Vpravo programovatelný bezpečností modul, stejný z minulého článku, vlevo gateway s rozhraním PROFINET. Propojení spodem přes sběrnici TBUS, stejně jako rozšiřující moduly. Phoenix Contact nemá každý modul s komunikačním rozhraním, řeší to cestou gateway a k ní si zákazník připojí tolik modulů a sestav kolik potřebuje. Samozřejmě že je počet omezen, nepřipojíte jich sto a podobně, záleží na velikosti sestavy každého hlavního modulu.
Přesné typy a objednací čísla modulů. S touhle sestavou jsme vše zkoušeli. Všechny moduly pro systém PSRmodular najdete zde.
Už nám to žije, komunikuje s PLC Simatic S7-1200. Tak jak na to?
Abychom to měli trochu přehledné, vytvořili jsme si jednu obrazovku na HMI panelu a tam umístili nějaké proměnné z a do bezpečnostního modulu.
Podobně jako u gateway pro spouštěcí motorové moduly, musíme doinstalovat prvky do hardware TIA portal přes GSDML soubory.
A samozřejmě nastavit IP adresy a podobně. Je to velmi podobné jako u gateway pro AC hybridní spuštěč o kterém jsme psali zde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ke gateway vložíme vstupy a výstupy podle toho, jaké budeme potřebovat. Vše se dá později upravit a rozšířit. Výstupy zde ovládají vstupy v PSR modulu a naopak.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Budeme muset udělat také změny v konfiguraci PSR safe modulu proti původnímu programu bez gateway. Hlavně přidat gateway do konfigurace, jinak nedosáhneme na vstupní a výstupní proměnné.
Na obrázek nekoukejme podrobně, je to jen grafika, a ta nemusí vždy přesně odpovídat skutečnosti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tady je v podstatě to hlavní, změny v programu pro sledování stavu PSR modulu. Přesně jsme si jednotlivé binární signály adresně popsali, klíč najdete v manuálu nebo níže. Ovšem velký pozor, jedná se o bezpečnostní modul, takže ani přes tuto gateway logicky nemůžeme zasahovat přímo do bezpečnostních funkcí. On vás program ani nepustí jakýmkoliv způsobem ovlivnit chování bezpečnostní logiky. Tak to má samozřejmě být. Ale monitoring stavů, nebo pomocné ovládání je právě to pro co je tato gateway určena.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Každému vstupu z hlediska PSR modulu - EI0 přiřadíme konkrétní jednotlivý bit v komunikačním prostoru. Mrkněte na funkci CLOCK TO SIMATIC, budeme ji ovládat z PLC Simatic respektive z HMI.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Stejně tak pro výstup z PSR modulu. Tady je vpravo vidět, jak jsme si tyto bity namíchali, a kde je najdeme v rozhraní PLC.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
V náhledu na vytištění konfigurace najdeme uvedené přiřazení adres v IO rozhraní, nemusíme ani listovat v manuálu. Stačí si to odpočítat podle jednotlivých bajtů. Tohle může být pro méně zkušené uživatele trochu komplikované, ale ...
Klikněte na obrázek pro zvětšení
... tak si IO rozhraní vložíme do VAT tabulky a prostě si patřičné bity najdeme v online režimu PLC Simatic.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pak už si jednoduše můžeme vše ověřit i na HMI panelu, který ale musíme také správně konfigurovat.
Tady máme všechny tagy do HMI, adresně si je porovnejte s přiřazením adres v HW konfiguraci TIA portal.
Všechny LED na komunikačním GW modulu musí jednoduše svítit zeleně.
Abychom si vyzkoušeli také něco v PSR modulu ovládat, tlačítkem zapneme zmiňovanou clock funkci v PSR. Tohle máme jednoduchou sestavu pro ukázku a zprovoznění. Nyní již není problém si konfiguraci v případě potřeby rozšířit o další moduly, dopsat program do PSR a vše zkomunikovat s naším PLC Simatic.
Koukněte na videoukázku, jak nám to funguje.
https://www.youtube.com/watch?v=i0CqnokhhEk&feature=youtube
Závěr:
Systém jedné gateway pro různé moduly bezpečnostních systémů PSRmodular je zajímavé řešení. Ne vždy je totiž komunikace s PLC po Profinet lince nezbytná, mnohdy stačí třeba jen binární výstupy pro jednoduchou diagnostiku. Naopak pokud máme těchto modulů více, pak je zase Profinet gateway to co se může hodit a platíme jen za to, co potřebujeme.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Phoenix Contact Česká republika zde.