DATAEAGLE řada 4000 byla speciálně vyvinuta pro bezdrátový přenos průmyslové komunikace PROFINET IO a bezdrátový Ethernet (řada 3000 umožňuje bezdrátový PROFIBUS). Využitím patentní filtrovací technologie je garantováno stabilní a stálé bezdrátové propojení. Lze propojit jakákoliv zařízení komunikující pomocí sběrnice PROFINET IO ve stylu plug & play, bez nutnosti další konfigurace bezdrátových produktů. Série DATAEAGLE 4712 podporuje také zařízení komunikující pomocí bezpečnostního protokolu PROFISAFE na PROFINETu. Výrobce stejné zařízená dodává i s bezdrátovou technologií 869 MHz.
Dosah mezi bezdrátovými zařízeními je zcela závislý na vzdálenosti komunikujících modulů a hlavně množství přirozených překážek. V kancelářích železobetonového paneláku je dosah jiný než na přímé viditelnosti, ovšem je možné v praxi použít směrové antény pro zvýšení dosahu.
Tolik menší ofiko a pojďme zkusit jak vůbec ten "orel" funguje. Provedení compact je určeno k montáži na DIN lištu. Jako u ostatních podobných zařízení, funguje vždy jeden modul jako MASTER a další jako SLAVE. Toto kompaktní provedení nemá vestavěný žádný webový server a k eventuálnímu nastavení, které často ani není potřeba, slouží jednoduchý software, ke stažení na webu výrobce zdarma. Bluetooth jede v pásmu 2,4GHz výkonem 100mW.
Pro úplnost zbývá zmínit ještě existenci verze Classic a X-treme (krytí IP65), podle obrázků je jasné k čemu které verze lépe slouží. Všechny bezdráty můžou být jak pro Bluetooth tak pro technologií 869 MHz, dále se liší podporou PROFISAFE protokolu a tak dále. Detaily v přehledném katalogu na odkazu v závěru.
Celkové parametry našeho modulu uvedeny na obrázku. Zajímavé jsou poslední dobou udávané maximální provozní teploty i u jiných výrobců, těch 60°C bych rád viděl v praxi.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Každý modul má dva RJ14 Ethernet konektory, uvnitř je samozřejmě switch, což je výborné pro praktické propojení, nemusíte hledat konec linky, když potřebujete instalovat bezdrát například na již fungující zařízení. Micro USB porty na spodní straně slouží k připojení PC s konfiguračním software.
Prakticky si bezdrátový PROFINET vyzkoušíme s jedním ET200S, jako PLC již obligátní S7-1200. Propojení RJ45 z CPU do ET200S v podstatě přerušíme a do PROFINET linky zapojíme naše dva moduly. Není nutné nikde nic nastavovat. Pokud máme standardně nastaveny Bluetooth moduly, bude vše fungovat okamžitě.
Na čelní straně každého modulu najdeme čtyři různobarevné LED pro indikaci stavu. Není ani nutné číst manuál, abychom zjistili, k čemu která LED slouží. Modrá indikuje Bluetooth spojení Master - Slave, žlutá Rx pak tok dat a podobně. Je to jednoduché jak facka.
Každý Bluetooth Master modul umožňuje připojení několika slave modulů, podle typu od jednoho až do sedmi. Jak jste si jistě přečetli v parametrech, náš 4703 Master umí tři slave moduly. Asi takto, díky dvou portovému switchi na každém DATAEAGLE modulu je možné přijímač i vysílač vrazit i doprostřed linky, což jsme si již zmiňovali, ale tady je to lépe vidět.
Nejprve rozchodíme ET200S IO periferii na stole a pak můžeme vyrazit do terénu, neboť není nic lepšího než si vše zkusit v praxi. Pro eventuální další nastavení a také uložení konfigurace slouží výrobcem dodávaný jednoduchý software.
Konfigurační software s originálním názvem DATAEAGLE Wizard je ke stažení na odkaze v závěru, včetně USB driveru. K propojení na micro USB port (tedy pokud se tak jmenuje) stačí obyčejný USB kabel ze šuplíku, například od externího disku, nebo čtečky paměťových karet. Není nutné nic speciálního. Instalace software a driveru proběhla bez potíží.
DATAEAGLE Wizard umožní online připojení k jednotlivým modulům, nastavení parametrů, stanovení funkce Master nebo Slave a ještě několik dalších drobností. Moc toho není, není ani co by se mohlo ještě více nastavovat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Výkon Bluetooth je například možné omezit v mnoha stupních, ale v defaultním nastavení je vše na maximu a není nutné tohle nějak řešit.
Jediné co je při více slave modulech vhodné zkontrolovat, jsou adresy účastníků, aby se nijak nepřekrývaly. My jsme měli jen jednoho slave dříče s dvojkou, tak to bylo jednoduché.
Načtení a zápis parametrů do Slave modulu s adresou 2.
Velmi jednoduše se dá těch pár parametrů uložit do souboru pro zálohu nebo pozdější obnovení konfigurace při nějakých pokusech, tak jako jsme to dělali my.
Komparace se provádí otevřením dvou uložených souborů najednou. Vše je velmi jednoduché, v podstatě cokoliv navíc by již bylo zbytečné. Žádné složité nastavení, jen eventuální adresy a jedeme. Všechno musí fungovat na první dobrou.
Asi takto.
To ale není vše, připojíme baterky a jdeme s periferií ET200S někam na procházku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Zatím jsme dorazili, vzhledem ke slabším baterkám, pouze do vedlejší kanceláře, ale na demonstraci funkce to stačí.
Bateriový zdroj nás ovšem tentokrát položil na lopatky, odešel bez rozloučení zrovna uprostřed testů, asi mu nesvědčilo čerstvé podzimní podnebí.
Vedle v kanceláři ještě jaksi tak stačil nějakou energii vydat, ale venku úplně propadl. No, vyrazíme do "Jednoty" pro další baterky. Tak pokračování za chvíli, nemůžeme si nechat ujít "snídani v trávě" s funkční a blikající periferií ET200S. Osmnáct voltů v napájení spolehlivě omezí dosah na minimum.
Nasadili jsme čerstvé baterky, vše se spolehlivě rozběhlo, tak jedeme na druhé kolo.
Mimochodem tyhle nové baterky (koupila je neznalá osoba) jsou pěkné dreky, vývody mají z nějakého ocelového nepájivého materiálu a nebylo možné je spojit dohromady. Nakonec se to povedlo pouze s pomocí izolačky. Proto při koupi baterek je potřeba věnovat pozornost materiálu vývodů a hlavně, si je jít koupit sami.
Asi takto.
Vrazíme celou periferii do tašky a vyrazíme podruhé do přírody.
Vzdálenost od kanceláří cca 70m.
Periferii to venku evidentně svědčí, zato my jsme místy vypadali jako kosmonauti. Důchodci z blízkého "Domova seniorů" nás pozorovali s obrovským zaujetím.
Popošli jsme kousek dále a opravdu, těch 100m udávaných v parametrech bylo limitních. Dál jsme se i přes velkou snahu nedostali, periferie při ztrátě signálu vypadla. Na druhé straně, jakmile se adaptéry opět automaticky spárovali, vše se znovu bez jakéhokoliv zásahu rozběhlo.
Těžce se vzdálenost do kanceláří v horních patrech domu odhaduje, právě na lodžii je instalován MASTER modul.
Bezdrátová PROFINET periferie ET200S s DATAEAGLE moduly na videu v přírodě i kanceláři.
https://www.youtube.com/watch?v=XMOz0tqYyHw&feature=youtube
Závěr:
Funguje to opravdu ihned, nic se nenastavuje. Platí ovšem všechno co jsme si řekli u jiných podobných zařízení. Dosah je velmi individuální, závisí na prostředí, ve kterém budete bezdrát používat. Jestliže Bluetooth nebude ideální, můžete vyzkoušet moduly pracující v pásmu 869 MHz. Prodejce pro českou republiku, společnost Foxon z Liberce, Vám ochotně tyto přístroje půjčí pro praktickou zkoušku, nejedná se o úplně lacinou záležitost, proto je třeba mít v dosahu jistotu.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Vše o bezdrátových modulech DATAEAGLE česky na webu prodejce Foxon s.r.o. zde.
Přehled kompletního wireless systému společnosti Schildknecht najdete tady.