• Blaja
  • Archiv
  • Kapacitní snímač IFM electronic KQ6005 s IO-Link rozhraním

Kapacitní snímač IFM electronic KQ6005 s IO-Link rozhraním

  • čtvrtek, 02 říjen 2014 04:00

Logo pohon Kapacitní snímač IFM electronic KQ6005 s IO-Link rozhraním.

Nejen pro komunikaci a ovládání senzoru z PLC slouží rozhraní IO-Link. V současné době se stává standardem pro nezbytné spojení snímač - PC.

IFM electronic KQ6005

Před pár lety bylo také nutné občas složitější snímače parametrizovat s pomocí patřičného software a pro spojení s PC sloužil většinou sériový port s RS232 rozhraním. Ještě se dalo setkat s RS485, kde pak bylo nutné používat patřičný převodník 485/232 pro spojení S PC. Dnes je většina nových snímačů vybavena rozhraním IO-Link, které slouží jak pro připojení snímačů přímo k PLC, tak také jen pro jejich nastavení z PC, aby bylo dosaženo požadované funkce. My si vyzkoušíme kapacitní snímač IFM electronic KQ6005, který při správném nastavení dokáže zajímavé věci. Například přesnou detekci hladiny nápoje ve sklenici, kterou uvidíte i na závěrečném videu.


Jedná se o kapacitní snímač polohy KQ6005 s jedním digitálním výstupem a možností správného nastavení detekce na různé druhy materiálů pomocí funkce Teach.

IFM electronic KQ6005



Pro spojení mezi PC a samotným snímačem slouží univerzální IFM kabel USB/IO-Link, zakončený M12 konektorem, na který připojíte většinu senzorů.

IFM electronic KQ6005

   

Na konec nezbytný software, který máme sice na CD, ale je možné jej stáhnout zdarma z webu IFM electronic, odkaz v závěru článku.

Pro všechny zájemce nabízí IFM výhodnou kompletní sadu snímač, kabel a software.

IFM electronic KQ6005


Parametry a zapojení senzoru jsou na katalogovém listu, senzor detekuje také sypké materiály, kapaliny a další takové, kde běžné indukční čidla nestačí. Vše také přes stěny nádoby, proto je nezbytné, jak si ukážeme, nastavit snímač individuálně pro konkrétní detekci.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

IFM electronic KQ6005



Tak jako dříve v parametrech nechyběly údaje o komunikační lince, tak nyní najdete v katalogu data rozhraní IO-Link.

IFM electronic KQ6005



Instalace parametrizačního software LINERECORDER chvilku trvá, na PC se rozbalí všechny IFM senzory s komunikací a hlavně se instaluje USB driver pro komunikační kabel.

IFM electronic KQ6005

    

Jestliže se Vám nepodaří instalovat driver na první pokus, stačí celý proces opakovat, což platí hlavně při použití virtuálních PC, kde se Vám nemusí vždy automaticky přepnout USB do virtuálu.

IFM electronic KQ6005

   

Pokud používáte VMware, tak tento driver je ten správný ve Windows 7 profi. Instalace přímo do mateřského systému by měla být bezproblémová.

IFM electronic KQ6005

   

Celý software běží v okně internetového prohlížeče a kromě nastavení má jen tři další menu.

IFM electronic KQ6005



Pro správnou funkci je vhodné software licencovat vložením čísla a kódu. Vše máte k dispozici u českého zastoupení IFM electronic, nebo na CD.

IFM electronic KQ6005

  

Než se dostaneme k tomu nejhlavnějšímu, krátce si ukážeme možnost offline parametrizace a procházení vlastností každého snímače, stačí vybrat výrobce, více dále, a konkrétní produkt. Offline můžeme prohlížet parametry vybraných snímačů, přednastavit si něco potřebného a také vše exportovat do souboru. 

IFM electronic KQ6005

    

Není li náš senzor v seznamu, můžeme jej nahrát do software přes známý IODD soubor. Tento software umožní vložit také snímače jiných výrobců, procházet si offline parametry, dokonce se s nimi i spojíte v omezeném online režimu. Primárně je nástroj určen pro IFM produkty, kde funguje bezchybně. 

IFM electronic KQ6005

   

Nás ale bude zajímat hlavní menu "Sensor overview" pro spojení online se senzorem. U tohoto kapacitního snímače je velmi důležitá hodnota vnitřní indikace senzoru (current value), tedy číslo od nuly do 1650, které je různé pro rozdílné detekované materiály. Nula pak znamená, že v dosahu snímače není nic, maximální hodnotu "vybuzení" dosáhnete při kovovém předmětu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

IFM electronic KQ6005

  

Od výše uvedené interní proměnné se odvíjí možnost nastavení komparace výstupu snímače a také hystereze spínání. V podstatě zjistíte, jaká hodnota je ve snímači pro různý detekovaný materiál a k ní si nastavíte úroveň spínání výstupu.

Tento parametr můžete nastavit i bez software jednoduše funkcí "Teach".  

IFM electronic KQ6005

   

Zde máme třeba hodnotu sepnutí při přiblížení ke korkové podložce. Sepnutí SP1 pak stačí nastavit na hodnotu větší než sto a upravit eventuálně hysterezi. 

IFM electronic KQ6005

   

Teď nám senzor detekuje přiblížení korkového materiálu, třeba špuntu v lahvi.

IFM electronic KQ6005



Měřenou interní proměnnou software zobrazí i ve formě grafu, ale je to jen orientační hodnota, vzhledem k rozlišení stupnice. Pomůže ovšem efektně najít zhruba správnou polohu.

IFM electronic KQ6005



Podstatně přesnější je tabulkové zobrazení měřené hodnoty, všimněte si z časových značek, že měření probíhá asi 3x za vteřinu. Navíc zde je vidět také stav výstupu, který je nastaven na sepnutí při úrovni 500.

IFM electronic KQ6005

    

Detekce kapaliny přes sklenici pak probíhá následovně. Nejprve nastavíme úroveň komparace při prázdné lahvi, nebo se zbytky tekutiny na stěnách, viz níže.

IFM electronic KQ6005



Po nalití nápoje a dosažení snímané hladiny komparátor sepne digitální výstup senzoru. 

Výborně to je vidět na našem videu níže, včetně dalších materiálů. 

IFM electronic KQ6005

Tato ukázka není zase tak složitá pro snímač, zajímavější je detekce kapaliny, která na stěnách lahve ulpívá, například hustější džus, řídký med a podobně. A právě při těchto surovinách se dá velmi dobře nastavit snímač tak, aby na zbytky obsahu nereagoval, ale správně detekoval jen hladinu tekutiny. Němečtí kolegové to předvádí jako "džusový test", ale klidně si to zkuste i s pivem nebo čímkoli co ulpívá na stěně. 

  

   

Video ukázka praktické funkce snímače KQ6005.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně 

 



Závěr:

Hodně druhů snímačů vyžaduje další nastavení parametrů podle detekovaného materiálu, podle vzdálenosti, podle barvy a tak dále. Na některých najdete třeba tlačítko "teach in", tedy možnost naučení snímače pro konkrétní podmínky, ale u samoučení nevidíte, kde jste, kdežto při použití software, dokážete nastavit úroveň komparace velmi přesně i s požadovanou rezervou. A jak to bude fungovat s PLC Simatic S7 si vyzkoušíme příště.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

IFM electronic Česká republika, informace a podpora: http://www.ifm.com/ifmcz/web/home.htm

Kapacitní senzory KQ6005, software:  http://www.ifm.com/products/cz/ds/KQ6005.htm   

Kontakty IFM electronic.: http://www.ifm.com/ifmcz/web/mailstart.htm     

Blaja automation portal

 

1 komentář

  • Odkaz Komentáře Milan pondělí, 29 srpen 2016 13:23 napsal(a) Milan

    Dobrý den,mám zájem koupit Kapacitní snímač IFM electronic KQ6005 s IO-Link rozhraním, včetně softweru.
    Prosím o zaslání cenové nabídky.

    S pozdravem
    Kopecký

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209