SafetyBridge moduly s PLC Simatic S7-1200, část 2

  • úterý, 12 leden 2016 02:00

Co a jak ohledně technologie SafetyBridge od Phoenix Contact jsme si ukázali v minulém článku, nyní již nahrajeme projekt do PLC a vyzkoušíme, jak to celé funguje prakticky. Na naší závěrečné videoukázce je to vidět asi nejlépe.

Jestliže máme vše v pořádku ohledně instalovaných komponent a tvorby projektu v TIA Portal, tak zkusíme rozchodit celou aplikaci.


V první řadě si poznamenáme význam jednotlivých LED na modulech periferie. Budou totiž po zapnutí a nahrání projektu různě poblikávat, většinou červeně, což jistě není to, co bychom očekávali, ovšem je to tak. Pokud to nemáte v oku, je náhled do manuálu pro význam hlášení nezbytný.

SafetyBridge


Poměrně důležitá věc je typ použitého CPU z hlediska velikosti jeho paměti. Výrobce Phoenix Contact doporučuje pro SafetyBridge aplikace minimálně CPU1214C, naše 1212 bude sice taky stačit, ale hned uvidíme, kde je "zakopán pes". Důležitá je totiž velikost work memory, která je u 1212C 50kB a nelze ji nijak rozšířit, na rozdíl od load memory, kterou lehce zvětšíme pomocí paměťové karty.

SafetyBridge


Použité funkční a datové bloky Phoenix Contact si totiž právě z work memory ukousnou přece jen dost prostoru, takže by se mohlo lehce stát, že Vám pak již do PLC nevejde samotný program pro chod aplikace. Tohle ale platí hlavně jen pro naše zkušební CPU1212C, vyšší řada CPU má také větší work memory, takže tento problém mizí. Přesto je ale potřeba věnovat tomuto bodu trochu pozornosti před výběrem CPU pro skutečnou aplikaci. 

SafetyBridge


Datový blok s programem pro safety modul si řekne o téměř 5kB z work memory, ostatní nezbytné databloky už tolik paměti nazaberou.

SafetyBridge


No a samotný FB65, který to všechno v CPU řídí a ovládá, si uchroustne cca 17kB.

SafetyBridge


Další funkční bloky PLC programu již nejsou tak náročné, navíc pro takové běžné aplikace je nepotřebujeme, objasnili jsme si to v minulém článku.

SafetyBridge


Takhle to pak vypadá s pamětí u našeho CPU1212C. Pokud bychom vykopli ještě jeden datový blok se safe programem a další nepotřebné bloky, ušetřili bychom ještě asi 10kB. CPU1214C již ale disponuje work memory o velikosti 100kB (4MB load memory), CPU1215C pak 125kB a CPU1217C dokonce 150kB, což je již dostatečné. Pro úplnost řada CPU S7-1500 začíná s work memory na 200kB.

SafetyBridge


Hardwarové identifikační číslo obou safety modulů je nezbytné funkcí vložit do patřičného databloku, vyvolávat ji můžeme jen po zapnutí PLC někde v OB100, nebo klidně cyklicky kdekoliv.

SafetyBridge


Hlavní funkce v PLC programu FB65 kolem které se všechno točí. Pokud není aktivována, viz popis v minulém článku, nic se neděje a safety program v periferii neběží.

SafetyBridge


Ovšem jakmile jej aktivujeme (vstup xActivate), ihned zjistí, že safety program v modulu je jiný než ten co má v databloku a nahlásí to výstupním bitem. Pak už je na nás co provedeme.

Pokud nezjistí rozdíl, ihned startuje safety program v modulu.

SafetyBridge


Potvrdíme rozdíl a blok FB65 zajistí spuštění nahrávání safety programu do modulu.

SafetyBridge


Průběh nahrávání a status celého FB65 je online na patřičných výstupech.

SafetyBridge


A je to. Nahráno 100% a safety program v modulech běží. V Profinet periferii Phoenix Contact s běžným PLC Simatic S7-1200.

SafetyBridge


Nikde žádná poruchová LED, safety výstupy spínají přesně podle programu a PLC o tom vlastně ani nic moc neví. 

SafetyBridge


Význam správné velikosti paměti jsme si již objasnili, a nyní jedna důležitá věc. Jestliže něco nepůjde a budete se chtít podívat přes online režim TIA portal na samotnou periferii, tak vidíte všechno zelené. Ve skutečnosti to nemusí být vždy pravda. Vidíte, že v konfiguraci je jeden modul navíc a TIA přesto hlásí, že je zelený, i když vůbec v sestavě neexistuje.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

SafetyBridge


Sestava je přesně tahle, nemá žádný další modul. Proto je dobré se řídit blikáním jednotlivých LED na samotné periferii, ty spolehlivě signalizují, že je někde něco špatně. Samozřejmě pro rozklíčování je vhodné nahlédnout do manuálu.

SafetyBridge


Použití klasických I/O v periferii je standardní, ovšem pro jejich napojení do safety programu to musíme udělat trochu jinak. Tyto I/O jsou přístupné přes označené rozhraní.

SafetyBridge


Což znamená že I/O použijeme buď klasiky v PLC programu s přístupem přes PIW/PQW oblast, nebo si na ně napojíme bity z uvedeného rozhraní. Poté získáme signalizaci přímo od safety modulu, nebo můžeme potvrzovat jeho stavy.

SafetyBridge


Ve VAT tabulce je přesně vidět tohle napojení, tedy status jednotlivých "virtuálních" vstupů a výstupů v safety modulu.

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

SafetyBridge


 

Safety I/O moduly v periferii Phoenix Contact na Profinetu se standardním CPU1212C.

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně


Závěr: 

Pokud jste si prohlédli video je vidět, že chod aplikace je bezproblémový a jakákoliv změna v safety programu velmi rychlá. Mít připraveno několik odladěných datových bloků s různými programy, stačí na výměnu programu několik desítek sekund. V případě že by u aplikace bylo nějaké HMI, můžeme pak konfiguraci vybírat a sledovat online průběh nahrávání safety programu. Navíc k vytvoření databloku nepotřebujeme skutečnou sestavu PLC, stačí jen správný *.scl soubor a blok vygenerujeme třeba v kanceláři na stole.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

První část SafetyBridge a Simatic S7-1200: http://www.blaja.cz/plc-automaty/safetybridge-moduly-s-plc-simatic-s7-1200-cast-1.html

Technologie SafetyBridge: popis zde  

Kontakt, podpora: https://www.phoenixcontact.com/online/portal/cz               

 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209