Zkušební sestava PLCnext plus PROFINET IO periferie AXL a HMI panel. Vše z produkce Phoenix Contact. K tomu připojíme cokoliv s PROFINET komunikací dalšího výrobce, jako IO moduly, frekvenční měniče a další PROFINET zařízení. Je to nezbytné, bez této možnosti nemá žádný PLC systém v průmyslu použití, je to prostě absolutní základní vlastnost.
My jsme sáhli do šuplíku, vytáhli sestavu IO modulů TB20 s PROFINET couplerem a připojeným snímačem teploty Pt100. Uvidíme, jak to půjde s PLCnext.
Abychom nemuseli sestavu rozdělávat, vezmeme si obrázek z hardwarové konfigurace TIA Portal a zároveň zjistíme rozdíl v konfiguraci v TIA Portal a PLCnext. Všimněte si IO adres.
Teplotní snímač Pt100 připojíme na jeden kanál do analogového dvoukanálového modulu 600-253-4AB01.
Takto nějak budeme měřit teplotu a monitorovat výstupy naší IO periferie TB20.
Samozřejmě že obdobně jako v TIA Portal musíme instalovat do vývojového prostředí PLCnext Engineer konfigurační GSDML soubory, abychom pak našli tyto hardwarové prvky v seznamu hardware.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Software po nás požaduje jen cestu, kde jsou konfigurační soubory TB20 PROFINET periferie uloženy.
Také si zkontroluje, zda již nejsou tyto prvky v projektu nainstalovány, pokud ano, zobrazí jejich verzi. Je to vidět v závěrečné videoukázce. Samotná instalace je velmi rychlá.
Ve složce Profinet projektu, v seznamu zařízení, přidáme TB20 PROFINET coupler.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
IP adresu a název chceme nastavit stejnou, jako když tuto sestavu máme připojenu k PLC Simatic, ale jak je vidět manuálně nám to nejde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ve vlastnostech projektu jsme si totiž omezili rozsah přidělených IP adres pro periferie, takže horní hranici posuneme nahoru a pak si již nastavíme IP adresu pro TB20 libovolně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pak v seznamu modulů TB20 PROFINET coupleru vložíme na jednotlivé pozice moduly, které máme skutečně v IO periferii osazeny. Vyhledávají se podle názvu, ne podle kódového označení. Na poslední pozici je zmíněný Pt100 analogový modul pro snímač měření teploty.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tohle je důležité, identifikace modulu je podle polohy, tedy řádku. Náš Pt100 modul má číslo pět.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Zde je přesně vidět jak se podle čísla a názvu periferie orientujeme při přiřazení procesních dat do proměnných v PLC. Je to úplně jinak než třeba v Simatic, kde jedeme podle I/O adres.
Označená tb20-pn/5 je náš první kanál na Pt100 modulu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nakoukneme trochu do PLC programu, kde jen nastavujeme digitální výstupy na jednom z modulů sestavy TB20.
Naše proměnné máme i na HMI panelu, digitální výstupy vlevo nahoře, teplotu ve dvou údajích, jako surovou hodnotu a upravenou s desetinou čárkou.
Surovou hodnotu teploty musíme trochu upravit, chceme ji přece vidět tak, jak to má být, na jedno desetinné místo. To bezvadně splní převod do REAL formátu a vydělení deseti.
Nakonec jsme si to nějak na obrazovku poskládali, tak jak je to následně vidět online na HMI panelu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Trochu horké vody do sklenice a k tomu měření Pt100. Skutečně 60 °C, není to ani na kafe. :)
Stavy jednotlivých digitálních výstupů jako true a false, 37 °C nám chládne voda ve sklenici a 8765 je jen proměnná z HMI do PLC a zpět na HMI.
Koukněte na videoukázku, jak to funguje Helmholz PROFINET periferie s PLCnext.
https://www.youtube.com/watch?v=ZEQobtz4Sks&feature=youtube
Závěr:
Připojení zařízení jiných výrobců k různým průmyslovým PLC je zakladní věc, kterou musí každý systém umět. Proto jsme si vyzkoušeli a ukázali, že to s PLCnext celkem jednoduše jde. Co na PROFINET linku připojíte je už na konkrétní aplikaci, ale zcela jistě například požadaveky na frekvenční měniče pro pohony jsou u spousty projektů to základní.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Phoenix Contact Česká republika zde.