Miniserver Loxone dálková správa a online služby

  • čtvrtek, 12 listopad 2020 08:19

Je na čase se podívat, jak na vzdálené připojení k našemu Miniserveru. Loxone umožňuje variantu s veřejnou IP adresou nebo bez ní. My si ukážeme tu druhou možnost připojení, tedy bez veřejné IP. Platí to ale pro miniserver nové, druhé generace. Zároveň se podíváme na zajímavou síťovou službu v Miniserveru.


Tady máme Miniserver druhé generace, připojený do internetu, se snímačem teploty a vlhkosti. Detaily v minulém článku zde.
Loxone používá vzdálené připojení přes Remote Connect a to je řešené čistě komunikací s Loxone serverem, není potřeba žádný dodatečný hardware. Miniserver otevře spojení k Loxone (online) serveru, uživatel se vzdáleně připojí k tomuto online serveru a dále přímo k vlastnímu Miniserveru.

loxone6 01


Tohle připojení je nutné v Miniserveru aktivovat, jednoduše zaškrtnutím této volby v programovacím software Loxone Config. A stačí si někam poznamenat URL adresu, přes tu se k našemu Miniserveru záhy připojíme odkudkoli z internetu. Vypadá to jednoduše, tak uvidíme.

loxone6 02


První podmínka je mít u Loxone vytvořen účet, ten je zdarma a není nijak neobvyklý, vyžaduje jen jméno, pár údajů a trochu silné heslo.

loxone6 03


Aby služba DNS service věděla jak přesměrovávat komunikaci právě na ten náš Miniserver, musíme si jej do této služby po přihlášení k účtu registrovat. Jednoduše přes sériové číslo konkrétního miniserveru.
Seznam a popis všech služeb pro Miniserver najdete tady.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone6 04b


K dispozici kromě služeb zdarma máme i placené, proto jsme si zároveň aktivovali i službu počasí - Weather Service. S aktivačním kódem ji máme na měsíc k vyzkoušení zdarma. Ceník těchto služeb je zde.

loxone6 05


Vše je otázkou několika okamžiků, produkty a aktivované služby máme uvedeny v seznamu u našeho účtu. My máme registrovaný Miniserver a na měsíc službu počasí. Externí adresu máme opět uvedenou u Miniserveru.

loxone6 06


A co dále? Nic. Již stačí jen do adresního řádku internetového prohlížeče vložit externí adresu a budeme přes DNS servis přesměrováni na náš Miniserver, kde se přihlásíme naším jménem a heslem. Je to jednoduché, že už to snad jednodušší být nemůže.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone6 08b


Funguje to bezvadně i z mobilního telefonu, takže si procházíme naši webovou vizualizaci tak jako u přímého připojení. Ihned odkudkoliv vidíme, třeba jak nám topí v naší kanceláři. :)

loxone6 09


Pokud bychom požadovali, můžeme dálkově i Miniserver programovat přes software Loxone Config. Což je výhodná možnost pro technickou podporu.

loxone6 13


Když jsme si k našemu Minisreveru aktivovali internetovou službu počasí, popis zde, tak si ji taky vyzkoušíme. Musíme si ji ovšem vložit do našeho projektu Miniserveru a nahrát ji do něj. V základu máme nějaké položky serveru počasí předdefinovány.

loxone6 10


Ale můžeme si je libovolně přidávat a ubírat a měnit jejich vlastnosti. Jen připomínka, pokud chceme data vidět i v našem webovém serveru musíme zaškrtnout povolení vizualizace ve vlastnostech každé položky, což jsme si ukazovali někdy minule.

loxone6 11


Jednotlivé položky z počasí klidně natáhneme do programu a můžeme s nimi dále pracovat buď samostatně, nebo je připojit k hotovým funkcím, například stínění nebo regulaci vytápění a nic zbytečně nevymýšlet.

loxone6 12


Takhle je pak uvidíme vzdáleně ve vizualizaci přes internetový prohlížeč. Moc hezky u nás nemáme a ani to dále nevypadá.
Klidně bychom si mohli udělat samostatnou stránku s předpovědí počasí, třeba +12 hodin +24 hodin a tak podobně. Nebo stačí kliknout na obláček s teplotou vlevo nahoře a ?

loxone6 20


Pak dostaneme detailní předpověď na pár dní dopředu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

loxone6 21b


To samé pak najdeme vzdáleně na mobilním telefonu.

loxone6 23


Včetně detailnější předpovědi, obdobně jako třeba z notebooku.
Není poznat žádný velký rozdíl mezi přímým a vzdáleným připojením.

loxone6 24

 


Závěr:

DNS servis, vzdálená správa pro Miniserver funguje velmi jednoduše a rychle. Žádný externí modem není potřeba, neboť služba umožňuje připojení jen k Miniserveru Loxone. Co se týká dalších služeb, třeba zmiňovaného Loxone Weather Service, tak ta je využívána primárně přímo pro automatizaci stínění, regulaci vytápění a další funkce, které používají data o počasí.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Loxone s.r.o. České Budějovice, kontakt tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209