Jednoduchý obal, měřící šňůry s hroty, které mimochodem nejsou vůbec špatné a samotný přístroj VICTOR 71B.
Výrobce z Číny, ale co dnes není z Číny? Koupeno na "Alíkovém" čínském portálu tady. K ceně připočtěte ještě nějakou kačku za clo, dodávka přišla asi za 3 týdny.
Devět voltů baterie není v balení, kalibrátor pasuje přesně do ruky rozměrem 147 x 75 x 42 mm.
Ovládání jednoduché, není ani potřeba manuál, všechno funguje naprosto logicky a podle očekávání.
Parametry všech výstupních signálů, přesnost 0,2% není nejhorší. Takto na deseti voltech 20mV, ale ve skutečnosti s přesnějším přístrojem to bude ještě lepší.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Displej dobře čitelný, ovládá také indikaci zadávání v procentech maximální hodnoty, tady 8,01 V výstupní napětí odpovídá 80,1% rozsahu, který je do 10,00 V.
Začneme kalibrátorem na výstupu 10,00 VDC a ten měříme dvěma multimetry na rozsahu 20,00 VDC. Zatím používáme přístroje, co na nás vypadly ze šuplíku, kde přesnost není větší než přesnost kalibrátoru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Opět nastavené a změřené kalibrační napětí 5,05 VDC.
Trochu změny, napětí 1,90 V, ale měřící multimetry přepnuty na rozsah 2,000 V.
Tohle není 10 voltů, ale 100,0 mV z kalibrátoru. Tady jsou ty multimetry přesné, až je to k neuvěření.
Přejdeme na proudovou smyčku, 4,00 mA. Všimněte si rozdílu v rozsahu měřících přístrojů, žlutý má jen rozsah 200 mA, kdežto černý umí i 20 mA, proto ten rozdíl v zobrazení desetinných míst.
Abychom to neměli stále nudné, 12 mA a 19,90 mA jsme sloučili do jednoho obrázku a dokonce jsme z nespodnějších šuplíků vyhrabali východoněmecký multimetr z roku okolo 1982, a i ten stále funguje a dobře.
Tady jsme jej ještě zkusili na rozsahu 200 mV s napětím 100 mV. Multimetr má toho již za sebou opravdu hodně, ale měří jak za mlada. :)
Zbýva vyzkoušet, jak funguje kalibrátor jako multimetr, tedy jak umí měřit stejnosměrné napětí. Maximum je 30 VDC a proudový rozsah do 30mA. Prostě to co kalibruje umí i měřit, vyšší napětí nebo proudy nečekejte.
Přístroj ještě indikuje obvod, jak velkým nápisem na displeji tak zvukovým signálem, práh indikace je 22kohm - off / 8kohm - on.
Teď přijde ta zajímavější část, a sice zkouška s přístrojem UT60H, kterému výrobce udává přesnost 0,1% na napětovém rozsahu, což je o stupeň lepší než náš kalibrátor. Výstup 1,00 V.
Je vidět že červený přístroj má ještě jedno desetinné místo navíc. Výstup 8,00 V.
Dva v jednom, horní 1,00 mA, dolní 4,00 mA. Není to vůbec špatné.
Na závěr 20 mA. Překvapilo nás to. Když jsme si přístroj koupili, tak jeden z kolegů zapochyboval něco ve smyslu "Čínský šunt s desetiprocentní chybou", což se ukazuje jako neplatné tvrzení.
Trochu pohledu do zákulisí, jak jsme pro vás zkoušeli.
Podívejte se i na videoukázku jak nám to měřilo:
https://www.youtube.com/watch?v=3GuLgXX2ANs&feature=youtube
Závěr:
Překvapení jistě, přístroj funguje nad očekávání přesně a ruku na srdce, za ty peníze je to „Amerika“. Již jsme jej využili na kontrolu převodníku napětí z bočníku na 10 VDC, sehnat někde regulovaný signál 0 - 60mV není zase tak ihned a tento přístroj jasně vyhověl.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Pokud zapátráte na webu a najdete stránky výrobce, zjistíte že ten takových přístrojů vyrábí celou řadu od jednoduchých až po velmi komplikované.