I když se jedná "jen" o bargraf, nebo chcete-li sloupec LED diod, je dobré si uvědomit, že máme v ruce kompletní měřící přístroj, jen místo čísel na nás poblikává řada LED diod. Uvnitř se totiž skrývá programovatelný jednočipový mikrokontroler s 10-ti bitovým převodníkem. Na přání Vám výrobce dodá i variantu s komparátorem a kontaktem relé.
Takhle vypadá 20-ti bodový sloupcový zobrazovač, ve skutečnosti je příjemně malý. Připomeňme si několik základních technických parametrů:
- Napájení 10-30V AC/DC 3VA
- Čelní panel IP40
- Rozměry 24x72x100mm
- Připojení: proud 0/4-20mA, napětí 0-/2/5/10V, odpor, Pt100, Nt100, KTY, termistor a lineární potenciometr.
- Parametry nastavitelné přímo z menu přístroje a nebo přes OM Link rozhraní a patřičný software, zdarma na webu výrobce. K tomu je nutný ale speciální kabel, ovšem pro běžné nastavení přístroje tohle není nutné.
Změřil jsem i odběr přístroje, při napájení 24VDC bez rozsvícených LED 20mA, při plném svitu 55mA, což je více než dobré.
|
|
Různé varianty zapojení přístroje.
Zobrazovač byl napájen napětím 24VDC a řízen různým pilovitým napětím 0-10VDC ze zdroje žádané hodnoty.
Pro ovládání jsem použil můj již klasický softwarový zdroj žádané hodnoty a pilového napětí s PLC Simatic S7 a vizualizací Reliance, ovládaný přímo z PC, technické detaily o zdroji najdete v článku tady.
|
|
Veškeré potřebné nastavení, jako volba měřícího rozsahu, jasu displeje, komparátoru a v neposlední řadě nastavení různých variant zobrazení, jako například sloupec, bod, tříbarevný sloupec, nebo barevné pásma, je možné pomocí tlačítek na předním panelu. Chvilku sice trvá, než se v tom naučíte "chodit", ale po několika nastaveních jste doma. Navíc vše je velmi podrobně popsáno v českém manuálu, takže není se čeho bát, jen si rozmyslete správnou variantu, neboť efektní jsou všechny a není jednoduché se rozhodnout. Celé nastavení se dá bez potíží měnit za chodu přístroje, uložit a přístroj funguje zase jinak.
Pracovní poloha svisle i vodorovně, a podle polohy si otočíte správně čelní štítek přístroje, pod kterým se skrývají ještě nastavovací tlačítka. Výrobce myslel na všechny varianty.
MMC karta Simatic je na obrázku jen pro porovnání velikosti.
|
|
A teď už hlavně videoukázky z několika jednotlivých módů bargrafu, neboť to je to hlavní.
Jednobarevný sloupec
|
Jeden bod
|
Tříbarevný sloupec
|
Tříbarevné pásmo
|
Několik dalších obrázků, které se nikam nevešly
Náhled zvětšíte kliknutím na obrázek
Závěr:
Univerzální přístroj pro rozličné použití i díky dobrým rozměrům a možnosti montáže do různých menších panelů. Výborná je možnost vlastního naprogramování variant zobrazení, typů vstupních proměnných, vlastní kalibrace atp. A pokud nestačí dvacet LED diod můžete použít vyšší řadu zobrazovače 300 s třiceti LED diodami. Rozměrově stejný, jen výška přístroje je 100mm. Pouze krytí IP40 z čela přístroje nemusí vždy pro umístění do aplikačního prostředí stačit.
Protože se jedná o českou firmu, tak máte veškerou dokumentaci a podporu také v češtině, což není nepodstatné.
Nemůžu tímto nepozdravit obchodního zástupce společnosti Orbit Merret pana Petra Mikulenku, který rychle a ochotně vyřídil zapůjčení zobrazovače.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Přímý odkaz na detailní technické údaje, manuály a podporu pro zobrazovač OMB 200UNI: http://www.orbit.merret.cz/cz/katalog/pristroje-pro-mar/pristroje-podle-funkce/zobrazovace-pro-potenciometry/omb-200uni
Kompletní katalogy v češtině všech produktů: http://www.orbit.merret.cz/dokumenty
Další kontaktní informace: http://www.orbit.merret.cz/kontakt
Hlavní strana společnosti Orbit Merret v České republice: http://www.orbit.merret.cz/
|