Podklady pro článek poskytli kolegové z firmy IBITEK Vsetín.
Celá závlaha je realizovaná kapénkovým rozvodem ze zásobníku vody v každém skleníku (plastová popelnice) na 0,5m podstavci. Spouštění závlahy v každém skleníku ze zásobníku je přes programovatelný ventil na bateriové napájení. Doplňování vody do zásobníků je řízeno plovákovým ventilem připojeným z domácí vodárny hadicovým rozvodem s rychlospojkami. To vše funguje bez potíží.
Úkol zněl (ne zlikvidovat osobu na motocyklu), ale hlídat maximální dobu chodu čerpadla v případě ztráty tlaku v rozvodu domácí vodárny, ze které je napájeno doplňování vody do „závlahových popelnic“. A také detekovat chod čerpadla, ale podle odebíraného proudu. Řešení klasickými způsoby pomocí různých programovatelných relé nebylo ve vhodné cenové relaci nalezeno. Jistě by to šlo, třeba i s klasickým PLC, ale cena by pak atakovala cenu obou skleníků včetně přilehlých pozemků.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Proto vyrobíme takový systém s programovatelným ARDUINO. To nám samo o sobě otvírá další možnosti: Měření doby běhu, čas běhu, paměť těchto údajů, zobrazení údajů na webové stránce, zobrazení stavu, nastavení parametrů z webových stránek, ukládání údajů do databáze, spotřeba vody, pravidelnost běhu = správná činnost rozvodu + těsnost rozvodu, ovládání vypnutí čerpadla, noční mód a další. No teda, co vše je možné. :)
Volba padla na kompatibilní ARDUINO desku WEMOS D1 mini Lite s Wi–Fi připojením, analogovým vstupem a digitálním výstupem.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pro možnost odpojení čerpadla v případě poruchy, byla použita deska s 5 V DC relé pro ovládání stykače čerpadla v domovním rozvaděči.
Proudové trafo pro snímání proudu čerpadla vodárny a zmíněná deska elektronického relé.
A také nějaká drobná elektronika pro usměrnění napětí z proudového transformátoru a omezení na maximálně 3,3 V DC z důvodu ochrany analogového vstupu použitého procesoru WEMOS D1 mini Lite.
Takto se to nakonec nabastlilo do domovního rozvaděče: USB adaptér 230 V AC / 5 V DC / 1 A a hlavně EATON stykač pro vypnutí čerpadla vodárny. Zbývá jen nahrát program do ARDUINA a nastavit vzdálený přístup z internetu. Chceme přece vše sledovat z domova, nebo z práce, že?
Přes internetový prohlížeč pak vidímet co se odehrává a odehrávalo. Stránka je vytvořena v ARDUINO. Status bit že vodárna jede a hlavně doba chodu plus aktuální proud čerpadla, tedy jestli správně jede. Ve sloupci dat máme k dispozici údaje, kdy čerpadlo doplnilo vodu do závlahového systému, jak dlouho to trvalo a jaký čerpadlo odebíralo proud. To je ale nekalibrovaná hodnota, takže s jednotkami ampéru to nemá nic společného.
Také můžeme na dálku nastavit parametry hlídání, nebo celý systém vypnout. Tohle je zkušební funkční varianta, která se dá vylepšovat, což se dá vždy a vše. Takže později připojíme kameru, do skleníku zapíchneme měření vlhkosti v půdě, no a pak uvidéme co s tím, neboť máme vyřešen i vzdálený přístup a za pár korun.
Závěr:
Náklady na celu „srandu“ nepřesáhly tisícikorunu, přičemž ARDUINO za 280,-Kč, DC relé pro ovládání stykače 85,-Kč, proudové trafo + elektronika hlídání 90,-Kč a na závěr adaptér 5 V DC se stykačem 400,-Kč. Stykač byl jasně nejdražší část projektu.
Celý program a další detaily poskytnou pro zájemce kolegové z IBITEK Vsetín na odkazu níže.
Pokud si chcete vzdálený přístup vyzkoušet naživo, IBITEK vám také poskytne hostovní připojovací údaje do aplikace.
Podobně firma IBITEK realizuje také vzdálenou správu PLC v průmyslové automatizaci.
21.9.2018 doplňující informace:
Právě včera ochrana zareagovala, neboť vypadla hadice z rychlospojky a systém se vypnul. Čerpadlo zachráněno a vyčerpání studny bylo taktéž zamezeno. Takže náklady na celou ochranu jsou okamžitě vráceny.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
IBITEK-Czech s.r.o. kontakt zde.
e-mail: info[@]ibitek.cz