Nyní do sestavy připojíme nějaké ovladače a vyzkoušíme, jak sestavu naprogramovat, aby něco dělala.
Jako vstupy a výstupy použijeme moduly z řady Axioline Smart Elements, tedy jeden nosič do kterého zasuneme různé I/O moduly jak SAFE tak standardní. Připojíme to na hlavní PLC přes interní sběrnici Axioline.
Jednoduše vybereme přímo takhle z rozbalovací nabídky, pokud známe typ, nebo přetáhneme myší z HW katalogu, kde vyhledáme podle části jména nebo čísla.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Když to funguje, vypadá to hardwarově ve skutečnosti takto. Tři moduly plus jeden prázdný.
Protože se jedná o bezpečnostní moduly, musíme každý modul ještě zvlášť konfigurovat. To je postup obdobný i u jiných výrobců. Máme tady modul Safety vstupů, tedy nejprve jeho Safety adresu "F_Dest_Add" což je 1. To je ta adresa, kterou musíme nastavit na Safety modulech i hardwarově přes DIP přepínače. Ukazovali jsme si to minule při HW sestavení PLC. Dále musíme zadat, jak budeme Safety vstupy používat, jako jedno nebo dvou kanálové atd.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
V manuálu je tohle dobře popsáno, my jsme si udělali jednoduchou jednokanálovou konfiguraci i s běžným napájením obvodu z 24 VDC. Obdobně tohle nastavíme i u výstupního Safety modulu.
V PLC běží bezpečnostní program zvlášť proti běžnému PLC programu, má i svůj "Task" v Safety PLC.
V sekci Programování najdeme oba hlavní programy, standardní (My_OB) a i bezpečnostní (S_Main). Tyto úlohy běží úplně samostatně a v také jiných cyklech.
Do bezpečnostního programu běžně vložíme zde označené Safety prvky z nabídky komponentů.
Nebudeme se nijak dalece zabývat programováním, nás zajímá a stejně tak uživatele, hlavně možnost jak z bezpečnostního programu dostaneme informace o jeho stavu do standardního programu a naopak.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Seznam a konfigurace použitých proměnných probíhá stejně jakou a ostatních PLC Phoenix Contact, jen tady nám přibylo další Safety PLC. V bezpečnostním programu máme definovaný jeden digitální vstup ze standardního PLC, což je ten modul 16x DI. Není bezpečnostní, jmenuje se di1_IN3, tedy třetí vstup na standardním modulu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
A tady si ten vstup vložíme do bezpečnostního programu, třeba jako reset bezpečnostního obvodu. Tento prvek nejde vložit přímo k Safety SR_S obvodu, ale musíme to udělat přes pomocný bit SAFETRUE tedy logickou H. Zajímavé.
Tohle je náš jednoduchý zkušební bezpečnostní program. Tady se ale musíme trochu zastavit. Tohle je program jen pro odzkoušení vstupů, výstupů, rozhodně ne pro použití na stroji. Proč? Jednoduše proto, že takto napsaný program bez použití hotových bezpečnostních funkcí, nemusíme řádně odladit a ani napsat, takže bezpečnost nebude řádně funkční. Typický příklad tady je ten, že pokud přidržíme stisknuto tlačítko RESET, což je ten vstup ze standardního modulu, tak se bezpečnostní výstupy po uvolnění bezpečnostního ovladače na vstupu samy sepnou a můžou způsobit nečekaný rozběh stroje. Což je chyba.
Jak na to správně si ukážeme příště, nyní nás čekají ještě další funkce.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tohle je zrovna okamžik přidržení RESET tlačítka, stav podle bezpečnostních výstupů, časuje TOF_S.
Teď si vyzkoušíme dostat informaci o stavu bezpečnostních vstupů a výstupů do standardního PLC. Přesuneme se do tabulky proměnných tedy Datového listu PLC, kde si vytvoříme proměnné libovolného názvu. Aby se nám to nepletlo, s koncovkou monitor. No a v Safety PLC zase v datovém listu pak přiřadíme k proměnné patřičný bezpečnostní vstup/výstup. Je potřeba dodržet určitý postup, ale existuje několik cest jak to udělat, je to otázka trochu zkoušení a trochu nakouknutí do manuálu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ve standardním programu si tyto proměnné přiřadíme do tabulky proměnných.
Takto už to funguje online ve standardním programu. Máme informaci o stavu bezpečnostních I/O které potřebujeme.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ještě si vyzkoušíme download do safety PLC. nahrání bezpečnostního programu trvá trochu déle a to my nemáme nic dlouhého, jen tři segmenty.
Ano je potřeba u skutečné aplikace dávat pozor, při a po nahrání není bezpečnost funkční.
Nahrajeme taky standardní data do PLC, v případě drobných změn stačí jen změny a start programu. Pro možnost uplodau musíme nahrát projekt včetně zdroje.
Stále nám ale nejde safety část.
Pro znovu spuštění safety programu je nutný buď restart, nebo vypnutí a opětovné zapnutí celého PLC. Samotný restart trvá dost dlouho, zde cca 80 sekund.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pokud máme vše pořádně uděláno, funguje nám online režim i na obou PLC.
Velmi pozitivní zkušenost je, že konfigurace celé sestavy s PLCnext Engineer jede svižně i na starším hardware.
Koukněte na videoukázku konfigurace. Two minutes video. :)
https://www.youtube.com/watch?v=8xg9kfE2x6s&feature=youtube.
Závěr:
Příště již použijeme systémové funkční bezpečnostní bloky pro bezpečnostní vstupy a výstupy.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Bezpečnostní PLC SPLC 1000 od Phoenix Contact najdete zde.
Phoenix Contact Česká Republika.