Obdobně jako ve verzi 13 je nezbytná instalace doplňku STEP 7 Safety do prostředí TIA Portal V14. Nejedná se o nic složitého ani velkého (50MB), stačí na to patnáct minut.
Než se STEP 7 Safety nainstaluje trochu nostalgie z průběhu. Animace v instalátoru přibližuje vývoj software pro PLC SIMATIC, ti trochu starší si jistě pamatují CRT monitory a STEP 5 pro programování PLC řady S5. My jsme se k tomu dostali v polovině osmdesátých let. To co je na obrázku je ovládání C10 čítače v PLC programu.
Option STEP 7 Safety V14 se řádně instalovalo, tak jdeme na to.
Nové CPU 1212FC 6ES7212-1AF40-0XB0 je právě jen možné používat s programovým prostředí TIA Portal V14. Firmware CPU je v aktuální verzi 4.2. Není možné vybrat menší, jedná se o novou CPU. Ovšem u starších verzí již je verze firmware na výběr. Podle supportu Siemens je možné upgradovat firmware například v CPU 1214FC, takže i na níže uvedenou funkci pak dosáhneme. Odkaz na 4.2 firmware najdete v závěru článku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Takhle nějak v HW konfiguraci připojíme k CPU periferii ET200S nebo třeba ET200SP.
No a k ní vložíme již známé safety I/O moduly. Nyní by zřejmě bylo možná použít I/O periferii a safety moduly i jiných výrobců, ale to není ověřeno, berte to jen jako otázku do diskuze, nebo s tím již má někdo zkušenosti?
Letos jsme u nás publikovali sérii tří článků ohledně SAFETY CPU SIMATIC a jejich použití, proto se nebudeme vracet k nějakému popisu SAFETY funkčních bloků, které jsou pro CPU k dispozici. Prostě vložíme do programu jeden blok nouzového zastavení kategorie 1, tedy s nastavitelným zpožděním. K němu přiřadíme SAFETY vstup, výstupy a další proměnné. Například "H" na vstupu ACK_NEC udává nutnost potvrzení po aktivaci vstupu I 1.0 nouzového zastavení.
Dále velkou výhodou komunikace ProfiSafe je také ovládání integrovaných bezpečnostních funkcí v měničích. Pokud PLC na bezp. vstupech detekuje, že nejsou splněny podmínky běhu, do měniče pošle STO. Ušetří se na bezpečných výstupních kartách a není potřeba řešit stykače. U Siemens měničů začíná podpora ProfiSafe od řady G120.
Celou sestavu zkompilujeme, spustíme PLCSIM simulátor a nahrajeme projekt do něj úplně stejně, jako do fyzického CPU.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Co nejde je přímá změna proměnné v SAFETY programu z online režimu. Je nezbytné simulaci provádět jen z okna PLCSIM simulátoru. Je to vidět na naší videoukázce v závěru. Ovšem v Safety Administration je možné deaktivovat Safety mód (musí to být povoleno v Settings) a pak lze normálně proměnné měnit. Tato deaktivace je výhodná při uvádění do provozu, kdy se bezpečnostní program často mění.
Přesně takto. PLCSIM simulátor má podobnou tabulku jako VAT tabulka ve STEP 7, kde si všechno v klidu nastavíme a vyzkoušíme. Například ke každému SAFETY bloku PLC programu je bezva nápověda a ta nám říká, že ve stavovém bajtu (MB12) ten předposlední bit signalizuje čekání na potvrzení, tedy na ACK signál vstupu I0.0.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Jestliže si okno simulátoru zobrazíme v prostředí STEP 7, tak vše vidíme online. Funguje to perfektně ani nepoznáte, že fyzické CPU není. V okně PLCSIM simulátoru je možné ještě nahrávat a zaznamenávat sekvence povelů, takže pak jen klidně sedíme a "čumíme". Viz videoukázka níže.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
S7-1200 safety moduly na periferii PROFINET v simulaci na videu.
https://www.youtube.com/watch?v=cNwhfYqI8pw&feature=youtube
Závěr:
Firmware 4.2 posouvá SAFETY CPU Siemens zase o kousek dále. Přesně tuhle funkci jsme postrádali v naší jarní sérii článků o SAFETY CPU Simatic. Je to taky uvedeno na prvním místě v nových vlastnostech firmware CPU na webu podporu Siemens: "..Control/Monitoring of fail-safe devices on PROFINET IO and PROFIBUS DP".
V neposlední řadě nižší cena nové CPU 1212FC o 200,-EUR proti CPU 1214FC je více než příjemná.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Všechny SAFETY CPU S7-1200: přehled tady.
Firmware pro starší SAFETY CPU: download zde.
Bezpečnostní PLC Simatic S7 - praktické příklady programových bloků PLC: článek tady.