Konstrukce je stejná jako u předchozích modelů viz. naše testy tady nebo tady. Protože se jedná o Wi-Fi model tak k WAN portu přibyla Wi-Fi a na straně LAN máme 3 porty. Kromě napájení má REX také dva digitální vstupy/výstupy volně konfigurovatelné.
MAC adresy obou stran routeru jsou na boku přístroje.
Funguje to asi takto, ze vzdálených počítačů nebo mobilního zařízení sestavíme VPN spojení až na na LAN stranu routeru.Takže to co je tam připojené, na to po sestavení VPN už dosáhneme. Vše se děje přes internetový server myREX24 V2, tedy verze 2, který se postará o VPN tunel. Tento princip používají i jiní výrobci podobných routerů.
Stačí připojit to sítě kde je dostupné internetové připojení. Nastavení není komplikované, při nějaké praxi jej zvládnete za několik desítek minut, s pomocí technické podpory Helmholz u nás, pak jen za několik minut.
Utilita, která se na místním PC postará o VPN spojení a nastavení routeru se jmenuje shDIALUP a je ke stažení zdarma na webu výrobce nebo prodejce REXe například zde. Na stejném místě najdete i manuál pro rychlé nastavení což doporučuji aspoň trochu přečíst, ušetříte si hodně času při nastavení.
Přihlášení na portál myREX24, kdo přístup k portálu ještě nemá, musí se nejprve zaregistrovat a po schválení výrobcem obdrží v jednom emailu uživatelské jméno a ve druhém heslo které si pak každý změní podle sebe. Bezpečnost je bepečnost. Ale pozor, někdy dorazí oba emaily rovnou do nevyžádané pošty, či do spamu.
Veškeré přihlášení a nastavení REXe se dělá jen přes zmíněnou utilitu shDIALUP.
Vše OK a po přihlášení na portále najdeme i naše starší předchozí projekty, o nic jsme nepřišli. Tady existuje dvojí zobrazení celého menu a sice "Simple" a Extended", záleží na uživateli které preferuje, data jsou samozřejmě stejná.
Vytvořili jsme si pro naši ukázku nový projekt REX100_wifi.
V tom projektu jsme si přidali zařízení což je náš fyzický REX100-WIFI, i když se jmenuje Simatic_SAFE, název je libovolně nastavitelný, například podle typu stroje.
Zelená tečka ve sloupečku "State" informuje o tom, že náš REX je připojený do internetu a portál myREX24 "o něm ví". Ikona blesku informuje že můžeme sestavit VPN tunel, stačí na ni kliknout.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Nejdříve je ale nutné udělat nějaká nastavení v sekci "Interfaces", tedy nastavit IP adresy sítě LAN tedy té výrobní s PLC, dále nastavit WIFI připojení kde IP adresu necháme přidělit DNS serverem stejně jako u WAN portu pro kabelové připojení.
Ve skutečné aplikaci si tyto WAN IP adresy ale nastavíme pevně podle sítě.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
V sekci nastavení LAN ještě zadefinujeme nějaké PLC na které se vzdáleně připojíme, tedy S7-1200 s IP adresou 192.168.1.101.
Tak a černý vykřičník znamená, že konfigurace REXe na portále není stejná jako přímo v něm. Proto tam tuto konfiguraci musíme nějak uložit.
Prvotní cesta může být přes USB flash, všechny další změny pak stačí jen přes menu pravého tlačítka myši a povel synchronizace.
Při nahrávaní parametrů do REXe nám svítí žlutá LED USR.
Pokud je vše OK, přes již zmíněnou ikonku blesku sestavíme VPN tunel až k našemu PLC, že je VPN spojení navázáno informuje oranžová tečka.
Pokud se nám něco nedaří tak na straně LAN má REX přístupný webový server s diagnostikou, kde vidíme kde se nám spojení zadrhlo. Tohle je bezva funkce, je vidět že nyní jedeme přes WIFI (WLAN), kvalita, úroveň signálu je 60%.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Asi takto, při malé vzdálenosti na WIFI router, který máme pod stolem, není anténa potřebná, pro REX stačí, i když my jsme si takovou mini vyrobili z koncovky na vodič. Anténa není součástí dodávky REXe a žádnou volnou jsme v kanceláři neměli.
Zde je v topologii vidět vytvořený VPN tunel až na naše PLC.
PLC je dálkové přístupné i na příkaz ping a z úplně jiné sítě než je PLC připojeno, což právě zajistí VPN tunel.
Stejně jako funguje vzdálený přístup na jeho webový server a samozřejmě také spojení z TIA Portal pro programovaní nebo diagnostiku, kterou ukázku najdete v našem článku zde.
REX si sám přepíná WAN sít podle signálu, tedy buď pevné připojení nebo WIFI.
Ukázka jednoduššího zobrazení na portále myREX24.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Pro doplnění zbývá drobnost, k dispozici má uživatel v REXu také interní tagy, které obsahují status jednotlivých proměnných a funkcí v REXu, jasné podle názvu. Těchto tagů je k dispozici dvacet.
Digitální vstupy a výstupy na REXu se dají libovolně konfigurovat, a kombinovat s výše uvedenými tagy, nám nyní jeden digitální výstup signalizuje že je sestaveno VPN spojení s nějakým vzdáleným uživatelem.
Takto nám pak svítí signálka na digitálním výstupu, někdo se nám "hrabe" v našem PLC.
Portál myREX24 V2 ukázka konfigurace.
Závěr:
Routery REX jsme již několikrát zkoušeli, tento umí navíc WIFI připojení do internetu a stejně jako ostatní má na portále myREX24 jedno online připojení zdarma. REXů a uživatelů je tedy možné registrovat na portálu myrex24 více, ale verze portálu zdarma je omezena jedním VPN spojením. V případě nutnosti se další služby dají doplnit pomocí licencí, více ohledně licencí najdete tady.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Všechny routery řady REX100, kompletní informace jsou tady.
Všechny výrobky od Helmholz najdete zde.
Prodejce a technické podpora Helmholz v ČR, INTERSOFT - Automation s.r.o, Plzeň.