Frekvenční měnič Siemens G120C PN, tedy s rozhraním PROFINET. Nemá smysl, pokud to nevyžaduje konkrétní aplikace, kupovat tento měnič s jiným rozhraním než PROFINET. Ethernetový kabel má každý a parametrizace přes software je velmi rychlá a pohodlná. A není nezbytné PROFINET používat pro ovládání měniče, jak je vidět, my jej nejprve použijeme jako standardní měnič ovládaný tlačítky se zadáváním rychlosti z potenciometru.
Než začneme, musíme nejprve do TIA Portal instalovat Startdrive v poslední verzi. Celá instalace je klasická, pro ukázku stačí jen jedno instalační okno, kde si vybereme, co vše potřebujeme. Neinstalujeme podporu S měničů a velkých skříňových G. Vše se dá v případě nutnosti kdykoliv doinstalovat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Každý měnič má objednací číslo pod BOP panelem, nebo z boční strany. To budeme potřebovat včetně firmwarové verze 4.7 SP9.
A také zapojení tlačítek s potenciometrem pro zadávání rychlosti. Jestliže trochu víte o co jde, není potřeba ani manuál, svorky jsou popsány na vnitřní straně dvířek. Pozor jedině na propojení nulových potenciálů vstupních svorek.
Třífázové napájení a motor mají připojení ze spodní strany, stejně jako ethernetový kabel do PC. Nepoužili jsme zatím žádnou síť s PLC, periferiemi a přepínačem, prostě ethernet přímo jedním kabelem do PC.
Nový projekt a místo PLC nebo čehokoliv, vložíme jen jeden měnič G120C.
Vybereme si stejný měnič s patřičnou verzí firmware, 4.7.9.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tak a přes dosažitelného účastníka nám jej TIA Portal spolehlivě najde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
V online režimu přiřadíme měniči IP adresu. Těchto postupů pro IP existuje více, my se přidržíme tohoto s online nastavením.
Jestliže z nějakého důvodu potřebujeme nastavit nebo změnit IP adresu ručně, je to v tomto parametru 8921. V dalším je pak gateway.
Tady budeme ukládat parametry do EEPROM, nemusíme to dělat přes BOP s parametry. Taky si měnič resetujeme do továrního nastavení a máme jistotu, že není někde v parametrech nějaká klička.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Protože Startdrive stejně jako Starter má Wizarda pro uvádění do provozu, což je nástroj, který je na to vymyšlen, nebudeme vymýšlet vymyšlené a použijeme jej. Je to jednoduché.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tady je důležitý moment pokud chceme měnič ovládat z klávesnice a potenciometru. Tovární nastavení má zvoleno ovládání přes PROFINET, my si to ale změníme, teď nebo klidně později.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ohledně našeho starého připojeného motoru vyplníme jen několik údajů.
Protože vše děláme online, na závěr Wizarda uložíme nastavení do EEPROM. Vlastně kopírujeme data z paměti RAM.
Kromě jiného je v uvádění do provozu k dispozici také ruční ovládání měniče, kde vyzkoušíme jestli pohon jede a jak. Také můžeme ale spustit měnič velmi jednoduše patřičnou klávesou HAND/AUTO přímo z BOP panelu.
Pokud je v měniči vše uloženo, tak nezapomeneme kopírovat data do projektu TIA Portal, neboli nahrát konfiguraci ze zařízení.
Teď je ta správná chvíle nastavit ovládání měniče z klávesnice a potenciometru. Tedy parametr p15 (7) změníme na (12), což je ovládání přes standardní vstupy a výstupy s analogovým signálem.
Automaticky se také překonfiguruje nastavení digitálních vstupů měniče.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Protože jsme tyto poslední změny dělali offline na PC, nahrajeme je do měniče a zároveň uložíme do EEPROM paměti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Jestliže je vše v pořádku, na displeji BOP panelu vidíme hodnotu nastavených otáček z potenciometru 631,7 rpm.
Měnič ovládáme přes digitální vstupy tlačítky a potenciometrem. V online je vidět stav všech povelů na vstupech, signál z potenciometru a vše ostatní. Význam digitálních vstupů a dalších proměnných se dá volně konfigurovat jak online tak offline, ideální je si ale vybrat z přednastaveného makra, nyní (12), kde nemusíte nic vymýšlet, neboť vše je již vymyšleno.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Na displeji měniče - BOP panelu, pak zobrazíme třeba otáčky a proud měniče.
BOP panel není součástí měniče, ale kupuje se zvlášť.
Závěr:
Tak a teď jsme snad všem uživatelům, kteří se děsí toho velkého množství parametrů v měniči ukázali, že si jich vlastně ani nepotřebujeme všímat, stačí jen běžné nastavení přes Startdrive. Klepat parametry do měniče ručně je sice taky možné, stačí zvolit jen patřičné ovládací makro a pár údajů o motoru, ale není to zdaleka ono. Startdrive (eventuálně Starter) jsou k tomu vymyšleny a jejich použití je velká pomoc při nastavení a zprovoznění měniče.
Ještě je třeba připomenout že G120C je jednodušší verze měniče G120 a nemá takové široké možnosti konfigurace. Což nevadí pro spoustu obyčejných běžných aplikací, právě naopak. Příště si ukážeme, jak na jednoduché ovládání tohoto měniče přes PROFINET z PLC.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Download SINAMICS Startdrive V15.1 tady.