Modul LOGO! 8 a vzdálená periferie vstupů a výstupů Helmholz. Coupler nebo interface s protokolem Modbus TCP 600-170-1AA11 a moduly vstupů / výstupů.
V prvé řadě je třeba říci, že nám to moc nešlo, nefungovalo to, proč o tom se dočtete dále, ale hodně nám pomohl pan František Můčka, který má LOGO! a Modbus tak říkajíc v malíčku (s některými jeho aplikacemi jsme vás již seznámili) a kontakt na něj, je v závěru článku.
Takto nějak by to mohlo fungovat, ale pro úspěšný výsledek budeme muset něco udělat. V první řadě použít nejnovější modul LOGO! 8, který již umí Modbus TCP protokol, například 6ED1052-1MD08-0BA0. Se starším LOGO! 8 to ani nezkoušejte.
Vždy je nutné znát celou sestavu periferie, stejně jako například při použití Profinet coupleru a připojení k PLC vyšší řady.
Výše uvedenou konfiguraci rozšíříme o další moduly výstupů a analogových signálů, abychom vyzkoušeli co možná nejvíce.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Tohle je naše sestava, kterou nyní připojíme k LOGO! 8 a pokusíme se ji uvést do provozu. Jak bylo vidět z předešlých obrázků, se dvěma moduly se to celkem povedlo tak pojďme na větší sestavu modulů.
Pokud připojíme napájení, TB20 signalizuje nesprávnou konfiguraci, ale my ji necháme klidně poblikávat s poruchovou signalizací modrých LED a nahlédneme trochu do manuálu.
Hlavně do manuálu Helmholz ohledně coupleru Modbus TCP, kde na straně 44 najdeme adresní registr. To jsou nejdůležitější informace pro připojení TB20 periferie. Adresy jsou v HEXa soustavě a v PLC programu pro LOGO! 8 je musíme zadávat v decimální hodnotě. Pozor, všechny adresní registry jak vstupů, výstupů atd. začínají vždy celým rovným číslem. Vstupy 0, výstupy 0400 (4000) a podobně.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Je nezbytné instalovat Helmholz software TB20-ToolBox, pomocí kterého nastavíme a uložíme konfiguraci periferie do TB20 coupler modulu, podobně jako ji ukládáme například v TIA Portal do PLC. LOGO! 8 nemá žádnou možnost jak si zjistit co je nebo není připojeno a coupler musí vědět jaká sestava modulů je za ním naskládána.
Modbus TCP coupler má na sobě USB port, přes který požadovaná data do něj nahrajeme. Proto po instalaci software TB20-ToolBox přidáme driver na USB port. Vše se instaluje a funguje bez potíží a je to ihned.
Na prvním místě změníme a nastavíme IP adresu TB20 coupleru, která je v defaultu ponechána na DHCP serveru, což my nepotřebujeme. Naše LOGO! 8 bylo s IP .106, coupler bude mít o deset vyšší, .116.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Každý modul má ještě přidělenu vstupní / výstupní adresu registru kde se nachází data.
Jedná se o velmi důležitou věc, proto si tyto adresy registrů u jednotlivých modulů poznačíme.
Nahrajeme konfiguraci do coupleru a pokud je vše OK, budou všechny modré LED trvale svítit a není ani nutné, mít připojenu periferii do sítě k LOGO! 8. To bude teprve další krok.
V nastavení v LOGO!Soft Comfort máme několik možností, ale vždy jede komunikace server - client, přičemž server je LOGO! 8 a client TB20. Šedé connection 2 se vytvoří automaticky při použití síťových vstupů / výstupů v PLC programu. Naopak connection 1 si můžeme definovat sami.
Asi takto přes celou VM oblast paměťového prostoru LOGO! 8 Můžeme si definovat téměř vše, na ukázku tady máme bity V10.0 až V10.7 (rozložený celý byte) a ty nám budou ovládat výstupy na třetím výstupním modulu. Číslo 16401 je adresa výstupního registru, viz manuál a obrázek s adresami jednotlivých modulů. Číslo 16401 je první bit, tedy x.0 na třetím modulu. V hexa je to 4011. Proč to tak je uvidíme dále a nepasuje to přesně, musíme vždy adresu registru v LOGO! 8 začínat číslem o 1 vyšším.
Existuje na tohle spousta diskusí na webu, kde to je špatně, my ale víme, že prostě +1.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Takto si to pak napíšeme v PLC programu LOGO! 8. Hodnota čítače B023 je mapována do VW22 odtud pak do VW9 (VW9 = VB9 + VB10).
Všechno nám to pak bude takto nějak cvičit na požadavky z LOGO! 8.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nemusíme k TB20 přistupovat přes VW prostor, klidně se dají použít síťové prvky, kde stačí zadat IP adresu a adresu registru přepočtenou na decimální hodnotu.
S analogovým výstupem je to obdobné, číslo 13524, které je i na displeji LOGO! 8 nastaví analogový výstup na necelých pět volt. Tady je přesně vidět posunutí adres. Poslední modul v sestavě TB20 má hodnoty v registru 0x0402 = 1026 ale +1 = 1027.
Tohle si nastavíme na LOGO! 8 displeji a ...
... takhle nám to funguje na analogovém výstupu. Máme jej na +/- 10 V, takže znaménko na displeji přehodí i polaritu na analogovém výstupu.
Co se týče měření teploty modul Helmholz je 16-bitový a při použití zesilovače můžeme celkem slušně korigovat odpor vedení, neboť Pt100 máme připojenu dvoudrátově. Na deseti metrech vodiče ÖLFLEX® CLASSIC 110 CY 2x0,5 už je možné údaj o odpor vedení trochu upravit, ale to je již jiná kapitola.
Není to zapojení a hardware, který bude každý k LOGO! 8 používat 2x do měsíce. Ale může nastat situace, kdy bude potřeba dostat do LOGO! 8 údaje s větším rozlišením, nebo navýšit počet vstupů a výstupů. Pak se může něco takového hodit.
Jak to funguje a několik ukázek z nastavení máme pro vás i na videu.
https://www.youtube.com/watch?v=yXIWAouNnvQ&feature=youtube
Závěr:
Takový coupler, nebo IM modul, či interface, záleží na pojmenování, s Modbus TCP má v nabídce povícero výrobců IO periferií, záleží jen na tom nápadu, použití, a také trochu ceně. Existuje hodně hardware s Modbus TCP a to již není problém připojit k LOGO! 8 místo periferie třeba velký displej pro zobrazení délky. Použití by se dala vymyslet celá řada.
My si ukážeme ješte nějaké další použití v několika následujících článcích.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Helmholz Česká republika, kontakt tady.
František Můčka, kontakt zde: FMucka[@]seznam.cz
Bus Coupler Modbus/TCP detaily zde.
TB20 ToolBox download tady.