AC motor pohonu válce hoblovačky. Ta vznikla ještě v době "hlubokého komunismu".
Je to motor AP 122M-2s, tedy dvoupól s 2900 otáčkami a náhon na válec ještě do rychla. Z 8,1 A jmenovitého proudu bude při rozběhu mnohonásobně více.
Klasická tepelná ochrana R100 nastavena na 10 A. Ta při rozběhu nevypne ani omylem.
Hlavní motorový jistič 24,7 A. Tyto prvky už spousta z vás ani nepamatuje. :)
Parametry jističe s motorovou charakteristikou, ta by odpovídala v současnosti charakteristice D. Koukněte na výpadky při přetížení, sedminásobek proudu 2 - 6 vteřin. Uvidíme i na videu jak to funguje.
Teď nám jistič vypnul, stupnice 0 do 6, rozsah 120 A, násobitel 20x, tedy proud 25 x 20 = 50 A. A to je měřeno mechanickým přístrojem, elektronický klešťák, který změří třeba prvních 100 ms, by naměřit ještě více. Ale to nám stačí, je vidět že než se hoblovačka rozběhne, chvilku to trvá a proudu si to vezme až nad hlavu. Je potřeba s tím počítat.
Koukněme na video, za jak dlouho nám jistič vypne a co s tím. One minute video.
https://www.youtube.com/watch?v=jSM6kQyOkJk&feature=youtube.
Jistič se dá rozdělat a změřit proud, při kterém cívka přitáhne a jistič vypne. Měřili jsme DC proudem což není relevantní k AC proudu motoru, ale to nám nevadilo, my jsme potřebovali jen hodnotu, abychom viděli, jak se změnila při nastavení. Cívka nám přitáhla při asi 1,6 A.
Pak stačí jen posunout pružinu o jeden nebo dva zoubky a tím pádem bude potřeba větší proud na vybavení jističe. A ten kousek bude stačit na to, aby jistič rozběh udržel.
Závěr:
Tyto zákonitosti platí pořád a rozběh motoru do zatížení je vždy něco trochu jiného. Tenkát nebyly žádné rozběhové moduly, které by mohly pomoci. A pokud nechcete nic rozdělávat, mnohdy postačí připojit zařízení přes delší prodlužovací kabel, který spolehlivě pomůže. :)
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku: