Pro praktický pokus jsme si půjčili další výstupní moduly k doplnění naší sestavy Helmholz periferie TB20 a tu upravili na sestavu 80DO. 2x modul 16DO a 6x modul 8DO. Dohromady 80 digitálních výstupů.
Nejdůležitější tabulka vlastností a adresního prostoru LOGO! 8. Ten totiž není neomezený. Počet digitálních výstupů adresovatelných v PLC programu je 20, ale v případě síťové varianty je možné adresovat 64 výstupů. Síťových analogů pak 16, což budeme taky potřebovat.
Naše TB20 sestava a její adresace v Modbus registrech. Začínáme od nuly, tedy x0400h, poslední modul jak je vidět má data na adrese x0407. Tohle jen pro kontrolu, adresy jsou shodné jako v minulých ukázkách.
Data pro Modbus klienta si v LOGO! 8 tentokrát nastavíme po celých wordech, osm modulů = osm wordů. Celá VW oblast je velmi široká, takže k dispozici je prostoru dost.
Ještě je důležité připomenout, že pokud tohle rozšíření nestačí, klidně využijeme třeba M Flagy (k dispozici 64) a podobně, ale to už budiž ponecháno na další kreativitě uživatelů.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Není problém všech 80 digitálních výstupů ovládat, ale pozor, zde po jednotlivých bytech přes síťové analogové výstupy, kterých máme k dispozici šestnáct.
Pokud si proměnnou v celých bajtech budeme měnit, tak to i na videu vypadá bezchybně.
Asi takto v PLC programu LOGO! 8.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Ovšem pokud bychom chtěli ovládat každý výstup jednotlivě, což je jasně nejpravděpodobnější varianta, tak v případě použití sítových výstupů PLC programu narazíme na jejich omezení na 64.
Pokud se budou výstupy „pohybovat“, nelze to postřehnout.
Takto zase v PLC programu, s drobnou úpravou grafiky, aby vše na obrázek vešlo. 64 binárních síťových výstupů nastavovaných z VB29. Jeho hodnota je na displeji LOGO! 8, takže si vše zkusíme i se změnami.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Všechny výstupy nastavíme na logickou 1 a vidíme, že nám jich několik chybí. Spočítejte si kolik a proč.
Pokud se rozhodneme přidat síťový výstup nad rámec oblasti LOGO! 8, nejde to tak ani tak.
A jestliže se ve VW oblasti netrefíme do správného bajtu, datová tabulka v online režimu nám perfektně pomůže, takže ihned vidíme, kde jsme.
Pro úplnost, i když my jsme si ukazovali připojení jen digitálních výstupů, bez potáží připojíme třeba modul Ener měření spotřeby nebo DMS vážení přes tenzometrické snímače. U těchto modulů je již oblast adresace v registrech širší vzhledem k možnostem nastavení a vyhodnocení měřených dat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Podívejte se na videoukázku, jak to všechno spolu cvičí.
https://www.youtube.com/watch?v=GdzPhPwCZAk&feature=youtube
Závěr:
Modbus TCP již stačí. Co bylo řečeno ohledně omezení o digitálních výstupech, platí také o digitálních vstupech a analogových signálech. Vždy ale bude existovat nějaká hranice, nebo řešení velmi prozaické, na větší aplikace použít místo LOGO! 8 raději S7-1200. Ovšem pokud jste milovníky LOGO! 8 tak si s periferiemi můžete vyhrát a používat je dosyta.
Možná vás napadne aplikace, kde by k LOGO! 8 šlo připojit jiné zařízení s Modbus TCP protokolem. Tímto rozhraním bývají vybaveny například různé větší zobrazovací displeje.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Helmholz Česká republika, kontakt tady.
František Můčka, kontakt zde: FMucka[@]seznam.cz
Bus Coupler Modbus/TCP detaily zde.
TB20 ToolBox download tady.