Válcový snímač má spínací vzdálenost 5mm a 3 mm indikaci blízké vzdálenosti, označení NRB4-12GS40-E2-IO-V1. Provedení v kostce spíná na 20 mm, od 15mm může být nastaven alarmový výstup, označení NRB20-L3-E2-IO-V1. Alarmem je myšlena indikace menší nebo také větší vzdálenosti k tělu snímače, aby nadřazený systém dokázal vyhodnotit možnost mechanického poškození nebo najetí až na samotný snímač. Tuto funkci je třeba aktivovat a nastavení a je dostupná v procesních datech, není na samostatném výstupu snímače, ale dá se nastavit na pin4 místo IO-Link.
Provedení kostka umožňuje natočení snímače ve velikém rozsahu, snímač se dodává včetně polohovací objímky.
Pro nastavení přes IO-Link je nezbytný modul IO-Link-Master02-USB, který slouží k připojení snímače a přes USB a se software v PC pak sledovat a nastavovat všechno možné i nemožné na snímači.
Oba snímače mají M12 tří (válcové provedení) a čtyř pinové konektory.
Indikace na snímači klasickou LED, větší provedení má indikaci z více stran. Menší aktivní vzdálenosti (tady 5mm) se hůře měří, proto jsme se více soustředili na větší model s dosahem 20 mm.
Naše měření je hlavně pro ukázku funkce okna a indikace přiblížení, technické parametry má výrobce mnohokrát ověřeny. Snímač indikuje plechovou krabičku na 20 mm. :)
Koukneme li do parametrů snímače, nelze si nevšimnout redukčního faktoru pro různé materiály, tady snímač reaguje ve stejné vzdálenosti na různé materiály. Záleží ale i na úhlu snímání, ploše a tvaru snímaného předmětu. Spínací vzdálenosti jsou pevně dané z výroby.
Každý snímač pracuje v nastavitelných režimech, přesně podle obrázku. Tedy indikuje normální vzdálenost, blízkou vzdálenost a okno s indikací blízké vzdálenosti.
Software pro IO-Link-Master02-USB je klasický PACTware, tohle používají téměř všichni výrobci IO-Linkových snímačů a měření.
Totiž IO-Link neslouží jen k nastavování a monitoring snímače přímo v PLC, ale také hlavně pro nastavení samotného snímače, který pak IO-Link již nemusí používat, pokud uživateli stačí digitální nebo analogové signály. IO-Link totiž nahrazuje pro konfiguraci dříve používanou sériovou linku RS232.
Má to drobný háček, a to že do katalogu software PACTware nějak musíme dostat konfigurační soubory od připojených snímačů. Jak je vidět naše NRB snímače tam nejsou.
Pro tohle existuje samostatný software, pomocí kterého do katalogu PACTware přidáme konfigurační soubory od našich snímačů. Ty jednoduše stáhneme z webu výrobce, odkazy v závěru článku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tak a máme naše snímače NRB 4 a NRB20 v katalogu PACTware.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pak připojíme přes USB online náš IO-Link USB Master.
Snímač k masteru přidáme buď přímo z katalogu - Add device, nebo jej načteme přes topologii - Topology Scan.
A je to všechno zelené, on-line.
Nastavíme Windows mode, abychom si zkusili indikaci přiblížení. Tento režim není v továrním nastavená aktivován.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
On-line čteme procesní data ze snímače abychom viděli i stav DSC, výstup SSC máme na LED snímači a také na jeho digitálním výstupu.
Teď když nám funguje on-line režim si zkusíme nějaké měření. Hliníkový vizitkář taky nebyl problém, 20mm sepne, 15 mm indikuje větší přiblížení. Tohle jsme pro vás ukázali na videoukázce, takhle si to nelze mnohdy dost dobře představit.
Tady je vzdálenost jiná, ne že by se ježek v hliníkové kleci bránil, ale samotná vzpěra klece je úzká, nezakrývá celou plochu snímače.
Obdobná reakce jako u předchozího obrázku, je potřeba zakrýt celou plochu snímače. V návodu na montáž snímačů jsou tyto podmínky přesně specifikovány.
Praktické využití snímače, jakmile žlutý pomocník vytáhne ježka z klece, snímač reaguje signálem do nadřazeného systému. :)
Pokud by se nám nechtělo pátrat ve skladbě telegramu IO-Link, v online režimu vidíme strukturu procesních dat. Tady je to jednoduché, stačí dva bity v jednom slovu, ale u analogových snímačů, nebo dalších pro kontinuální měření je oblast procesních dat širší. Pokud si ale přečtete parametry dat v IO-Linku, tak všechno nastavení, které se dá udělat s pomocí software PACTware, je možné provést a měnit také z PLC, pokud je snímač k němu připojen.
V případě že si po software PACTware vložíme snímač například ručně, tahle ikona v menu ukáže rozdíly respektive informace, které nám o zařízení chybí.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pak stačí načíst data ze snímače a všechno se nám doplní. Je samozřejmé, že výrobní číslo zařízení je vždy jiné atp.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tak náš žlutý pomocník si ještě s ježkem neporadil, asi mu budeme muset trochu pomoci. :)
Videoukázka NRB snímačů a software PACTware :
https://www.youtube.com/watch?v=1PeoxWjLXBs&feature=youtube
Závěr:
Tyto snímače nabízí jako přidanou hodnotu další bitovou informaci o přiblížení materiálu ke snímači, aby nedošlo třeba k jeho poškození a hlavně redukční faktor 1, kdy snímače spolehlivě detekují různé kovy se stejným stavem sepnutí.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Web prodejce Pepperl Fuchs Česká republika je tady.
Data snímače NRB4-12GS40-E2-IO-V1 part no. 306533-0013 najdete zde.
Data snímače NRB20-L3-E2-IO-V1 (kostka) part no. 306534-0003 najdete zde.