskopu je nezbytné. Pokud tedy uděláte propojení podle jakéhokoliv manuálu, připojíte na stroj a nic nepojede, obtížně stanovíte, kde je chyba, jestli v konfiguraci REX a podobně. Proto se vyplatí vyzkoušet propojení na stole, pokud je to aspoň trochu možné. Vězte, že nám taky chvíli trvalo, než jsme zjistili, "kde je zakopaný pes". Na druhé straně, aspoň nevyjdeme ze cviku.

REX300 Helmholz


Propojení je v pořádku tak musíme instalovat službu shDIALUP, která vytvoří na PC virtuální COM port a ten přes VPN tunel a server myREX24 připojí na vzdálený REX300 router. Vždy stáhněte a instalujte z webu Helmholz poslední SW verzi. Použití této služby předpokládá vytvořený účet na serveru myREX24, pokud nemáte, Helmholz Vám umožní jeho zřízení zdarma.

REX300 Helmholz


Sériová komunikace je v této službě standardně vypnuta, proto v nastavení shDIALUP musíme propojení a nastavení portů uvolnit.

REX300 Helmholz


Přes shDIALUP se připojíme na účet myREX24. Je vidět, že tam máme již několik REXů z minulých pokusů, takže si nakonfigurujeme další standardní cestou. Využívání této služby zdarma je omezeno současným spojením jen na jeden REX, což ale bohatě stačí a deseti konfigurovanými stanicemi.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

REX300 Helmholz


V celém nastavení, které je obdobné jakou o spojení přes MPI/PROFIBUS, je pro nás hlavní nastavení sériového COM portu. Přednastaven je nějaký protokol do PLC, pro nás bude důležitý standardní port podobně jako v PC, tedy uživatelské nastavení. Tohle nastavení si poznačte, v dalším díle jej budeme potřebovat.

Sériových driverů máte k dispozici celou řadu, stačí si je v menu "Driver type" projít.   

REX300 Helmholz


Pak klasicky celé VPN nastavení uložíte na PC do souboru, kterým následně nakonfigurujete REX300. Nové FW verze REXu již umožní nahrát parametry do REX přímo ze serveru myREX24, takže nemusíte nic přenášet přes konfigurační soubor.

REX300 Helmholz


Ze služby myREX24 vypadneme a přes LAN port se připojíme přímo na REX300. Jméno a heslo je v manuálku rychlého uvedení do provozu.

REX300 Helmholz


Stačí přejít do zálohování, ničeho dalšího si nevšímat, vybrat konfigurační soubor a z něj obnovit nastavení REXe. Po restartu bude celé VPN spojení konfigurováno a nastaveno.

REX300 Helmholz


Po připojení REXe do internetu nám blikáním oranžové LED oznamuje, že má vytvořeno VPN spojení se serverem myREX24. Tak to má být.

REX300 Helmholz


Na PC ze kterého chceme vzdáleně přistupovat na REX, spustíme shDIALUP. Tato služba nám vytvořila virtuální sériový port, viz zelený obdélníček v dolní části.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

REX300 Helmholz


Ve správci zařízení Windows si můžete vytvoření tohoto portu překontrolovat, je to COM2.

REX300 Helmholz


Mezitím jsme se již připojili do naší známé administrativní části na serveru myREX24. Zelená LED signalizuje, že náš REX300 je někde v dáli připojen, tedy je online. Musíme se ale ještě na něj připojit i my z našeho PC.

REX300 Helmholz


Teď je vše OK, celé VPN spojení máme sestaveno a včetně virtuálního portu, což je signalizováno jeho žlutým podbarvením.

REX300 Helmholz


Na místním PC spustíme známou utilitu a vyšleme do vzdáleného PC nějaké znaky. Jestliže nám podobná utilita běží i na vzdáleném PC, které je přes sériový port připojeno správně k REX300, odpoví nám třeba takto.

REX300 Helmholz


Jako obvykle potom povídání se vzdáleným PC vypadá asi nějak takhle.

Zajímavé to bude v dalším díle, kde zachytíme dvoukanálově obousměrnou komunikace se vzdáleným účastníkem.

REX300 Helmholz


RS232 spojení přes myREX24 server na videoukázce online.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


Závěr: 

Už by se zdálo, že můžeme konečně připojit něco pořádného, taky že ano. V další části se pokusíme vzdáleně ovládat jedno starší LOGO!, které má právě jen sériový port. Že to nebude zase až tak jednoduché, uvidíte sami. Téměř vždy se totiž najde nějaký zádrhel, takže Vám ukážeme, co udělat pro to, aby spojení fungovalo.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Router REX300 a VPN komunikace RS232, část 3 LOGO!: http://www.blaja.cz/plc-automaty/router-rex300-a-vpn-komunikace-rs232-cast-3-logo.html

Router REX300 a VPN komunikace RS232, část 1: http://www.blaja.cz/plc-automaty/router-rex300-a-vpn-komunikace-rs232-cast-1.html

Modul REX300 Helmholz: http://www.helmholz.cz/rex-300

RS232 popis: https://cs.wikipedia.org/wiki/RS-232 

Hercules utilita: http://www.hw.cz/produkty/hercules-tcp-udp-a-seriovy-terminal-pro-windows.html              

 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209