Zcela jistě si nejprve přečtěte minulý článek tady ohledně dat LOGO! a AWS cloudu.
Nyní si totiž vyzkoušíme a ukážeme, jak funguje webové ovládání LOGO přes AWS cloud. Webové stránky jsou uloženy na cloudu, ten jen tahá data z LOGO! a my se na tyto cloudové stránky připojíme odkudkoliv. Stránky a proměnné necháme stejné jako v článku o webovém serveru LOGO! zde.
Budeme mít vlastně takový vzdálený přístup na LOGO!, ale bez jakéhokoliv mezičlánku v podobě routeru a jiného hardware. Ale ne zdarma, jak uvidíte v závěru článku.
LOGO! musí být taky připojeno do internetu, část nastavení se dělá online. Projekt který jsme měli pro webový server přímo v LOGO! celý použijeme. Přidáme jen IoT Thing tabulku. Název musí být stejný, jako máme nyní definovaný v nastavení cloudu v LOGO!.
Každý objekt, který měl navázán tag přímo na proměnné v LOGO!, tak mu jej nastavíme na naši tabulku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pak již jen stačí uložit a nahrát projekt do AWS cloudu přes ikonu obláčku.
Tady pozor, natavení obou regionů musí být stejné jako máme na cloudu, my používáme Evropa central, tedy eu-central-1. Oba regiony nastavit stejně!
Access Key a Secret AK jsou údaje každého účtu na AWS. Viz náš minulý článek.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Vyplníme další tabulky, zde se nejedná o nic složitého, jen si vždy dobře poznačte jména aplikace a enviromentu pro případ, že to budete opakovat několikrát. My jsme to dělali snad stokrát, neboť nám to nejprve vůbec nefungovalo.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nakonec dojde k nahrávání aplikace do AWS cloudu. Tohle je nejkritičtější místo celého nastavení.
Tohle jsme viděli opravdu mnohokrát, selhání nahrávání aplikace.
Pokud jsme to zkusili ještě jednou, už na nás AWS cloud vyplivl tuhle hlášku a basta.
Řešili jsme to s podporou na AWS bez výsledku, nejvíce jsme si pomohli konzultací s kolegou R.N., kterému se to podařilo rozchodit. Díky za jeho ochotu a trpělivost.
Problém není u Siemens ani v PC LWE, ale na AWS cloudu. Jakmile si totiž vytvoříte na AWS účet, je nutné vyčkat na validaci webové služby, přijde vám email s oznámení validace. Data na cloud budou fungovat, viz minulý článek, ale nahrání webové aplikace nikoliv.
Jedno řešení je velmi prozaické, čekat asi dva týdny. Po této době přijde zmíněný email a služba začne fungovat.
Potom již nahrávání skončí úspěšně takto, vygeneruje se odkaz na AWS cloud a webovou aplikaci. Ten si musíme někde uložit nebo jej přímo použít.
Celé nastavení je vhodné si prohlédnout na instruktážním videu Siemens. Není to totiž úplně jednoduché, lehce se udělá chyba, nebo něco zapomene.
https://www.youtube.com/watch?v=63wmwEuApx0&feature=youtube
Vytvoření enviromentu si můžeme překontrolovat na AWS účtu. Můžeme si jej přepisovat jak potřebujeme, proto ta poznámka výše o poznamenání názvů.
Mimochodem pokud zapomeneme výše vygenerovaný odkaz, zde jej máme k dispozici.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Odkaz stačí vložit do příkazového řádku jakéhokoliv prohlížeče v notebooku, tabletu nebo mobilu. Tady potřebujeme to heslo, které jsme zadávali při nahrávání aplikace do AWS cloudu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
První stránka, stejná jako když jsme ji měli přímo v LOGO!.
Ovládání. Je potřeba si zvyknout, že reakce na požadavek nejsou tak rychlé, my máme všechny refreše nastaveny na nejmenší hodnotu jednu vteřinu. To ale není nic špatného, záleží taky na rychlosti internetového připojení. Koukněte na videoukázku v závěru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
My jsme odkaz poslali kolegovi na druhém konci republiky, a přes videohovor WhatsApp mu nastavili záběr na LOGO! Pak si jej již jen dálkové ovládal a kontroloval reakce. :)
Takto to vypadá na jiném PC.
Zcela jistě vás zajímá cena za tyto služby, tedy měsíční taxa za služby na AWS. My jsme se drželi zpátky s daty, tohle je jen za jednu běžící službu, za data je z toho cca 1 USD.
Pro drobné použití by stálo za úvahu platit si pro dálkový přístup raději veřejnou IP, nebo nějaký VPN router.
Videoukázka ovládání našeho LOGO! přes AWS cloud. Two minutes video.
https://www.youtube.com/watch?v=Rrg4BN8UPjg&feature=youtube
Závěr:
Tohle je to, co by mohlo být vhodné pro spoustu drobných aplikací, které je potřeba dálkové ovládat. Dálkový přístup na LOGO! bez dalšího hardware. Ovšem je to řešení sice relativně jednoduché a rychlé, tedy pokud bude vše fungovat jak má, ale rozhodně není zdarma.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
AWS cloud více zde.
Siemens LOGO! vše zde: www.siemens.cz/micro
Download LOGO!Soft Comfort link tady.