Systém funguje jako hlavní programovatelný modul, ke kterému se v případě potřeby přidají další moduly. Šířka klasických 22,5 mm, výška 112 mm a hloubka 114 mm. Osm safe vstupů, dva páry safe výstupů, čtyři taktované výstupy pro napájení bezpečnostních obvodů. Dva resetovací vstupy a dva signalizační výstupy. Detaily a manuál najdete tady. Programování přes USB port, bude řeč dále.
Důležitá je verze firmware, nyní přicházejí na trh nové moduly, které mají více možností rozšíření. Všechny moduly pro systém PSRmodular jsou tady.
Programování přes USB port s pomocí software PSRmodular. To je ke stažení u každého programovatelného PSR modulu zdarma na webu Phoenix Contact, například tady.
Pokud nestačí vstupy, výstupy, nebo chceme vytvořit větší aplikaci, jednoduše základní modul rozšíříme o další moduly. V nabídce je jich dost, včetně gateway, tedy modulu pro připojení celé sestavy k PLC přes Profibus, Profinet, DeviceNet, CANopen, EtherNet/IP, Modbus TCP, CC Link a EtherCAT.
Moduly se propojují s hlavním modulem přes interní sběrnici T-BUS pomocí mezikusů přímo na DIN lištu. Všechny moduly se dodávají s výměnnými šroubovými svorkami nebo push-in.
Každý potřebný vstup, výstup má vlastní LED na čelní straně a LED s informací o stavu modulu, běhu programu, připojení k software a další.
Konfigurace celé sestavy je vytvořena a uložena v programovacím software, dá se ale použít paměťová karta pro uložení konfigurace přímo v modulu.
Software PSRmodular ve verzi 1.7.2. Nejedná se o nic velkého nebo složitého, až na jeden detail.
Nemusí se vždy správně instalovat ovladač USB portu pro komunikaci. To se stává často u nástrojů, které používají USB port pro komunikaci. Je to pak jen otázka najít vhodný ovladač.
Abyste jej nemuseli pracně hledat, my jsme jej stáhli z těchto stránek a pak už to bylo jednoduché.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Vývojové prostředí aplikací PSRmodular má jen jedno okno, v prvním případě je nutné definovat hardware, tedy jaké moduly používáme. Zde je přesně vidět, že při použití modulu s novějším firmwarem máme k dispozici o dva moduly více. Dá se poskládat celkem slušný "autobus", Omezení je dáno velikostí paměti pro adresování vstupů a výstupů. Symbol zaškrtávátka v kroužku kontroluje správnost celé sestavy a také programu zda nechybí vstup, výstup atp.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Software stejně hlídá konfigurovanou a skutečnou verzi firmware před nahráním aplikace do modulu.
Takto vypadá běžný program do modulu, zatím pro jeden modul.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Každý objekt, třeba zde ovladač nouzového zastavení, má ve vlastnostech všechny možnosti nastavení pomocí roletového menu.
Objekty jsou v přehledném seznamu a na pracovní plochu se jednoduše přetáhnou myší. K dispozici jsou základní funkce pro nouzové zastavení, zablokování bezpečnostních dveří, světelné clony a rohožky, dále lze použít také bezpečnostní funkce jako počet otáček, klidový stav nebo směr otáčení či bezpečné monitorování analogových hodnot.
Nejjednodušší je si software PSRmodular stáhnout, a vyzkoušet si vše sami.
Protože se jedná o bezpečnostní systém, je každé připojení možné jen přes heslo.
Z online režimů je tento takový klasický, něco je zde ještě trochu divoké, všimněte si stavu čítače a tmavě zelené barvy pro signál úrovně logické H není moc výrazná. Zatím tyto barvy nejdou v nastavení software nijak změnit.
Co se týče osazení gateway pro PROFINET a připojení modulů k PLC Simatic, tak to si vyzkoušíme a ukážeme v dalším článku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Videoukázka základních funkcí PSRmodular.
https://www.youtube.com/watch?v=EEo1Cyx19b4&feature=youtube
Závěr:
Rozšiřitelný bezpečnostní systém PSRmodular najde uplatnění v nejrůznějších průmyslových aplikacích, díky jednoduchému programování se dá rychle uvést do provozu. Všechny konfigurované softwarové moduly mají certifikaci TÜV.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Phoenix Contact Česká republika zde.