V TIA Portal po instalaci GSD souboru s touto komunikační kartou OPCPRT, tedy komunikačním interface, standardně z HW katalogu vložíme modul do projektu.
A nastavíme mu IP adresu, stejnou jakou jsme nastavili OPC-PRT přes software Fuji Configuration Studio.
Za tento interface již vložíme modul s délkou telegramu, od 2/2 wordů do 32/32 wordů. Tady si raději dejte rezervu, pokud je totiž telegram v interface měniče kratší nic nevadí, ovšem pokud je delší, musíme upravit délku i v HW konfiguraci a nahrát vše znovu do PLC. My jsme skončili nakonec u 8/8 wordů. No a samozřejmě pozor na IW/QW adresy.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nezávisle na dalším nastavení se již měnič v online režimu hlásí jako zařízení bez potíží.
Také LED na komunikačním modulu signalizují, že je vše OK a měnič je online.
Podle doporučení výrobce trochu upravíme také update time v komunikaci.
Nyní v nastavení modulu na měniče poskládáme konkrétní data do jednotlivých wordů. Tady si vše musíme rozmyslet, co budeme nebo nebudeme potřebovat, ale pokud zde máme méně, tak kdykoliv si přidáme do telegramu co chceme a v PLC programu jen přečteme nebo zapíšeme další word.
Při hledání/vkládání parametrů je vhodné použít návod RS-458, odkaz zde, nebo v závěru článku a z toho:
- v kapitole 5.1 "Communications Dedicated Function Codes" vybrat parametr, například monitoring M14.
- dále v 5.2.1 "List of data format numbers " najít formát parametru, že zmíněný parameter M14 má formát [16],
- a v kapitole 5.2.2 "Data format specifications" konečně najdeme definíci daného formátu, tedy "Data format [16] Operation status".
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pokud je celý telegram tak jak chceme, jednoduše jej zase nahrajeme do komunikačního modulu přes ikonu v horní liště.
Asi takto, nahrání parametrů do modulu trvá jen několik vteřin.
Ovšem pro převzetí nové konfigurace modulu je nezbytný restart. Takže nelze provádět za chodu měniče, po restartu měnič vypadne do chyby Er4 (code 34) - porucha komunikace a vyžaduje reset nebo vypnutí a zapnutí. Tohle se týká jen parametrizace modulu a sestavení protokolu, opět platí, jednou si vše odladíme a pak již tyhle "šachy" nejsou potřeba.
Pokud si chceme vyzkoušet i standardní telegrame, stačí jej vložit do HW konfigurace TIA Portal takto.
V manuálu pak najdeme detailně rozepsané významu jednotlivých bitů v STATUS/CONTROL wordu.
V PLC programu, vzhledem k tomu že k datům v jakémkoliv telegramu přistupujeme cyklicky přes adresní prostor IW/QW, stačí jeden komentovaný datový blok, třeba vytvořen i podle UDT struktury, do něj nahrneme proměnné ze vstupních/výstupních adres a hotovo.
Tohle je VAT tabulka, ze které je vše jasné. V komentářích řádků jsem doplnil i funkce v měniči, které jsou přiřazeny k jednotlivým wordům. Tohle je stav kdy měnič jede, výstupní frekvence 12,36Hz a proud motoru 1,77A. Přes control word a funkci S6 je zapnut povel měnič vpřed, řádek 16.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
I když je velmi jednoduché ovládat měnič přes VAT tabulku, tak abychom si trochu vyhráli, vytvořili jsme si povely a monitoring také na připojeném HMI panelu. Tlačítkem "PROFINET OFF" zapisujeme do y98 proměnnou 0 nebo 3 podle požadavku na ovládání měniče z klávesnice nebo z PLC přes PROFINET.
Co je na měniči je i v PLC a tedy i na displeji HMI.
Důležitý je reset poruchy, který funguje jak přes kontakt a externí svorku, tak také po PROFINET lince. V ideálním případě k měniči připojíte jen silové napájení, motor a PROFINET sběrnici pro kompletní ovládání.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Když vše funguje, vypadá to asi takto.
Pro úplnost zmíníme přítomnost webového serveru u každého OPC-PRT modulu, umožní zobrazení a editaci parametrů měniče.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Taky "palubní deska" web serveru přehledně informuje o stavu měniče a dává uživateli možnost v deseti kanálech zobrazit hodnoty libovolných proměnných, pro ukázku jsme vybrali M09 a M21, což je napětí meziobvodu. Každou proměnnou můžeme zobrazit jako měřidlo, bargraf, graf a další všemožné varianty.
Nastavení v TIA Portal pro PLC Simatic S7, ovládání z HMI a ukázka webového serveru měniče Frenic-Ace je na videoukázce.
https://www.youtube.com/watch?v=94oBbf1Z5e0&feature=youtube
Závěr:
Velmi jednoduchá univerzálnost, tedy nastavení telegramu a ovládání měniče. Můžete sis ním dělat co chcete, jen nejvíce dá zabrat sestavení parametrů, tedy rozhodnout který a kam si vložit, nebo využijte klidně technickou podporu a nemusíte se s sestavením zdržovat. Cena celého komunikačního modulu nijak nevybočuje z běžných relací ostatních výrobců.
Předešlý díl přímý link tady.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Obecné info k měniči FUJI jeho funkcím je tady.
Frekvenční měnič FRENIC-Ace, české manuály a prodejce AMTEK zde.
OPC-PRT komunikační karta a RS485 manuál tady.
Software Fuji Configuration Studio, download zde.
Článek S7-1200 ovládání FUJI měniče FRENIC-Ace přes RS485 protokolem MODBUS RTU tady.