Panasonic HG-C1200-P, triangulační laserové měření a vyhodnocení vzdálenosti.
Zapojení snímače, ten umí jak vyhodnocení vzdálenosti signálem na digitálním výstupu, tak kontinuální měření analogovým výstupem. Aby toho nebylo málo, k dispozici je ještě digitální vstup pro ovládání snímače. Připojení 2m kabelem.
Pro úplnost, tuto řadu snímačů vyrábí Panasonic i s rozhraním IO-Link.
Všechny potřebné hodnoty a parametry jsou volně nastavitelné přes menu snímače a displej, včetně učící (teach) funkce. I když to možná na první pohled vypadá složitě, není to úplně tak, něco je celkem intuitivní a jednoduše nastavitelné, u jiných položek se bez manuálu ale neobejdeme.
Jedno z menu módu, a sice volby analogového výstupu (Aout). Máme jej napětový (vout) 0-5 V. Více na videoukázce na závěr.
Tato řada snímačů se vyrábí v různých měřících rozsazích, my jsme měli k dispozici ten označený. Každý měří +/- od střední hodnoty, konkrétně od 200 mm +/- 80 mm. Analogový výstup přepínatelný napětí/proud s rozlišením 12 bitů, hlavní digitální výstup unese 50mA, montáž s krytím IP67 téměř kdekoliv.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Všechny možnosti nastavení jsou zde, samotný digitální výstup může pracovat v několika módech, které jsou podrobně včetně nastavení vysvětleny v manuálu, který najdete třeba zde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Snímač si osadíme nějak napevno v rámci možností. Samozřejmě nebudeme detailně měřit přesnost a další tovární parametry, ty budou jistě v pořádku, nás zajímá, jak to funguje prakticky.
Asi nějak takto jsme jej uchytili do našeho "přípravku", starší čtenáři jistě okamžitě ví z čeho je vyroben a ti mladší si to můžou najít na google :)
Ještě trochu propletence a připojení napájecího kabelu a jdeme na to.
Detekovaná vzdálenost přibližně 200 mm, tedy uprostřed měření. Displej na snímači ukazuje vzdálenost v mm na jedno desetinné místo, měřítko na metru pak orientační vzdálenost jen pro nás.
Vzdálenost -80 mm od středu měření, hodnota na analogovém výstupu 0 V.
A opačný konec, tedy +80 mm, největší přiblížení. Analog na +5 V. Hlavní digitální výstup indikuje žlutá LED, máme jej v režimu indikace vzdálenosti větší než nula.
Zkusíme odraz na rádius, jen tak co nám přišlo pod ruku, průměr zbytku izolační pásky je 53 mm. Údaj máme jen pro informaci, abychom viděli, že nejsme ujetí někde úplně vedle.
Přibližně na středu poloměru.
A skoro na kraji.
Na tom poloměru to měřilo překvapivě dobře, buď byl údaj správný, nebo žádný. Opět je to vidět na videoukázce níže.
Pomocí tlačítka do digitálního vstupu snímače je možné údaj vzdálenosti kdykoliv vynulovat, záleží na parametrizaci samotného vstupu.
Koukněte na videoukázku
https://www.youtube.com/watch?v=OTJIL_d3U2k&feature=youtube
Závěr:
Kromě využití přesného digitálního signálu pro detekci například výšky výrobku na pásu, existují i další. Snímače se dají také osadit proti sobě a pak dostanete data třeba o průběžném oboustranném profilu. Kdysi jsme něco podobného vyráběli, snímače jezdily na podkově a měřily profil výrobku. Bylo to relativně laciné, jednoduché a vycházeli z toho parádní profilové grafy. No, bývávalo.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Měřící senzory Panasonic najdete tady.
Panasonic Electric Works Europe AG
Administrativní centrum PLATINIUM, Veveří 111, 616 00 Brno
Tel:. +420 541 217 001, Fax: +420 541 217 101
www.panasonic-electric-works.cz
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.