• Blaja
  • PLC automaty
  • SCR-L300 router s digital I/Os a programovým vybavením icom Data Suite

SCR-L300 router s digital I/Os a programovým vybavením icom Data Suite

  • pondělí, 19 srpen 2019 06:33

Pokud ke klasickému INSYS routeru pro dálkovou správu PLC instalujeme programové vybavení icom Data Suite, otvírají se další možnosti propojení proměnných a práce s nimi.


Routery  s operačním systémem icom OS umožňují instalovat balíček softwarových aplikací pro práci s daty icom Data Suite. Balíček je dostupný pro verze routerů série MRX, MRO, ECR a SCR (tohle je typ SCR-L300) a kupuje se zvlášť, není součástí základního routeru, takže když nic z aplikací nepotřebujete, neplatíte. Navíc třicetidenní zkušební verze je zdarma, což na odzkoušení potřeb stačí.

scr300 01


Softwarový balíček je pro uživatele dostupný ve třech verzích, základní, flexibilní a flexi plus, přičemž vyšší zahrnuje automaticky i ten nižší. My si ukážeme a vyzkoušíme Siemens S7, tedy utilitu pro práci s daty z PLC Simatic S7. Vše ostatní jsou vlastně programové utility, které se dají různě propojovat například s proměnnými z PLC. Dále si vyzkoušíme třeba aritmetiku s čísly z PLC Simatic a podobně. Balík icom Data Suite se v routeru vkládá do tzv. kontejneru s vlastním přístupem. To vše uvidíme dále. Zajímavý je třeba OPC-UA server a klient, dále Modbus TCP komunikace, taky programování v CODESYS a v blízké budoucnosti cloudové řešení.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 07b


Samotný router 106 x 90 x 42 mm, konkrétní SCR-L300 umí LTE sítě, takže není potřeba ani pevná linka do internetu, dále má na sobě dva digitální vstupy a dva výstupy, volně konfigurovatelné. To jsou ale funkce známé, ty my si dnes nijak ukazovat nebudeme, o routerech INSYS jsme totiž u nás psali několikrát, například zde nebo tady.
Nás nyní zajímá softwarový balíček a kontejner S7, tedy přímý driver na PLC Simatic S71200/1500 a jak funguje.

scr300 02


Jednoduše jsme to připojili do sítě k našim PLC, zapojili digitální vstupy a výstupy - zátěž jen 100 mA a uvidíme co a jak.

scr300 03


Veškerá konfigurace probíhá přes webový prohlížeč, takže jako obvykle bude nutné rozmyslet a nastavit IP adresy. Zatím dvě, jedna pro vlastní router a druhá pro kontejner s icom Data Suite. Obě zásuvky RJ45 máme teď jako switch a jen pro naši dílenskou síť, WAN parametry jsme nenastavovali, ale samozřejmě to jde. Router je velmi univerzální.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 10b


Základní LAN adresa routeru je x.141. Všimněte si přehledného písma, zatržítek a roletového menu. Tím vším si nastavíme router jak bude potřeba, nic se neprogramuje, jen vybírá podle popisu.
Kontejner s icom Data Suite bude mít ale IP adresu rozdílnou.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 11b


Stále jsme v routeru a jen krátce vyzkoušíme jeho fyzické vstupy a výstupy, nastavení je opravdu přehledné a intuitivní.

scr300 12


I na závěrečném videu je vidět jak logika funguje přesně podle nastavení.

scr300 04


Tohle je jedna z výborných funkcí a sice profily. Což znamená, že celé nastavení si uložíte jako profil přímo v routeru a kdykoliv si mezi těmito profily můžete přepínat. Odpadá kopírování konfigurace na flash paměť a zpět. Vynikající pro odladění něčeho co vám není úplně jasné, nebo funguje špatně. No a komparace mezi profily je úplná bomba.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 13b


Dost bylo routeru, jdeme na kontejner s icom Data Suite bloky. Podle licence si instalujeme co potřebujeme. My už máme instalován celý balík v měsíční zkušební verzi, provedli to za nás kolegové z technické podpory INSYS v Plzni.
Podpora funguje bezvadně, stačí zavolat, dokonce jsme ji i trochu zneužili, abychom nemuseli vše hledat v manuálu nebo nápovědě. Bylo rychlejší (a pohodlnější) zvednout telefon a do pár vteřin jsme měli odpověď. :)
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 14b


Kontejner má vlastní IP adresu x.142 a jede na jednom železe s routerem pod operačním systémem icom OS.

scr300 15


A jsme v kontejneru na adrese x.142, blok S7 je ten náš. Definujeme si S7 zařízení, pozor na číslo slotu u S7-1200/1500.

scr300 20


Zařízení - PLC, máme dvě a ke každému zadefinujeme datové body. Tady už je to jasné o co jde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 21b


Naše teplota v kanceláři měřená Pt100 čidlem připojeným do Profinet periferie TB20. Teplota je integer, a abychom zobrazili desetinné místo s tečkou, vyzkoušíme v kontejneru i aritmetický blok.

scr300 22


Aritmetika asi takto, výstup buď ve vnitřní paměti „aritmetic1“, nebo se dá taky kopírovat do datového bodu, tedy proměnné a následně je dostupná v PLC.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 27b


Událost. Na povel, třeba digitální vstup, změníme hodnotu proměnné. Tady je vidět, že definujeme oba stavy, stejně jako při programování s instrukcemi IF, THEN, ELSE.

scr300 25


Je to myslím jasné, opravdu vše nastavíte jen pomocí zatržítek a roletových menu. Tedy při změně na „H“ vstupu PLC periferie IM151 přesune definované číslo do vzorce „B“, při změně na „L“ na totéž přesune hodnotu teploty.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 26b


Ve statusu jsou vidět konkrétní hodnoty proměnných. Na posledním řádku je vidět jak funguje aritmetika.
Ještě drobný detail, názvy datových bodů jsou vytvářeny interně systémem, proto je vhodné si je dále řádně pojmenovat, obdobně jako to máme my, aby bylo vidět co je co a neztratili jste se.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 23b


Teď přijdeme na to hlavní a sice Dashboard, neboli nějaký ovládací panel. Vše funguje a žije online i v editaci, takže ihned po definice nějakého widgetu vidíte, jestli číslo žije. Nejprve je ale nutné definovat zdroj dat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 30b


Bude to náš vlastní icom Data Suite, ten název se dá libovolně měnit, my jsme jej ale nechali pro přehlednost stejný. URL pak ukazuje na adresu dashboardu. Zdrojů dat může být samozřejmě více, záleží na skutečném zapojení a síťových komponentách.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 31b


Ono nám to chodí a vypadá na notebooku asi takto.

scr300 05


Co se týče widgetu, k dispozici máme jen několik základních, což ale stačí, nejedná se o vizualizaci, ale jen o panel se zobrazením proměnných.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 32b


Tady se ukrývá drobná chybička, skrolování ve výběru datových bodů pro zobrazení nefunguje úplně přesně. Ale technická podpora nás ujistila, že nejsme první kdo si toho všiml, a je to na prvním místě k vyřešení v další verzi firmware.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 33b


Naštěstí se dá cesta dopsat ručně a pak zase výborně naskakují ve výběru datové body, jen si pamatovat jejich pořadí. :)
Kdybych s tím měl dělat více, neškodilo by si seznam datových bodů vytisknout.

scr300 34


Asi takto.

scr300 35


Zde jsou vidět všechny zkoušené funkce, data ze dvou CPU. Teplota v kanceláři po prohnání matematickým vzorcem již ukazuje taky jak má.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 36b


Barvu signalizační LED nelze jednoduše měnit, stejně jako barevné úrovně proměnné v gauge widgetu. Všechna data jsou jen ke čtení, na podzim jakmile výrobce zprovozní nové cloudové služby, bude možné do proměnných z dashboardu i zapisovat.
Co se týče drobných detailů, tak podle vyjádření výrobce další firmware by měl spoustu věcí polepšit, neboť na vývoji routeru stále pracuje.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

scr300 06b


Zmiňovaný seznam datových bodu online.

scr300 37


Koukněte na video, kde jsou ukázky našich použitých nastavení routeru SCR-L300.

https://www.youtube.com/watch?v=XQyV90b7AUk&feature=youtube


Závěr:

Routery INSYS mají své pevné místo na trhu a v poslední době toho výrobce udělal v pokroku velmi mnoho, posunuli se ohromně vpřed. Softwarový balíček icom Data Suite, který funguje pod INSYS vlastním operačním systémem icom OS, je toho důkazem. INSYS MICROELECTRONICS CZ,s.r.o v Plzni vám ochotně router půjčí, takže si zkusíte zda vyhovuje nebo ne. Nezapomeneme na to, že bez softwarového balíčku funguje router standardně pro vzdálenou správu různých PLC a dalších síťových zařízení.
Ještě zbývá připomenout, že celý systém jede lidově řečeno „jako z praku“, prostě přepínání, ukládaní a práce s nastavením, to vše je velmi rychlé, nic vás nezdržuje.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Kontakt INSYS MICROELECTRONICS CZ,s.r.o. tady.
Dokumentace, manuály a další od INSYS zde.
Seznam všech routerů INSYS tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209