První senzor nové řady z naší nynější ukázky je téměř shodný s laserovým z minulého článku, jen jako zdroj používá modulované viditelné červené LED světlo. Stejně jako další světelná závora s dosahem až 12metrů. Oba snímače jsou samozřejmě vybaveny IO-Link rozhraním pro připojení k PLC, nebo nastavení parametrů. Senzory a jejich funkce jsou vidět na naší videoukázce níže.
OMT100 ve verzi R100, tedy v té užší a větší, měřící rozsah 40 ... 100mm. Stačí na webu Pepperl+Fuchs vložit do vyhledávání jeho typové číslo a ihned se dostanete k technickému listu s detailními parametry.
Opět si senzor připojíme přes IO-Link-Master 02-USB a ihned je vidět rozdíl v měřícím světle. U červeného LED je viditelný měřící bod podstatně větší než u laserového zdroje. Použitá Multi Pixel Technologie (MPT) zajistí přesné a precizní vyhodnocení signálu.
Tentokrát si snímač nebudeme v software PACTware hledat a vkládat ručně z katalogu, ale necháme si jej raději načíst a identifikovat přímo online. Podmínka ale je, jak uvidíme dále, že senzor musí být v katalogu instalován, což je logické. Stačí tedy jen přes pravé tlačítko myši vyvolat nabídku na skenování topologie.
Nástroj PACTware propátrá co má připojeno, porovná s údaji v katalogu a ukáže shodu. Pokud je 100% jako tady, můžeme tlačítkem "Aplikovat" nalezený snímač vložit do software.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Je tam online úplně stejně jako při ručním vkládání z katalogu. Tato cesta je velmi rychlá, zvyknete si na ni okamžitě, nemá smysl prohledávat katalog, zvlášť když v něm je hodně prvků.
Pro nastavení režimu platí vše tak, jak jsme si uvedli minule, jen tento snímač nemá tolik variant nastavení. Vystačíme si s jedním bodem, okny a dvěma body s hysterezí. Samozřejmě oba výstupy je možné také provozovat v jiném režimu, jak je patrné z obrázku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Prakticky pak vypadá detekce takto. Žlutá signalizační LED výstupu 1 indikuje v nastaveném rozsahu předmět.
Monitorování procesních dat, tedy dat, která jsou přístupná přes IO-Link v PLC, je také bezvadně online, druhý žlutý bit zprava signalizuje stav druhého výstupu, v dalších dvou bytech je k dispozici údaj skutečné vzdálenosti detekovaného předmětu. Klidně se dá komparace na vzdálenost udělat s použitím této proměnné přímo v PLC.
Asi takto, rozlišení měření udává výrobce na 0,1mm, opakovanou přesnost pak lepší než 0,5%. Více z těchto parametrů najdete v technickém listu, odkaz na závěr článku.
Druhý snímač je již z řady R101, tedy té menší a baculatější. Jinak jsou stejné typy snímačů obou řad funkčně shodné. OBE12M je světelná závora až na vzdálenost 12 metrů, jako zdroj měření je opět modulované červené LED světlo z vysílače do přijímače.
Podle výrobce je detekční rozsah 0 ... 12 metrů, takže závora funguje i na krátkou vzdálenost. Žlutá LED na čelní straně přijímače indikuje přítomnost paprsku z vysílače. Taková klasická "fotobuňka".
Jestliže si ale zkusíme načíst senzor do software pro monitoring a nastavení, ihned to nepůjde. Zde je vidět, že nástroj PACTware si senzor nenašel, shoda pouze 31%, neboť jej nemá v katalogu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ovšem ne všechny výrobky všech výrobců senzorů mají k dispozici knihovny DTM. U spousty prvků najdete jen IODD soubory, které jsou nutné pro identifikaci do PLC a také pro nahrání do našeho software. Tyto soubory ale nemají žádný instalátor a dostat je do katalogu PACTware nelze přímo. Je nutné použít další softwarový nástroj.
Ten se jmenuje IO-Link Intepreter a najdete jej na webu všech výrobců senzorové techniky i IO-Link komunikací. Odkaz na Pepperl+Fuchs zdroj v závěru. Tento nástroj vloží do katalogu PACTware identifikační IODD soubory a senzor pak najdeme stejně jako při použítí DTM knihovny.
Software má jen jedno jediné okno, kde naprosto jednoduše najdete a přidáte buď jeden senzor, nebo celý adresář s více snímači. Stačí na to použít patřičné tlačítka.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
A je to. V katalogu PACTware již máme nejen naši závoru OBE12M ale také variantu OBE20M. nyní již stačí postupovat stejně jako u předešlých snímačů, software si vše spolehlivě najde.
Oba senzory, jak vysílač tak přijímač, jsou připojeny a načteny pro identifikaci a eventuální změnu parametrů. U přijímače není pro funkci Teach-in otočný přepínač, stačí jen tlačítko, místo něj máme na senzoru otočný prvek pro nastavení citlivosti přijímače.
U tohoto snímače se toho moc v parametrech nenastavuje, jeden režim s výstupem NO nebo NC, tedy přímý nebo negovaný a ještě citlivost přijímač. K dispozici je ještě pár filtrů a opět procesní hodnoty pro nadřazené PLC.
Samozřejmě načteme dokonalou identifikaci senzoru, všechny parametry se dají exportovat do souboru. Ostatní položky v menu jsou shodné s DTM knihovnou, jen to u IODD souboru není tak elegantní.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Režim pozorování tady neběží automaticky online, je nutné jej zapnout označenou ikonou, pak se vždy po určité době data aktualizují, je to vidět na videoukázce.
I na takovou malou vzdálenost vše funguje, rozptyl červeného světla je na větší dálku samozřejmě větší, pro správné nastavení paprsku slouží také žlutá LED na přední straně přijímače.
Monitorování procesních dat PLC se také aktivuje patřičnou ikonou, tady máme zmiňovanou funkci vypnutou.
Videoukázka automatické identifikace snímače, konfigurace, dvojité funkce senzoru a práce i IODD souborem.
https://www.youtube.com/watch?v=qM2p5qUaj-s&feature=youtube
Závěr:
Senzorika je odvětví, kde se nástup Industry 4 projevuje nejvíce, využívat jeden snímač pro několik různých funkcí s více provozními režimy může být pro spoustu výrobců strojů zajímavá. Samotné senzory nové generace na to co umí, jsou již tak malé, že si člověk klade otázku, jestli se náhodou neblížíme nějaké technologické hranici.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Starší článek P+F snímač vzdálenosti z S7-1200 přes IO-Link.
Článek spínací senzor OQT150-R100 se dvěma režimy současně.
Nová generace senzorů Pepperl+Fuchs R100 a R101.
IODD interpreter ke stažení zde.
Další údaje senzoru OMT10-R100-2EP-IO-V31 a OBE12M-R101-2EP-IO-V31.